U predsaborskim danima 90. Vukovog sabora u Tršiću loznička publika imala je pravu priliku da u izboru između dvadesetak sadržaja svoje želje i htenja osveži kako književnim susretima, tako i pozorišnom i muzičkom umetnošću. Svako, ko se zatekao pre dva dana u Gimnaziji Vuk Karadžić, povodom 125. godišnjice rođenja pesnikinje Desanke Maksimović, i tri decenije od njenog upokojenja osvežio je uspomenu na antologijske radove poznate Valjevke iz Brankovine, autorke nezaboravnih poema „Krvave bajke“, „Tražim pomilovanje“ i drugih rodoljibivih i ljubavnih pesama. Stvaralački obim poetese učenicima druge smene u lozničkoj gimnaziji predstavila je dr Svetlana Šeatović, upravnica Desankine „Zadužbine“ pri čemu je podsetila na njene boravke u našem kraju.
– Ove godine saborujemo u čast pesnikinji Desanki Maksimović koja je, iz svoje Brankovine i Beograda više puta za 95 godina života boravila u Tršiću, gostovala ovde u Gimnaziji i učestvovala na Vukovom saboru. Naša pesnikinja je osećala svaki šum iz svog naroda. Tako je u jednoj situaciji prilikom dolaska u Tršić sa Desankom 1991. godine podsetio Matija Bećković, kada ga je ona zapitala: „Šta misliš Matija, hoćemo li opstati kao narod?“ I odmah sama odgovorila: „Ja se nadam, Bog će nama biti u pomoći“, – podsetila je Šeatović. Opisujući Desanku u svojim sećanjima kao večitu damu srpske poezije počivši episkop Šabački Lavrentije rekao je da je Desanka Maksimović „ostala večita devojčica sa puno više duha nego tela!“
Saborovanje Vuku u Čast, pored pisaca uzdigli su koncert Jadranke Jovanović u Vukovom domu kulture i zaječarsko Pozorište „Zoran Radmilović“, predstavom „Čehovljeva soba, sezona prva“ u devet malih priča.
Pažnju kulturne javnosti grada privuklo je i predstavljanje monografije „Besede i besednici“, autora dr Boška Suvajdžića u recenziji lozničkog akademika Svetislava Božića i Slavka Vejinovića u legatu Miće Popovića. Tu su u tekstovima prikazani svi visoki saborski gosti – besednici od 2008. do 2023. Godine.