Politički događaji u Srbiji mahom su u znaku studentske pobune i njihovih novih koraka. Od blokade Fakulteta dramskih umetnosti, 25. novembra 2024, koja je izazvala lavinu blokada ostalih fakulteta i najmasovnijih protesta u novijoj istoriji Srbije, studentski protest ulazi u novu fazu borbe protiv autokratskog režima. Sakupljanje potpisa za vanredne parlamentarne izbore 28. decembra, sa podrškom od oko 400.000 građana, potvrda je uspešnosti tog dugog puta do pobede.
Pokazalo se da sva silna energija koja je uložena, pre svega stotine hiljada pređenih kilometara do svih delova Srbije, i ona duga putešestvija kroz Evropu, nije izgubljena, nego je dala nove impulse posustalom građanstvu. Već 17. januara ove godine predočeni su osnovni zahtevi iz studentskog plana, lustracija i ispitivanje porekla imovine, a za Savindan i najvažniji deo opstanka i razvoja Srbije – obrazovanje. I upravo tu režim najoštrije pokazuje zube, disciplinovanjem i otpuštanjem profesora u školama kao i na fakultetima.
Prošle srede policija je upala na Filozofski fakultet u Novom Sadu, rasterala studente koji su zahtevali povratak profesorke Jelene Kleut u nastavu, koja je mimo svih procedura i akademske čestitosti otpuštena. To je ta peta kolona na univerzitetima, jer se ispostavilo da pojedini dekani ne glasaju onako kako njihovi fakulteti i nastavno-naučna veća nalažu. Studenti ovog fakulteta su bojkotovali nastavu i pozvali ostale fakultete da im se pridruže, jer se na primeru FDU pokazala ta velika studentska solidarnost. Ujedno pokazano je da režim ne preza da nasrne na autonomiju univerziteta, koji postoje još od 12. veka, i svakako su doprineli sveukupnom civilizacijskom razvitku.
Policija je upala na Filozofski fakultet kao i u Rektorat u Novom Sadu i tokom leta, a brutalno je pretukla studente Pravnog fakuteta u Beogradu i u zoni autonomije. Režim se svim silama bori da očuva postojeće stanje, ali su brojne pukotine u naizgled monolitnoj brani. To se videlo i tokom prvog snega u januaru, kada je na desetine hiljada domaćinstava ostalo bez struje, često i bez vode, a putevi ostali neprohodni. Posebno građane iritira ogrezlost u korupciji, ono što je dovelo do pada nadstrešnice u Novom Sadu kao i upleteni prsti vlasti u slučaju Generalštaba. Usledio je kontraudar na pravosuđe, ali je očigledno da se država guši u korupciji i bezakonju na svakom koraku.
Iako su praktično sve poluge vlasti u službi režima, sva naoružana sila – policija i vojska; sve opštine i gradovi, izuzev gradske opštine Medijana; gotovo sve mesne zajednice; sva javna preduzeća i institucije; evidentan upliv na pravosuđe u tužilaštvima i sudovima; gotovo svi mediji kao i državne pare, studentski pokret stepenicu po stepenicu osvaja nova područja. Naravno, najvažnija je podrška građana, ali i svakodnevni mali koraci su važni. I to sve kada studenti imaju i svoje redovne obaveze na fakultetima.
Treba podstetiti da je 28. januara prošle godine pala Vlada, da su premijer ali i gradonačelnik Novog Sada podneli ostavke, i da je predsednik Vučić nudio izbore. Naravno, pod njegovim uslovima, sa mnogo krađe, ucena, podmićivanja, ali su studenti izbegi tu zamki. Kasnije će zatražiti izbore, ali tek nakon ogromnog uloženog truda na terenu i pripreme infrastrukture, a, nažalost, mala je verovatnoća da će se izborni uslovi popraviti.
Očekivanja su da režim ne može baš toliko da ukrade, kako je navikao, posebno razdvajanjem izbora kao u junu pretprošle godine. Jedan od rezultata ove duge borbe da je Državni univerzitet u Novom Pazaru delimično je izašao iz blokade, oko dve stotine studenata vratiće se u svoj status, biće raspisani konkursi za njihove profesore, a bilo ih je otpušteno više od 30. A novi studentski koraci tek slede, možda neko novo sretenje na Sretenje!
D.Eraković



