Protesti u Šapcu
Jedna od konstatacija jendog redovnog pratioca protesta u Šapcu da je prvi građanski zbor, u ponedeljak, „mršav“. Pre svega u odnosu na druge gradove slične veličine, kao Čačak, Kraljevo, Užice… Gradski trg je površine oko 10.000 kvdratnih metara, ali se na njemu okupilo oko dve hiljade građana na pozin studenata. Znatno impresivnije bilo je u utorak, 11. marta, prilikom dočeka studenata i učenika na maršu za Beograd. Takođe, protesna šetnja do Starog grada okupila je devetog marta nekoliko hiljada građana, puna ulica od rampe do mosta na Kamičku. Masovna je bila i kolona i blokada mosta, drugog februara, prepuna građana od benzinske pumpe do mosta. U ovom novijem talasu protesta verovatno najposećeniji skup bio je 26. januara, i protesna šetnja, gde je bila puna Ulica kralja Aeksandra, sa šest-sedam hiljada učesnika. Za sada potvrđeno je od Arhiva javnih skupova da je protest protiv iskopavanja litijuma, 29. jula, bio najmosovniji, sa oko 7.500 građana. Inače, zvanično je jedino na utakmici u Kupu Srbije, protiv „Crvene zvezde“, petog marta 2018, na Mačvinom stadionu bilo osam hiljada gledalaca.
Bilo kako bilo Šabac nije, na primer, imao toliko okupljanje kao Čačani u nedelju, gde ih se uveče okupilo oko deset hiljada. Ali su imali jak povod jer su pretučena petorica studenata i još dva mladića koji su pokušali da ih odbrane od organizovane grupe od 25 batinaša, a da policija nije reagovala. Ili, dok su u Nišu, Bogatiću, Obrenovcu, građani burno reagovali na gradske čelnike, u Šapcu, u petak, se okupilo tek nešto više od stotinu građana pred gradskom upravom. Kad bi se zbrajalo Šabac je imao brojne protesne skupove, više nego drugi gradovi, ali neki veći odziv posledica je određenog zamora. Ipak, s obzirom da je slovio kao jedini slobodan grad do 2000. godine, premalo.
I za kraj, Šabac je pre dolaska naprednjaka na vlast imao institucije zbora građana, pre svega u mesnim zajendicama, gde se odlučivalo o novcu od poreza na imovinu. Međutim, pokazalo se da su mesne zajednice praktično ugašene, a to bi bilo i jezgro lokalne samouprave. Pozivi studenata na zborove povratak je direktnoj demokratiji, naravno podrazumevajući, kao što piše u Ustavu, da je građanin nosilac suvereniteta, dakle najviše vlasti.
D.Eraković