Trideset miliona za „pišanje“ niz vetar

Sunovrat novinarske profesije mora se pod hitno zaustaviti

Od samog početka usvajanja zakona o sufinansiranju medija ukazivao sam da će „Konkursi za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja“ biti „grobnica“ javnog informisanja i da će se ovakvim načinom finansiranja mediji potpuno potčiniti interesu vlasti i njihovim propagandnim potrebama a od čega će građani imati samo štete. Moje pitanje, te 2014. godine, na Skupštini Lokal presa u Čačku, kada je ova ujdurma sa medijima započela, glasilo je: „Koji će projekat lokalne samouprave pre finansirati: partijsko zapošljavanje u javnim preduzećima ili uticaj poljskog cveća na raspoloženje građana“ i izazvalo je opšti smeh svih prisutnih kolega. Nažalost, kako vreme prolazi situacija u medijima je mnogo gora nego što sam mogao predvideti.

 

Rasipanje novca građana

Tačno je da se za sufinansiranje „projekata proizvodnje medijskih sadržaja” izdvajaju značajna sredstva iz budžeta gradova i opština. Međutim, tužno je saznanje da se taj veliki novac deli isključivo medijima koji su u službi vlasti i koji predstavljaju njihovo informativno glasilo a da sufinansirani projekti nisu i ne mogu biti u interesu javnosti. Tako dolazimo do bolne činjenice da građani, svojim novcem, finansiraju medije koji šire laži i obmane vladajuće strukture a da se sputavaju i gase mediji koji svojim izveštavanjem rade u javnom interesu građana pokušavajući da to čine profesionalno i objektivno.

 

Šabac je oduvek bio dobar primer

Decenijama, pa i vekovima, Šabac je bio primer dobre prakse, napretka i prosperiteta. Kako grada tako i njegovih građana. Danas je to sasvim drugačije. Od pre dve godine grad se nezadrživo urušava i propada. Građani takođe. Jedino se napredak i prosperitet može videti u jednoj maloj grupi lokalnih funkcionera i kriminogenim strukturama koje ih štite i podržavaju. Veliki doprinos ovakvom stanju dali su i lokalni mediji veličanjem onoga što je za osudu i sakrivanjem stvari koje se sakrivati ne smeju. Zato i ne čudi Rešenje o dodeli sredstava koje je potpisao Aleksandar Jovanović, diplomirani pravnik, načelnik Gradske uprave grada Šapca a u praksu sproveo Miroljub Mijušković, novinar, član Veća zadužen za kulturu i informisanje.

Od 30.000.000,00 dinara, koliko je grad Šabac izdvojio za sufinansiranje medija, što je za svaku pohvalu, skoro polovina, 14.000.000,00, ide, po nekoliko osnova, isključivo jednom šabačkom mediju a 8.700.000,00 daje se nekim medijima sa sedištem van Šapca, što je za svaku osudu, čije „projekte“ građani Šapca nikad neće videti, ako uopšte i budu realizovani.

Sve ovo govori da je Šabac i dalje „dobar“ primer samo ovoga puta kako ne treba i kako se ne sme raditi.

 

Odobreni projekti

I, tako, uvažena komisija na čelu sa Radojicom Malim,“dobro poznatim“ medijskim stručnjakom odlučila je da stane iza Mijuškovićevih predloga i interesa lokalnih čelnika i građanima Šapca poturi „kukavičije jaje“ za „debele“ pare. Tako bi Šapčani, do kraja godine, trebali da „uživaju“ u projektima poput:

1. „Deco bavite se sportom, u tome je tajna života“ koji je plaćen sa 300.000,00 dinara, tražili 941.000,00, lozničkoj firmi „Vidik sa Cera“. A gde će šabačka deca moći da se upoznaju sa ovim nadasve „inovativnim“ projektom ostaće tajna.

2. Projekat Radio difuznog društva RTV AS/ Radio AS, Šabac, pod nazivom „Region danas – Šabac“ je projekat koji ova medijska kuća već više godine „vrti“ na svom programu, u različitim formama i opisima, pa je diskutabilno pitanje da li se sa 2.300.000,00 dinara, od traženih 3.121.230,00, može platititi nešto što je već viđeno. A posebmo je diskutabilno objašnjenje da ovaj projekat „doprinosi“ pravovremenom i potpunom informisanju građana…

3. AS Multimedia je za projekat „AS sport 2022.“ dobio 6.900.000,00 dinara, od traženih 6.979.000,00. U obrazloženju uvažene Komisije stoji da ovaj projekat doprinosi razvoju medijskog pluralizma, razvoju ljudskih prava… Međutim, potpuno je jasno da je ovim novcem izglađen sukob vlasnika „medijske perjanice“ šabačkih naprednjaka i čelnika grada a koji je rezultirao otpuštanjem, kažu, 10 novinara, među kojima i novinarka koja decenijama vodi sport, i drugih zaposlenih kao i sa mnogo „prljavog veša“ koji je procurio u javnost. Ovde se postavlja i pitanje budžeta ovog projekta i kako će se opravdati milion dinara mesečno. Verovatno političkim emisijama poput „Aktuelno“…

4. Još jedan projekat „naprednjačkog medijskog servisa“, Radio difuznog preduzeća RTV AS / Televizija As, Šabac, pod nazivom „Nedelja za nama“ dobio je 3.200.000,00 dinara, od traženih 6.975.000,00. U obrazloženju uvažene Komisije stoji prepisano obrazloženje prethodnih projekata. Međutim, i ovde ima jedan „mali“ problem. Emisija „Nedelja za nama“ spada u informativne emisije i predstavlja retrospektivu, to jest izabrane vesi iz „Na licu mesta“, pa je sve „već viđeno“ i kao takva ne može da se svrsta u „projekte“. A kamoli za to da dobije ovoliki novac. Međutim u Šapcu je to u redu…

5. Još jedan projekat Televizije AS dobio je 1.600.000,00 dinara, od traženih 3.002.400,00. Ovoga puta to je pod firmom MP Media proizvodnja kinematografskih dela /Vladimir Urošević PR Proizvodnja radio i televizijskog programa MP Media, Šabac, pod nazivom „Privredni impuls Šapca“. Još jedan projekat koji će se „izvući“ iz informativnog programa ove televizije i „prigodno“ naplatiti.

Iz svega ovoga ispada da će „najznačajniji“ naprednjački medij dobiti 14.000.000,00 dinara za jedne te iste vesti, zna se koje, a koje će se besomučno na ovoj televiziji vrteti nebrojeno puta. Sve u interesu „Preduzeća“.

Takođe upada u oko da je vlasnik ove medijske kuće tražio ukupno 20.077.630,00 dinara što predstavlja skoro dve trećine od budžeta namenjenog za medije. Iskreno mi je žao što sve pare nije dobio jer ih se potpuno zaslužio. Mada, uveren sam dobiće on po drugim osnovama i više od toga. Sa kamatom…

6. Udruženje građana „Sport u Podrinju“ za projekat „Osam decenija postojanja BK Mačva“ dobilo je 300.000,00 dinara, od traženih 1.000.000,00.

7. Loznička televizija „Lotel“ dobila je za projekat „Znanjem do uspeha“ 1.000.000,00 dinara od traženih 1.698.300,00. Očito je da ova televizija zna kako se stiže do uspeha samo mi nije jasno kada će to i gde građani Šapca moći da vide. Ali, bilo kako bilo, uzeli su milionče i dokazali „znanje“.

8. Lozničani, ovoga puta pod firmom „Lotel plus“ (isto pakovanje kao i prethodno) za projekat „Spremni za životne izazove“ dobili su još 2.000.000,00 dinara od traženih 2.665.000,00. Tako šabački naprednjaci „nagradiše“ Lozničane za medijsku „podršku“ tokom lokalnih izbora a Lozničani nam pokazaše da imaju „znanje“ i da su „spremni za život“. Građani Šapca očito nemaju „znanje“ niti su spremni za „životne izazove“. Zato i plaćaju, da nauče…

9. Društvo za radio i difuziju (zvuči nešto poznato) Tim radio iz Prnjavora dobio je za projekat „Šabac, dobro mesto za život“ 300.000,00 dinara od traženih 1.287.000,00. Ako se ovome doda da je Novica po ovoliku sumu dobio iz svih mesta u okruženju i da nije otpušten sa radnog mesta jasno je da je za njega „Šabac, dobro mesto za život“…

10. Privredno društvo „Globalni medijski servis“ Šabac, koga zastupa Svetlana Teodosić, dobilo je za projekat „Prevencijom do zdravlja“ 250.000,00 dinara od traženih 500.000,00. Gde će građani Šapca moći da vide ove „zdravstvene blagodeti“ nije ni bitno. Važno je da se neka „crkavica“ da i “Zelenoj partiji“. Saradnje radi…

11. Na „niske grane“ je pala Mirjana Čvorić Gubelić PR proizvodnja jer je njen projekat „Kultura grad“ dobio samo 250.000,00 dinara od traženih 1.500.000,00. Da li je to i gde „pukla tikva“ između nje i šabačkih naprednjaka ostaje da se vidi. Ali, „sposobna“ je Mira naplatiće ona to…

12. Medijska „klasika“ čerupanja budžeta je projekat „24sedam Šabac“ koji treba da realizuje „Digital media network“ Novi Beograd koji su dobili 1.000,000,00 dinara od tražena 2.000,000,00. Oni su od šabačkih naprednjaka dobili novac i prošle godine. Da će nešto da rade – neće ali neka ih „zlu ne trebalo“…

13. Kopernikus system Beograd, ogranak Kopernikus produkcija dobio je za projekat „Šta rade Šapčani?“ 1.900.000,00 dinara od traženih 2.075.000,00. To vam je ona televizija, koju skoro niko u Šapcu ne gleda, a koju je u naš grad „doveo“ Boban Birmančević da bi u nju zaposlio… ovde ću stati da me opet ne bi tužio Savetu za štampu.

14. Udruženje novinara Šapca (kako fantomski zvuči) za porojekat „Budućnost Šapca“ dobilo je 500.000,00 dinara od traženih 2.000.000,00, koliko su dobili prošle godine. To vam je onaj potral pod nazivom „Šabački list“ koji uglavno prenosi tuđe tekstove o Aleksandru Vučiću i Srpskoj naprenoj stranci. Ne znam da li je razlog ovako malo dobijenih para to što je jedan njihov član, u međuvremenu, postao vd direktora ali i to je dovoljno da se namire preostali naprednjački botovi koji još nisu našli „uhlebljenje“.

15. Projekat „Tradicija i duh vremen“ koji treba da realizuje Slavica Gajić PR proizvodnja kinematografskih dela audio vizuelnih proizvoda i televizijskih programa Diva S media Šabac, dobila je 400.000,00 dinara od traženih 500.000,00. Ovaj projekat će, verovatno, biti realizovan na televiziji Kopernikus na kojoj je ona novinar.

16. Udruženje za borbu protiv diskriminacije „Posmatrač“ iz Novog Beograda za projekat „Šabac je na dobrom putu..“ dobio je 1.000.000,00 od traženih 1.500.000,00. Da ne bude zabune to vam je onaj novinar Predrag Jeremić koji je nekoliko godina unazad pisao raznorazne neistine i gadosti o Šapcu, šabačkim političarima i građanima a u korinst naprednjaka. Tako mu ovo milionče, dobio je novac i prošle godine pod drugom firmom, dođe kao „minuli rad“…

17. Gradsko udruženje penzionera grada Šapca dobilo je za projekat „Starost između države i porodice“ 300.000,00 dinara od traženih 500.000,00. List ovog udruženja je čisto propagandno glasilo PUPS-a a sam naziv projekta, kojeg, verovatno, uređuje šabački većnik Steva Matić, ima za cilj da ubedi penzionere da im je država važnija od porodice i da tako i glasaju…

18. „Glas Podrinja“ je za svoj projekat „Šabački dani“ dobio 5.000.000,00 dinara od traženih 5.876.904,00. Malo za ovu medijsku kuću sa toliko dugom tradicijom ali sobzirom na promene uslova Konkursa više i nije moglo. A da li će to biti dovoljno da na svakoj naslovnoj strani ovog lista, do kraja godine, bude slika gradonačelnika ostaje da se vidi… Krasavac će morati dodatno da plati…

19. NID Kompanija novosti AD Beograd dobila je za projekat „Šabac – grad budućnosti“ 700.000,00 od traženih 731.000,00. Zanimljivo je da je ovo drugi projekat pod istim nazivom koji je dobio pare. Naravno iza oba projekta stoji šefica Saveta za informisanje GO SNS u Šapcu. A ono što je dodatno zanimljivo je da su ovakav projekt, koji tada nije dobio sredstva od grada, u prošloj godini samoinicijativno realizovale „Podrinske“.

20. Dragan Grujić PR Agencija za novinarstvo i izdavaštvo MAČVA MEDIA SISTEM iz Bogatića je za projekat „Bez rešetaka i belih mantila – unapređenje položaja osoba sa mentalnim smetnjama u zajednici“ dobio 200.000,00 dinara od traženih 405.000,00. Da li je to Grujić, dolazeći ponekad iz Bogatića u Šabac ili samo prolazeći kroz naš grad, uočio da su šabačke ulice prepune osoba sa „mentalnim smetnjama“ pa ovim projektom pokušava da Šapčanima unapredi „položaj“ u kojem se nalaze ostaje da se vidi. Ako budemo znali gde…

21. Preduzeće za informisanje i marketing IN NETWORK SOLUTION iz Beograda za projekat „Zaposli se brzo i lako“ dobilo je 600.000,00 dinara od traženih 3.278.000,00. Eto, oni se stvarno „zaposliše“ i brzo i lako. A gde će građani Šapca to i nije toliko bitno…

Međutim, zastupnik ove firme je izvesni Zoran Majdak za koga se kaže da je „privržen“ Srpskoj naprednoj stranci a na društvenim mrežama o njemu se ne može naći ništa lepo ni pohvalno. Evo samo dva primera:

1. “Viši sud u Beogradu doneo je prvostepenu presudu da su Zoran Majdak, Goran Pejković, odgovorni urednik Radio Valjeva, PD „Info 24“ i Igor Živković, odgovorni urednik portala Info24.rs, dužni da zbog povrede časti i ugleda novinaru i odgovornom uredniku internet novina Kolubarske.rs Dariji Ranković plate solidarno 160.000 dinara”.

2. “Zoran Majdak i Marko Aćimović imaju nekoliko firmi preko kojih dobijaju ogromna sredstva na medijskim konkursima širom Srbije. Pored „privrženosti” Srpskoj naprednoj stranci, poznati su i po ovakvim „pozajmicama” vizuelnih identiteta sajtova”.

Naravno sad se postavlja i pravo pitanje: Zašto se Miroljub Mijušković, i po čijoj naredbi, odlučio da novac građana Šapca da jednoj ovakvoj osobi? Za projekat sigurno nije….

Projekat koji nije prošao (Uz sramotno obrazloženje komisije)

Projekat „Podrinskih“ „Mediji kao kritičke oči i uši u službi građana, ili?“ za koje je traženo samo 1.086,000,00 dinara, dakle najmanje, bez lažne skromnosti, najbolji je projekat koji je ikada u Šapcu napisan. I, u potpunom je interesu javnog informisanja građana Šapca. A to što ovaj projekat nije prošao na Konkursu je samo još jedan dokaz da Komisija, koju je, ovoga puta, u Šapcu predvodio dobor poznati, po zlu, Radojica Mali, medijski stručnjak, nije pročitala, potpuno sam siguran, ni jedan od predloženih projekata već su samo potpisali ono što im je Miroljub Mijušković servirao.

Zato ovim putem, široj javnosti, građanima Šapca a pre svega čestitim kolegama predstavljam (najvažnije delove) projekta „Podrinskih“ i pozivam ih da skupe hrabrosti i da se zajedno suprotstavimo zlu koje će našu profesiju potpuno uništiti. Inače nema nam spasa…

Ivan Kovačević

Projekat „Podrinskih“ „Mediji kao kritičke oči i uši u službi građana, ili?“ 

OPIS PROJEKTA  (tema, svrha projekta, ciljna grupa,format, broj medijskih sadržaja – do pet redova):

Projekat „Mediji kao kritičke oči i uši u službi građana, ili?“  doprineće unapređenju medijskog i novinarskog profesionalizma u lokalnim medijima kao i boljem i profesionalnijem informisanju građana Šapca. Namera je da se građanima, novinarima, političarima podigne nivo svesti o obavezi medija da istinito i pravovremeno izveštavaju građane o aktuelnim temama a ne da budu „biografi“ lokalnih političara.

 

ZNAČAJ   PROJEKTA  (opisati stanje, značaj i identifikovati probleme sa kojima se ciljna grupa/e suočavaju i potrebe koje proizilaze iz tih problema i navesti kvalitativne/kvantitativne pokazatelje sadašnjeg stanja koristeći raspoložive podatke, iskustva, istraživanja i dr-sažetak):

Preliminarno istraživanje koje je redakcija „Podrinskih“ obavila putem anketiranja građana na ulicama Šapca, a za potrebe ovog projekta, pokazalo je da je sve manje sadržaja u šabačkim medijima koji zadovoljavaju potrebe građana za kvalitetnim informisanjem i ostvarivanjem njihovog prava na pristup informacijama od javnog značaja. Ovaj dominantan stav građana potvrdila je i naša analiza medijskih sadržaja koje su šabački mediji objavljivali u prethodnom periodu. Značaj ovog projekta ogleda se upravo u odabiru i profesionalnoj obradi tema koje su građani Šapca, kojima služimo i zbog kojih postojimo, prepoznali kao važne a kojih nema u drugim šabačkim medijima.

Razlog za ovakvu situaciju je, delom, veliki politički i finansijski pritisak na lokalne medije koji postoje i opstaju samo zahvaljujući novcu koji dobijaju iz budžeta grada na konkursu za sufinansiranje medijskih sadržaja ili za raznorazne oglase kao i za praćenja aktivnosti lokalne samouprave. Malobrojni su mediji u Šapcu, u koje spadaju i „Podrinske“, koji nisu nastali radi projekata i oglasa već da bi bili profesionalni mediji čiji su informativni sadržaji u interesu javnosti i koji pre svega zadovoljavaju potrebe građana za relevantnim informacijama

Deo problema su i mediji koji zbog finansijskog i političkog pritiska ne „uočavaju“ probleme građana i ne bave se njima. Takođe, utisak građana Šapca koje smo anketirali je da je jedan od uzroka ovako loše medijske slike u gradu nedovoljna sloboda lokalnih novinara koji nemaju mogućnost ili dovoljno potrebnih veština i znanja da izveštavaju o događajima koji su u interesu građana.

Zbog svega ovoga neophodno je graditi poverenje javnosti u lokalne medije i novinare i podizati kapacitete medijskih radnika, i uvereni smo da će realizacija ovog projekta skrenuti pažnju na probleme koje imaju novinari u svojim izveštavanjima. Sigurni smo da je to jedan od načina da poboljšamo informisanost građana i da skrenemo pažnju na probleme građana. Naše bogato iskustvo govori da građani žele da dobiju pravovremenu i istinitu informaciju što se može realizovati isključivo unapređivanjem medijskog i novinarskog profesionalizma i objavljivanjem medijskih sadržaja koji doprinose zadovoljavanju potreba građana Šapca za informacijama i sadržajima iz svih oblasti života bez diskriminacije.

 

CILJ  PROJEKTA (formulisati očekivanu pozitivnu promenu za ciljnu/e  grupu/e do koje će dovesti realizacija projekta):

U članu 15. Zakona o javnom informisanju i medijima, u tački 1. stoji da je javni interes u oblasti javnog informisanja istinito, pravovremeno i potpuno informisanje građana Republike Srbije a u tački 7. podrška proizvodnji medijskih sadržaja u cilju zaštite i razvoja ljudskih prava i demokratije, unapređivanja pravne i socijalne države, slobodnog razvoja ličnosti i zaštite dece i mladih, razvoja kulturnog i umetničkog stvaralaštva, razvoja obrazovanja, uključujući i medijsku pismenost kao deo obrazovnog sistema, razvoja nauke, razvoja sporta i fizičke kulture i zaštite životne sredine i zdravlja ljudi, dok u tački 8. stoji da je  javni interes u oblasti javnog informisanja i unapređivanje medijskog i novinarskog profesionalizma.

Dalje u ovom članu stoji da se Republika Srbija, autonomna pokrajina, odnosno jedinica lokalne samouprave staraju o ostvarivanju javnog interesa podstičući raznovrsnost medijskih sadržaja, slobodu izražavanja ideja i mišljenja, slobodan razvoj nezavisnih i profesionalnih medija, što doprinosi zadovoljavanju potreba građana za informacijama i sadržajima iz svih oblasti života, bez diskriminacije.

Dakle zakon je potpuno jasan ali ga je potrebno sprovesti u delo.

Specifični ciljevi projekta definišu promene koje će se dogoditi realizacijom ovog projekta a to su: Kroz serijal tekstova doprineti podizanju svesti novinara Šapca da prepoznaju teme koje su od javnog interesa za građane i da takve teme imaju prioritet u informisanju građana u odnosu na teme koje građani doživljavaju kao politički marketing i ličnu promociju lokalne vlasti i lokalnih funkcionera.

Ovaj projekat, takođe, treba da doprinese osnaživanju stručnih i profesionalnih kapaciteta uposlenika u lokalnim medijima, da ih ohrabri i nauči da u obilju događaja prepoznaju i objave informacije koje su pre svega od javnog značaja za građane Šapca što će doprineti rešavanju problema građana, njihovom boljem informisanju i podizanju svesti da su mediji u službi građana čime će se osnažiti medijski uposlenici da svoje izveštavanje prilagode poštovanju člana 15. Zakona o javnom informisanju i medijima i sprovedu ga u delo.

 

OPIS AKTIVNOSTI (navesti  aktere/sredstva /mere / radnju/ u realizaciji projekta radi postizanja željenih rezultata i cilja projekta, opisati i obrazložiti kako će se sprovoditi aktivnosti, navesti njihov sadržaj, metodiku i logiku povezanosti sa ciljem i rezultatima  projekta):

 

REALIZACIJA:

Anketa

Na početku projekta uraditi inicijalnu anketu „Da li ste zadovoljni trenutnim informisanjem u Šapcu?“ iz koje će se, potencijalno, saznati kakva je informisanost građana o problemima iz ovog projekta. Na kraju projekta će biti urađena anketa „Kako ocenjujete informisanje šabačkih medija u ovoj godini?“ kako bi se iz upoređivanja dobijenih odgovora moglo doći do saznanja koliko je projekat uticao na informisanje građana. Takođe pitanja za anketu, i odgovori, predviđeni planom projekta za svaku od šest zadatih tema treba da doprinesu boljem shvatanju interesa građana i njihovom razumevanju trenutnog stanja.

 

Prikupljanje relevantnih informacija, dokumenata, kontaktiranje sagovornika

Prikupljanje podataka o temama koje su predviđene da se obrade u ovom projektu, izbor i kontaktiranje relevantnih sagovornika, izbor tema i događaja koji, po mišljenju građana, nisu dovoljno zastupljeni u šabačkim medijima ali interesuju većinu građana.

Po planu projekat se sastoji od šest tema koje, svaka za sebe, predstavljaju posebnu celinu za koje je potrebno uraditi nova istraživanja i prikupiti potpuno nove podatke.

 

TEME I REDOSLED NJIHOVE OBRADE I PLASIRANJA:

Projekat „Mediji kao kritičke oči i uši u službi građana, ili?“ biće realizovan tokom šest meseci i obuhvatiće šest tematskih celina obrađenih u 93 autorska teksta, svaka tematska celina biće obrađena u toku jednog meseca, na zadate teme i pitanja odgovore će davati relevantne i stručne osobe za oblast o kojoj se govori, 100 anketa i 12 kolumni, kao i 150 fotografija

 

Uticaj politike na izveštavanje medija (15 tekstova)

  1. a) Postoji li, i kakav, uticaj politike na uređivačku politiku medija?

Razgovor sa političkim analitičarima, istoričarima,

  1. b) Postoji li kritički stav medija prema lokalnoj vlasti i lokalnim političarima?

Razgovor sa lokalnim političarima i građanima.

  1. v) Mediji kao „biografi“ političara.

Da li treba ispratiti svaku aktivnost lokalnih političara i zašto?

  1. g) Ko sve vrši pritiske na novinara?

Razgovori sa novinarima, urednicima i vlasnicima medija.

  1. d) Primeri iz prakse.

Analiza događaja koji su građani, putem ankete, prepoznali kao važan, od javnog interesa, a o kojem šabački mediji nisu izveštavali, ili su to radili delimično. I zašto. 

Anketa – Šta misle građani?: „Da li šabački mediji izveštavaju u interesu građana ili lokalne vlasti i političara“? (10 anketa)

Kolumne (dve)

 

Mediji između građana i politike (15 tekstova)

  1. a) Koji događaji imaju prednost u izveštavanju lokalnih medija i zašto?

Razgovor sa građanima, političarima…

  1. b) Koliko su problemi građana prisutni u izveštavanju šabačkih medija?

Razgovor sa politikolozima, radnicima u kulturi…

  1. v) Ko „bira“ temu i odlučuje o prioritetu?

Razgovor sa urednicima medija

  1. g) Koliko su u izveštavanju šabačkih medija zastupljeni događaji iz kulture?

Razgovor sa direktorima kulturnih ustanova, radnicima u kulturi…

  1. d) Primeri iz prakse.

Analiza događaja koji su građani, putem ankete, prepoznali kao važan, od javnog interesa, a o kojem šabački mediji nisu izveštavali ili su to radili delimično. I zašto. 

Anketa – Šta misle građani?: „Kojih tema nema u šabačkim medijima“? (10 anketa)

Kolumne (dve)

 

Mediji između vlasti i opozicije. (15 tekstova)

  1. a) Ko ima prednost i zbog čega?

Razgovor sa lokalnim političarima iz vlasti i opozicije

  1. b) Zastupljenost opozicije u šabačkim medijima

Razgovor sa građanima i političarima iz opozicije

  1. v) Zastupljenost kritičkog mišljenja opozicije u odnosu na vlast u šabačkim medijima.

Razgovor sa lokalnim političarima iz vlasti i opozicije

  1. g) Srljamo li u „medijski mrak“?

Razgovor sa medijskim stručnjacima, analitičarima…

  1. d) Primeri iz prakse.

Analiza događaja koji su građani, putem ankete, prepoznali kao važan, od javnog interesa, a o kojem šabački mediji nisu izveštavali ili su to radili delimično. I zašto. 

Anketa – Šta misle građani?: „Ima li opozicije u Šapcu“? (10 anketa)

Kolumne (dve)

 

Mediji i javne institucije (15 tekstova)

  1. a) Mediji kao kontrolori rada javnih preduzeća i ustanova.

Razgovor sa direktorima javnih preduzeća i ustanova, bivšim i adašnjim.

  1. b) Mediji kao kontrolori rada državnih institucija.

Razgovor sa advokatima, bivšim sudijama i policajcima.

  1. v) Informacije od javnog značaja

Razgovor sa ombudsmanom, zaštitnikom građana…

  1. g) Da li mediji mogu da pomognu građanima u

Razgovori sa građanima, dobra i loša praksa

  1. d) Primeri iz prakse.

Analiza događaja koji su građani, putem ankete, prepoznali kao važan, od javnog interesa, a o kojem šabački mediji nisu izveštavali ili su to radili delimično. I zašto. 

Anketa – Šta misle građani?: „Da  li ste i koliko upoznati sa radom javnih preduzeća i državnih institucija“? (10 anketa)

Kolumne (dve)

 

„Lepe vesti“ u medijima (15 tekstova)

  1. a) Izveštavanje o mladima

Razgovor sa mladim ljudima koji su ostvarili neki uspeh

  1. b) Izveštavanje o aktivizmu

Razgovor sa osobama iz udruženja građana, Crvenog krsta, Kancelarije za mlade

  1. v) Izveštavanje o kulturnim događajima

Razgovor sa osobama koje rade u pozorištu, biblioteci, kulturno umetničkim društvima

  1. g) Izveštavanje o nauci i obrazovanju

Razgovor ca direktorima škola, nastavnicima, profesorima, naučnim radnicima…

  1. d) Primeri iz prakse.

Analiza događaja koji su građani, putem ankete, prepoznali kao važan, od javnog interesa, a o kojem šabački mediji nisu izveštavali ili su to radili delimično. I zašto. 

Anketa – Šta misle građani?: „Da  li ste u šabačkim medijima ima „lepih“ vesti“? (10 anketa)

Kolumne (dve)

 

Teme o kojima se malo piše (18 tekstova)

  1. a) Rodna ravnopravnost i položaj osoba sa invaliditetom

Razgovori sa predstavnicima građanskih udruženja

  1. b) Problemi nacionalnih manjina

Razgovori sa predstavnicima nacionalnih manjina

  1. v) LGBT populacija

Razgovori sa osobama i udruženjima ove populacije

  1. g) Nasilje nad ženama

Razgovori sa udruženjima žena i ženama koje su preživele neki vid diskriminacije

  1. d) Primeri iz prakse.

Analiza događaja o kojem šabački mediji nisu izveštavali ili su to radili delimično. I zašto.

  1. E) Zaključni tekstovi – može li informisanje u Šapcu da bude bolje?

Razgovor sa relevantnim osobama o kvalitetu informisanja u Šapcu u ovoj godini.

Anketa – Šta misle građani?: „Da  li ste u šabačkim medijima ima „lepih“ vesti“? (10 anketa)

Kolumne (dve)

Exit mobile version