Razgovor s povodom: Dragan Ivanović iz Udruženja građana “Razum”
Dragan Ivanović iz Udruženja građana “Razum” kaže da se ne bi složio da je zagađenje vazduha u Šapcu i generalno u Srbiji, povećano već da je alarmantna situacija i da deluje kao da zemlja ide putem bez povratka. On ističe i da je cela životna sredina u takvom stanju.
- Preteran „uvoz investitora“ prljavih tehnologija, preterane rudarske i geološke aktivnosti doveli su nas u situaciju da nam je životna sredina toliko zagađena da je pitanje kako ćemo opstati. Sve se svodi na profit stranih korporacija koje ne poštuju nijedan zakon i provizije vlastima da ih štite. Faktor čovek je totalno zakazao, od onih koji su zbog profita spremni da truju drugoga do običnih ljudi koji svuda bacaju smeće ne birajući ni vreme, ni mesto. Vodotokovi su postali mesta gde se „odlaže bela tehnika“, građevinski i ostali otpad se ostavlja gde ko smisli. Stanje životne sredine je užasavajuće – istakao je Ivanović.
Tokom decembra i januara, kaže Ivanović, povećano aerozagađenje je bilo i očekivano u gradovim zbog kako navodi grejne sezone, saobraćaj i izostanka reakcije nadležnih za životnu sredinu.
- U Šapcu je to posebno izraženo jer lokalna samouprava nimalo ne vodi računa o interesima građana već je postala puki servis davanja saglasnosti beogradskih ministarstava. Dozvoljava se izgradnja industrijskih postrojenja na zemljištu koje nema takvu namenu, grubo se krše planska dokumenta grada. Tako imamo apsurd da je lokalna samouprava dala saglasnost za gradnju topionice i livnice aluminijuma tik uz šabačko vodoizvorište Mali Zabran a u blizini je i vodoizvoriste Tabanović. Potpuno neselektivno davanje saglasnosti za postrojenja kojima nije mesto u naseljima. Investitor nema čak ni sve saglasnosti ministarstva ali lokalna samouprava toleriše njegov rad. Parametri koji su prešli po nekoliko puta dozvoljene vrednosti ova dva meseca su u prvom redu suspendovane čestice PM 2,5 i PM 10 koje izazivaju širok spektar respiratornih organa i kancera – rekao je Ivanović.
Šabac je svoju automatsku mernu stanicu za aerozagađenje dobio 2023. godine a Ivanović kaže da je prednost posedovanja ovog uređaja taj što sada mogu da se prate vrednosti čestica u vazduhu u realnom vremenu. Rezultati sa stanice se mogu koristiti odmah, a kako ističe, ako ništa drugo kao upozorenje za građanke i građane kada do prekoračenja čestica u vazduhu dođe.
- Moram prvo da objasnim kako se merilo stanje vazduha pre nego što je instalirana automatska merna stanica a i nastavljeno je sa tom praksom. U određenom vremenskom intervalu na mirnom mestu se otvarala da kažemo kaseta, uzimo se uzorak i automatski se hermetički ta kaseta zatvarala. Posle je nošena u laboratoriju gde su rađene analize i rezultate smo imali za 24 časa najranije. Zato je dobro što sada imamo mernu stanicu koja prati situaciju u vazduhu u realnom vremenu i što te podatke možemo odmah da koristimo. Jedan od nedostatka je što na toj mernoj stanici ne mogu se očitavanja vrednosti svih zagađujućih materija, na primer HF (fluorovodonik). U međuvremenu se pojavio uređaj koji i to može i u toku je dogovor s donatorom da se nabavi. Od donatora smo dobili čvrsto obećanje da će nabaviti takav uređaj ako se pojavi – navodi Ivanović.
Ivanović napominje da je merna stanica dobijena na poklon i da je donatora želeo da ostane anoniman. On ističe da su se kao Udruženje građana, kojima je trenutno glavni cilj popravljanje stanja koje je postalo nepodnišljivo, susreli sa velikim nerazumevanjem nadležnih institucija za realne potrebe građana i građanki Šapca a koja se tiču životne sredine.
- Gradska vlast ništa nije učinila da se instalira merna stanica sem davanja lokacije. Prethodna ni to nije učinila. Imali smo i rezervnu varijantu, da nije postavljena na javnim površinama bila bi postavljena na privatnim posedima članova Udruženja građana “Razum”. Suočili smo se velikom opstrukcijom gradske vlasti i Zavoda za javno zdravlje Šabac, jer nisu dozvoljavali da naše Udruženje ima svoj nezavisni server i nezavisni uvid u merenja. Želeli su da samo oni imaju direktan pristup a svi ostali preko njihove aplikacije da se informišemo. Uložili smo žestok protest i u dogovoru sa donatorom problem je rešen – kaže Ivanović.
UG “Razum” danas poseduje totalno nezavisan server na koji Zavod za javno zdravlje Šabac ne može da utiče iako je po Zakonu Zavod taj koji upravlja i održava merne stanice. Ono što ih kao Udruženje brine je to što potencijal ovakve merne stanice nije dovoljno iskorišćen, jer pretpostavljaju da Zavod nema dovoljno stručnog kadra za održavanje.
- Dešavalo da, na primer, koncentracije amonijaka nisu očitavane od 24. oktobra pa sve do početka decembra. Takođe, slabo je informisanje javnosti o stanju zagađenja, ZJZ to čini samo preko aplikacije a znamo da mnogi i ne umeju da se uloguju. Potrebno je preko lokalnih i državnih medija obavestiti javnost ako ima, potrebe a itekako ima. Više puta smo ukazivali na enormne koncentracije PM čestica, odgovor gradske vlade je da su individualna ložišta krivac. Na naše pitanje kako su u avgustu i septembru na 30 ili 40 stepeni koncentracije višestruko veće od dozvoljenih, nismo dobili odgovor. Na tim temperaturama niko ne loži kotlove i peći – ističe Ivanović.
Sama grejna sezona predstavlja opasnost za aerozagađenje posebno u gradovima. Najvise utiču individualna ložišta i goriva koja se koriste. Iz Udruženja građana “Razum” navode da za neke od problema imaju rešenja ali da niko ne želi da se time bavi.
- Za grejanje koriste se drva, tečna goriva i ugalj. Sagorevanjem tih goriva povećava se zagađenost vazduha. S obzirom na platežnu moć stanovništva uglavnom su to jeftine vrste uglja pune raznih štetnih materija, većina koristi lignit i tu je problem. Lokalne vlasti bi mogle da umanje problem tako što bi subvencionisale prelazak na mnogo čistije gorivo, prirodni gas. Mnogi bi prešli na takav način grejanja, ali nemaju novca za skupi priključak. Termoelektrane na ugalj su jedan od najvećih problema ako ne i najveći po pitanju zagađenja vazduha. Koristi se najlošiji ugalj, uvozi se iz okruženja isto tako, ako ne i gori, ugalj pun štetnih materija. Njegovim sagorevanjem posledice po atmosferu su Srbija nažalost oko 70 odsto potreba za električnom energijom rešava radom termoelektrana i to je za sada teško rešiv problem – zabrinut je Ivanović.
Udruženje građana “Razum” smatra da su veliki problem i izbor mesta za skladištenje tog i takvog uglja kao i pepelišta koja nisu adekvatno obezbeđena. Ivanović kaže da postoji i problem industrijskog zagađenja koje je svoj vrhunac dostiglo u poslednjih nekoliko godina.
- U Srbiji je uveden SEVESO standard, bukvalno je prepisan iz EU propisa, ali nema stručnog kadra da ga sprovede. U gradu imamo dva objekta SEVESO višeg reda i jedan nižeg reda i lokalna samouprava nema nadležnost da kontroliše njihovo poslovanje. Poseban problem je još od 2022. kada je lokalna samouprava dala saglasnost da se izgradi i počne sa radom livnica i topionica kineskog investitora “MINT” u samom naselju. Od tada je Šabac stalno u vrhu zagađenosti vazduha a objekti kineskog investitora nemaju ni sve saglasnosti ministarstva i ipak rade. Poslednja javna rasprava o Studiji o proceni uticaja na životnu sredinu bila je 27. oktobra i od tada je nadležno ministarstvo moralo da donese odluku prihvata li je ili odbija u roku od 30 dana. Ministarstvo ćuti a livnica i topionica nesmetano rade. Trenutno su saznanja Udruženja građana “Razum” na nivou sumnji, jer jednostavno svuda nailazimo na opstrukciju. Bićemo prinuđeni da se obratimo međunarodnim institucijama jer Šapčanima i Šapčankama je oduzeto jedno od osnovnih ljudskih prava, pravo na zdravlje i zdravu životnu sredinu. To se dešava zbog neselektivnog davanja dozvola za industrijska postrojenja – zaključio je Ivanović.
Isidora Kovačević