Uz 22. april – Dan grada Šapca
Pre devet godina, 2015, Šabac je kao Dan grada odredio 22. april, u znak sećanja na oslobađanje od Turaka 1867. godine. Do tada, čitavih pola veka, slavio se 23. oktobar, kao dan oslobođenja od Nemaca.
Pokazalo se da su pobednici, partizani, doneli ne samo revolucionarnu odmazdu prema protivnicima, već i prema onima koji to nisu zaslužili. Bez suda i suđenja, odmah po oslobođenju, ubijani su ne samo kolaboracionisti, nego i ugledni advokati, trgovci, studenti, domaćini… Taj broj nikad nije utvrđen, govori se čak i o nekoliko hiljada žrtava, a nekima od njih se ni grob ne zna jer su bacani u Savu…
Slavni grad, bogate tradicije, od onih dostignuća u vreme Jevrema Obrenovića: prve bolnice, apoteke, prozorkih okana, fijakera, klavira, dušeka, evropskog urbanog sistema u tadašnjoj Srbiji, do grada jake industrije, kulture, sporta… I tih godina do 2020, i u vreme naprednjačke republičke vlasti, Šabac je bio jedini slobodni grad u Srbiji. Po mnogo čemu evropskiji od drugih srpskih gradova.
Na primer za kulturu se davalo sedam odsto iz budžeta, za sve šabačke medije izdvajala su se sredstva na konkursima, građani su odlučivali o novcu koji daju za porez, funkcionisalo je jedno od retkih postrojenje za prečišavanje otpadnih voda, smeće se kupilo iz svih sela…
I baš te nagrade, “22. april“, imale su specifičnu težinu i značaj, ne samo u lokalnim okvirima. Tako su nagradu u okviru razvoja demokratije poneli i Aleksandar Obradović, uzbunjivač iz Krušika, novinar Milan Jovanović, iz Grocke, Rodoljub Šabić…
Kad sve ovo prođe, a proći će, mesto u analima časti i građanske hrabrosti ostaće za Aleksandra Obradovića, koji je ukazao na svu bedu vladajuće klike trgujući minama iz Krušika, ili Milana Jovanovića, kome je kuća zapaljena jer se itekako borio protiv nečastivih kriminalaca na čelu opštine Grocka…
S druge strane odmah po osvajanju vlasti naprednjaci najvišu nagradu grada Šapca dodelili su Aleksandru Vučiću, i to za razvoj demokratije!? To će ostati zabeleženo kao beščašće prvog reda šabačkih vlasti, jer ako je išta Vučić učinio – to je da je porušio sve institucije u Srbiji, a time i demokratiju.
Iz stare jevrejske izreke da će sve proći, jasno je da će i ovo vreme ostati iza, a da učinjeno ostaje, bilo kao primer za ugled ili kao ljaga. Nekako se treba podsetiti i na ona tri ordena iz Prvog svetskog rata, koje nema nijedan grad u Srbiji.
Pored ostalog i za hrabrost.
D.Eraković