SAOPŠTENJE ZA MEDIJE
Povodom Svetskog dana socijalne pravde, Fondacija Centar za demokratiju upućuje poruku solidarnosti ugroženim pojedincima i grupama i poziva državne institucije da omoguće dostojanstven život svim građanim a Srbije, na šta se naša država i obavezala nizom međunarodnih dokumenata u oblasti socijalnih prava.
Srbija je zemlja sa izrazitim ekonomskim i socijalnim nejednakostima. Siromašnih je sve više, a izdvajanja za socijalnu pomoć iz godine u godinu sve manja. Naše stanovništvo je među najsiromašnijim u Evropi. Prema raspoloživim podacima, oko 450.000 ljudi (6,9%) živi u apsolutnom siromaštvu, a u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti nalazi se oko dva miliona građana Srbije (29,8%). Posebno su zabrinjavajući podaci o siromaštvu najugroženijih društvenih grupa, stanovništva u ruralnim područjima, nezaposlenih, pripadnika romske populacije…
Srbiji je preko potreban zakonski i strateški okvir koji će adekvatno odgovoriti na preteće siromaštvo i rastuće društvene nejednakosti, pre svega izmene Zakona o socijalnoj zaštiti i donošenje Strategije za iskorenjivanje siromaštva i Strategije socijalne zaštite.
Fondacija Centar za demokratiju će nastaviti da se zalaže za pravedno i solidarno društvo i ostvarivanje prava na dostojanstven rad i život, kroz istraživanje i praćenje reformskih procesa, promociju i zaštitu socijalnih i ekonomskih prava građa na i doprinos realizaciji Ciljeva održivog razvoja Agende 2030 UN.
***
Generalna skupština Ujedinjenih nacija donela je 2007. godine odluku da se 20. februar obeležava kao Svetski dan socijalne pravde, sa ciljem da podstakne napore međunarodne zajednice ka iskorenjivanju siromaštva, promociji pune zaposlenosti i dostojanstvenog rada, rodne ravnopravnosti i pristupa socijalnom blagostanju i pravdi za sve.
Fondacija Centar za demokratiju