Druga tribina ProGlasa održana je u Pančevu, a nekoliko stotina građana podržalo je inicijativu. O buđenju društvene svesti i važnosti izlaska na izbore, govorili su jedan od pokretača inicijative, pesnik, književni kritičar i izdavač Gojko Božović, pozorišni kritičar i teatrolog Ivan Medenica, kao i javne tužiteljke Višeg javnog tužilaštva Bojana Savović i Milena Božović.
„Nijedan čovek ne može imati monopol na rešavanje krize pred kojom se naše društvo nalazi. Mi smo duboko svesni da nemamo odgovore na sva pitanja. Možda ne znamo ni sva pitanja koja su neophodna, ali znamo i najdublje verujemo da se ova zemlja ne sme pretvoriti u monolog jednog čoveka. I znamo da u krizi u kojoj se ovo društvo nalazi samo uključivanje najširih društvenih slojeva može učiniti da se ta kriza prevaziđe“, rekao je Božović.
„Mnogi intelektualci su sebe doveli u situaciju autocenzure. Cenzura zakonski ne postoji u ovoj zemlji, ali postoji ta autocenzura, koja nije ništa manji problem. Ona je rezultat društvene klime. Niko sebe ne cenzuriše sam od sebe, već zato što oseća strah da će izgubiti poziciju ili egzistenciju. Osnovna stvar je osmeliti se, imati hrabrosti da se učine neki građanski gestovi, a jedan od tih gestova je izlazak na glasanje“, poručio je Ivan Medenica.
Kao i na tribini u Zrenjaninu, u Pančevu je bilo reči o konkretnim problemima sa kojima se srpsko društvo suočava, a koje je tužiteljka Bojana Savović opisala na praktičnom primeru iz svoje struke.
„Žrtve trauma se nikad neće pobuniti dok ne budu svesne da njihova borba ima smisla i da imaju šanse da u njoj uspeju. Ono što je njihovim tamničarima najvažnije je da ih ubede da ta borba nema smisla. Prvo im kažu – nemojte da bežite, naša je policija, naše je sudstvo, svuda ste opkoljeni… I tu je već 90% toga urađeno tako da žrtva ni ne pokuša da pobegne. To se može preslikati na naše društvo, jer kada neko pokuša da obesmisli vašu borbu, to je prvi korak u pokušaju da vas natera da se ni ne borite“, rekla je Savović.
„Svaki intelektualac bi trebalo da doprinese traženju izlaza iz ovakvog stanja – stanja korupcije, nepotizma, represije… Ono se uostalom najviše pokazuje kroz porast nasilja i situaciju u pravosuđu“, dodaje tužiteljka Milena Božović.
Inicijativu je za nedelju dana potpisalo više od 100.000 ljudi. ProGlas će širenje Srbijom nastaviti u petak 17. novembra u Gornjem Milanovcu, a potom 20. u Novom Sadu.
ProGlas je moguće potpisati na:
Iza inicijative „ProGlas“ stoje Ljubomir Simović, prof. dr Vladimir Kostić, prof. dr Ivanka Popović, Miodrag Majić, prof. dr Miodrag Jovanović, Dragan Bjelogrlić, prof. dr Vladica Cvetković, Svetlana Bojković, Gojko Božović, Srdan Golubović, Biljana Stepanović, prof. dr Filip Ejdus, prof. dr Tamara Džamonja Ignjatović, i Petar Peca Popović.