Šta se krije iza ograde u centru Šapca

smart

Kompleks za lepši grad

Čitavo sada veoma eksluzivno i uređeno naselje Benska Bara izgrađeno je na močvarnom i zapuštenom zemljištu, a u produžetku od Hotela „Sloboda“ i Gradskog trga do Ulice cara Dušana ostao je jedan skrajnuti i zapušteni kompleks starih zgrada. Doduše tu je  ograda sa bršljanom kao i sa panoima iz kulturne istorije grada.

Nekada zgrade AIK “Šabac“ i drugih preduzeća i organizacija polako dotrajavaju. Nekome će delovati kao poslednja oaza sa zelenilom, gde su se nekada održavali i boks mečevi, no godine prolaze, a ništa se ne preduzima.

I dok se naprednjačka vlast trsi nikad većim budžetom od 6,1 milijardom dinara, vidno je da sem megalomaskog a urbanistički neutemeljenog poduhvata izgradnje Mačvanskog trga od 100 miliona dinara malo šta je predviđeno na polzu građana, onih istih što plaćaju porez, i iz čega se sve gradi.

S obzirom da „Podrinske novine“ imaju i svoj internetski oblik, sa veoma respektabilnih 1,8 miliona poseta mesečno, nije zgoreg podsetiti da se mnogo toga može uraditi na osnovu inicijativa građana. I dok jedan broj posetilaca „Podrinskih“, tobože komentara, kritkuje redakciju da ama baš ništa nije „ubeležila“ protiv prodemokraske lokalne vlasti od 2020. godine, podsećanja radi pomenimo, na primer,  hiljadu potpisa da se zabrani izgradnja dvospratnice na Gradskom trgu u neposrednoj blizini Hotela “Sloboda“.

Ili aktivno učešće protiv spalionice hemijskog otpada u Šapcu, ili protiv nepotizma i bivše direktorke Apotekarske ustanove o zaradama mimo zakona…

smart

Takođe, oni koji zloupotrebljavaju javni prostor na društvenim mrežama olako upotrebljavaju uvredljive a nepotkrepljene izraze protv „Podrinskih“, a uz to koristeći čestu logičku grešku nedozvoljenog uopštavanja, sa predznankom „svi ili sve“.

Takođe, česta logička greška je zamena teza, nedosledno relativizovanje i slično. Primera radi za bivšu demokratsku vlast ovi „komentatori“ govore da su lopovi i slično, a zaboravlja se da je ovde u Šapcu, na primer, čitava jedna ekipa inspektora iz Novog Sada mesec dana češljala sve papire Gradske uprave, čak i mutila pa i ucenjivala neke pojedince ne bi li funkcionere optužili za kršenje zakona.

Nisu našli ništa!

Primer je i jedan ovdašnji finansijski inspektor koji je dugo vremena na sve načine tražio da kazni „Podrinske“, i , eto našao, jedan neproknjiženi račun, a kazna drastična 300.000 dinara.

Da je bivša lokalna vlast kršila zakon naprednjaci bi ih itetako kaznili. Pa je tako Državna revizorska institucija ukazala na nenamensko trošenje budžeta od  510 miliona  za 2015. godinu. I sama DRI konstatovala je da budžet nije oštećen jer se radi o prenameni sredstava, ali su zato bili vidni pritisci naprednjaka na sudstvo, jer je dva puta doneta oslobađajuća presuda Osnovngo suda u Šapcu.

Uzgred ta ista DRI ukazala je na ogromne disproporcije između planiranih i  potrošenih sredstava u radu Vlade, ministarstava i javnih preduzeća. Na primer otkud to da se budžetska rezerva tako drastično povećala na 100 milijardi dinara, a sredstva se daju šakom i kapom, bez ikakvih računa i obrazloženja.

Ovako olako izrečene osude i uvrede bez argumenata ničemu ne doprinose, pogotovo što komentar podrazumeva kritički, objektivan i znalački odnos kojim izriče neka ocena.

Nije na „Podrinskim“ da bude nosilac ideja i građanskih aktivnosti, ali za početak bi neko mogao, neka respektabilna organizacija ili pojedinac, da povede kampanju za uređenje plaže Stari grad. Znatan deo građana se stidi neuređenosti ovog prirodnog dragulja, a moglo bi to da se reši planski, po ugledu na Sremsku Mitrovicu.

Ili, da se povede akcija za racionalnim korišćenjem kasarne kod Mačvinog stadiona, gde ima oko 40 hektara atraktivnog zamljišta, a davno je iz kasarne izmeštena divizija.

Takođe, građani nisu pitani za novu bolnicu „na kraju grada“, na Kamičku, sadašnoj buvljoj pijaci. Daleka je i teže dostupna ova lokacija, a navodno postoji spremnost države da uloži 50 miliona evra u njenu izgradnju.

Građanskim aktivizmom može se mnogo toga uraditi, od onih ekoloških do onih kultrnih sadržaja, koji itetako nedostraju pravom gradu.

Dragan Eraković

 

Dotrajalost: komlepks iza ograde i Gradskog trga

Exit mobile version