Dr Nina Korać, Institut za transfuziju krvi Srbije
Mogućnosti poklapanja sa antigenima primaoca su male i zato je neophodan veliki broj potencijalnih davalaca matičnih ćelija, da bi se mogao naći odgovarajući za četvorogodišnjeg Bogdana Simića, obolelog od leukemije. Ta procedura jedina je nada za obolele, podvlači dr Nina Korać iz Instituta za transfuziju krvi Srbije, čija je ekipa i ove srede bila u Kulturnom centru. Povod je isti, potraga za što većim brojem humanista čija epruveta krvi može spasiti Bogdanov ili život nekog drugog obolelog. Poslednjih nedelja akcije su intenzivirane i sve veći broj Šapčana upisuje se u registar.
-Procedura samog ulaska u registar je veoma laka. Samo se popuni kratak upitnik, lični podaci, podaci o zdravstvenom stanju davaoca i da se jedan mali uzorak krvi. Dalji postupak mi obavljamo, radimo tipizaciju i posle gledamo ko je podudaran.
Kakva je dalja procedura?
Momenat kada treba da primi matične ćelije je praktično jedina nada za pacijenta. Procedura je takva da obavestimo davaoca koji je podudaran, objasnimo mu detaljnije način davanja matičnih ćelija i onda se obavllja detaljan lekarski pregled- kardiologa, pulmologa, kompletna laboratorija. Kad se proceni zdravstveno stanje samog davaoca, da to bude bezbedno za njega, onda se stupa u proceduru davanja matičnih ćelija. Samo davanje matičnih ćelija traje nekoliko sati, radi se iz periferne krvi. Tog dana se samo odmara, posle toga se sasvim normalno nastavljaju aktivnosti. Naglašavam da je procedura potpuno bezbedna za davaoca.
Koje uslove potencijalni davalac mora da ispuni?
U registar mogu da uđu zdrave osobe od 18 do 50 godina, koje nemaju hronična oboljenja, teža oboljenja srca, bubrega, jetre, koje ne piju terapiju. Kilaža jeste neko ograničenje za samu proceduru davanja, međutim, prilikom samog ulaska u registar osoba može da ima jednu kilažu, a onda, ako se desi poklapanje za više godina, može da promeni kilažu. Mi to sada ne gledamo kao neki kriterijum i ako je kilaža na, primera radi, donjoj granici, do 50 kilograma, mi ćemo to pustiti, može da uđe u registar, ali se prilikom dalje procedure rade lekarski pregledi, razgovor i pravi se krajnja procena. U svakom slučaju, ukoliko zainteresovani imaju bilo kakvo pitanje, mogu da dođu i porazgovaraju sa nama da vidimo da li mogu da uđu u registar ili ne.
To znači da upisom u registar imaju mogućnost da pomognu nekom drugom obolelom i to ne mora biti sad, već i u bilo kom trenutku kasnije?
Ovom akcijom skrećemo pažnju javnosti da postoji registar davalaca koštane srži, koji je praktično jedina pomoć za pacijente obolele od leukemije, da se nađi adekvatan donor. Osim što tražimo davaoce za malog Bogdana, postoji mogućnost poklapanja i nekih dugih davalaca sa drugim pacijentima, tako da je suština da se što više ljudi prijavi i da znaju da, osim davanja krvi, imamo i te vidove davanja.
Kada nisu organizovane akcije, gde zainteresovani mogu da se jave i upišu u registar?
Organizaciono se registar davalaca nalazi u Institutu za transfuziju krvi u Beogradu i tu se obavlja tipizacija antigena. Međutim, davaoci mogu i u drugim delovima Srbije da se prijave, uglavnom po većim transfuzijama, a mogu i kod nas u Institutu svakog dana kada radi Odeljenje za davalaštvo, od sedam do 19 sati i subotom od osam do 15 sati. Mi ovakve akcije organizujemo kada vidimo da postoji povećano interesovanje. Onda dođe naša ekipa da ljude dodatno edukujemo i da budemo tu, da im bude lakše, da ne moraju da dolaze u Beograd. Uglavnom se organizujemo kada je akcija davanja krvi. Naravno, pri svakoj akciji davanja krvi mogu da se prijave osobe za ulazak u registar, uzeće im se uzorak i popuniće upitnik, potpuno je ista procedura kao i danas. Za ovih nekoliko dana imali smo zaista veliki broj davalaca. Treba napomenuti da smo mi sada u svetskom registru davalaca i to je baza podataka za ceo svet. Poklapanje između pacijenta i donora može da se dogodi u bilo kom delu zemlje i mi obezbeđujemo, kako davaoce za druge zemlje, tako i obrnuto, iz drugih zemalja, ako se dese poklapanja sa našim pacijentima, takođe možemo da obezbedimo matične ćelije. Nama je svaki davalac koji se prijavi važan, jer baš on može da bude pomoć za nekog pacijenta koji čeka baš te ćelije. Naravno, uvek je bolje da davalac i pacijent budu sa istog područja, zato mi širimo naš registar i nadam se da ćemo imati što više prijavljenih.
Da li ćete biti u Šapcu i sledeće srede?
Naša ekipa će ovde biti i sledeće srede. Svake nedelje, kad god je akcija davanja krvi, mogu da dođu i da se prijave za registar.
Dragana Dimitrijević