Svakog 12. avgusta tačno u podne na Međunarodni dan mladih Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) tradicionalno objavljuje godišnji Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih u Srbiji. Istraživanje je realizovano u okviru projekta Mladi za aktivne savete koji je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT“, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative. Mišljenje izneto u ovoj publikaciji je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa.
„Podrinske“ su uspele da dobiju jedan deo njihovog istraživanja iz Alternativnog izveštaja koji se odnosi na lokalnu omladinsku politiku u Republici Srbiji. Ovo istraživanje je realizovano u periodu od februara do maja 2021. godine uz veliku pomoć mladih istraživača, polaznika četvrte Akademije omladinske politike 2020. godine u organizaciji Krovne organizacije mladih Srbije. Mladi istraživači koji su učestvovali u sprovođenju istraživanja su: Kristian Tomić, Stefan Stošić, Jelena Nikolov, Anica Stamenković, Lola Paunović, Nemanja Pavlovski, Jelena Milutinović i Andrej Mirković. U ovom izveštaju obuhvaćene su i sve opštine i gradovi u Mačvanskom okrugu.
Opština Bogatić
U Alternativnom izveštaju KOMS-a, u delu koji se odnosi na lokalnu omladinsku politiku, navodi se da Opština Bogatić nema formiran savet za mlade, pa prema tome spada u šestu grupu razvijenosti lokalnih saveta za mlade – jedinice lokalne samouprave koje nemaju savet za mlade. Ostali podaci o lokalnoj omladinskoj politici govore da Opština Bogatić ima usvojen važeći lokalni akcioni plan za mlade za period od 2018. do 2023. godine i da nema fomiranu kancelariju za mlade niti omladinski klub.
U Bogatiću se, prema podacima iz izveštaja, ne izdvajaju sredstva za lokalnu omladinsku politiku u prethodne tri godine, pored toga Opština ne izdvaja sredstva za finansiranje udruženja mladih i za mlade za realizaciju lokalne omladinske politike, već se preko drugih budžetskih linija izdvajaju sredstva za finansiranje udruženja koja se bave pitanjima mladih.
Opština Vladimirci
Opština Vladimirci nema formiran savet za mlade i takođe spada u šestu grupu razvijenosti lokalnih saveta za mlade – jedinice lokalne samouprave koje nemaju savet za mlade. U Vladimircima ne postoji usvojen važeći lokalni akcioni plan za mlade, nema fomiranu kancelariju za mlade i nema omladinski klub.
Opština Vladimirci ne izdvaja sredstva za lokalnu omladinsku politiku u prethodne tri godine, ne izdvaja sredstva za finansiranje udruženja mladih i za mlade za realizaciju lokalne omladinske politike, navodi se u izveštaju KOMS-a.
Opština Koceljeva
Koceljeva takođe spada u šestu grupu razvijenosti lokalnih saveta za mlade – jedinice lokalne samouprave koje nemaju savet za mlade. Opština Koceljeva nema usvojen važeći lokalni akcioni plan za mlade, nema formiranu kancelariju za mlade, nema omladinski klub i nije izdvajala sredstva za lokalnu omladinsku politiku u prethodne tri godine. U Koceljevi se ne izdvajaju sredstva za finansiranje udruženja mladih i za mlade za realizaciju lokalne omladinske politike.
Grad Šabac
Rešenjem tadašnjeg gradonačelnika u gradu Šapcu formiran je savet za mlade od 2016. godine koji ima pravilnik o radu koji su samostalno doneli. Ne postoji normirana procedura izbora članova saveta za mlade, ali iz rešenja o imenovanja članova saveta za mlade se može videte da su članovi saveta za mlade predstavnici udruženja i mladi iz đačkih i studentskih parlamenata, navodi se u izveštaju Krovne organizacije mladih Srbije. Savet za mlade zajedno sa kancelarijom za mlade formirao je radnu grupu za izradu lokalnog akcionog plana za mlade za period 2018 –2021. godina i savet je nadležan za evaluaciju i monitoring lokalnog akcionog plana.
U periodu od 2016. do do 2019. godine održano je 13 sednica saveta za mlade, međutim poslednji sastanak saveta je održan sada već pre godinu i po dana (26.12.2019. godine). S obzirom da savet za mlade uključuje mlade iz udruženja i mlade iz učeničkih i studentskih parlamenata, da ima pravilnik o radu i da se redovno sastajao u periodu 2016–2019. godina i da je uticao na kreiranje lokalnih politika, ali i da od 2019. godine nije održao nijednu sednicu saveta i da je očigledno došlo do zastoja u radu (iako se savet za taj period mogao svrstati u prvu grupu – inkluzivni i funkcionalni saveti za mlade), savet za mlade grada Šapca spada u drugu grupu razvijenosti lokalnih saveta za mlade – inkluzivni, delimično funkcionalni saveti za mlade.
Grad Šabac ima fomiranu kancelariju za mlade u okviru odeljenja za društvene delatnosti od 2008. godine i ima jednu zaposlenu osobu. Grad Šabac izdvaja sredstva za lokalnu omladinsku politiku u prethodne tri godine. Grad Šabac izdvaja sredstva za finansiranje udruženja mladih i za mlade za realizaciju lokalne omladinske politike. Grad Šabac nema omladinski klub (kancelarija za mlade delom funkcioniše kao omladinski klub za mlade), piše u Alternativnom izveštaju KOMS-a.
Opština Krupanj
Opština Krupanj ima formiran savet za mlade kao radno telo skupštine opštine Krupanj, ali nema svoj poseban poslovnik ili pravilnik o radu, nema svoj plan ili program o radu i nema posebnu stranicu na sajtu opštine niti zvaničnu stranicu na nekoj od društvenih mreža. Savet broji šest članova i predsednika, bez pravilnika o načinu izbora. Poslednje rešenje o obrazovanju saveta za mlade je doneto 2016. godine, a od te godine, Savet nije održao nijednu sednicu.
Savet za mlade Krupanja u prethodnih pet godina nije uputio dokumenta na razmatranje ili usvajanje Skupštini opštine, predsedniku Opštine ili opštinskom Veću niti su oni slali dokumenta savetu za mlade na komentarisanje ili razmatranje. S obzirom da nemaju predviđeno obavezno učešće mladih iz učeničkih ili studentskih struktura ili udruženja mladih i za mlade, kao i da ne utiču na kreiranje lokalne omladinske politike i da nemaju inicijative ka organima Skupštine, kao i da nije održan nijedan sastanak saveta za mlade od 2016. godine, savet za mlade Opštine Krupanj spada u petu grupu razvijenosti lokalnih saveta za mlade – saveti za mlade osnovani da bi se zadovoljila forma.
Opština Krupanj nema usvojen važeći akcioni plan za mlade, nema kancelariju za mlade, nema omladinski klub. U Krupnju se izdvajaju sredstva za lokalnu omladinsku politiku prethodne tri godine, ali se ne izdvajaju sredstva za finansiranje udruženja mladih i za mlade za realizaciju lokalne omladinske politike – navodi se u izveštaju KOMS-a.
Opština Ljubovija
Ljubovija nema formiran savet za mlade, nema formiranu kancelariju za mlade, nema omladinski klub, niti usvojeni važeći lokalni akcioni plan za mlade i spada u šestu grupu razvijenosti lokalnih saveta za mlade – jedinice lokalne samouprave koje nemaju savet za mlade. U Ljuboviji se u prethodne tri godine nisu izdvajala sredstva za lokalnu omladinsku politiku, a ne izdvajaju se ni sredstva za finansiranje udruženja mladih i za mlade za realizaciju lokalne omladinske politike.
Opština Mali Zvornik
Opština Mali Zvornik ima formiran savet za mlade kao radno telo Skupštine opštine. Formira se na mandatni period, a poslednje rešenje o imenovanju članova saveta za mlade je doneto na sednici Skupštine 18. decembra 2020. godine. Savet broji pet članova koji se biraju na javnom konkursu a najmanje polovina mora da bude uzrasta od 15 do 30 godina. Prilikom izbora se vodi računa o rodnoj zastupljenosti i zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina. Od osnivanja ovog saziva saveta za mlade Opštine Mali Zvornik nije održana nijedna sednica saveta za mlade. U izveštaju KOMS-a navodi se da savet za mlade u Malom Zvorniku nema svoj poseban poslovnik ili pravilnik o radu, nema svoj plan i program rada, nema svoju stranicu na sajtu Opštine, niti zvaničnu stranicu na nekoj društvenoj mreži.
Savet za mlade opštine Mali Zvornik spada u treću grupu razvijenosti lokalnih saveta za mlade – inkluzivni, ali nefunkcionalni savet za mlade.
Opština Mali Zvornik nema usvojen važeći lokalni akcioni plan za mlade, nema omladinski klub, u prethodne tri godine nije izdvajala sredstva za lokalnu omladinsku politiku, niti izdvaja sredatva za finansiranje udruženja mladih i za mlade za realizaciju lokalne omladinske politike, ali ima kancelariju za mlade – bez zaposlenih i bez budžeta.
Grad Loznica
Grad Loznica ima formiran savet za mlade kao posebno telo Gradske uprave. Savet je prvobitno formiran 2013. godine, a Poslovnik o radu saveta za mlade usvojen je 2014. godine. Saveta za mlade se formira u okviru tima Kancelarije za mlade koji čine donosioci odluka, predstavnici udruženja za mlade, predstavnici javnih institucija, volonteri i druga lica koja rade na zajedničkom planu poboljšanja uslova za mlade u lokalnoj zajednici. Savet je bio angažovan u procesu izrade lokalnog akcionog plana za mlade za period 2016 –2022. godina.
Savet za mlade grada Loznice je skupštini grada uputio na usvajanje Pravilnik za zaštitu dece i mladih u omladinskom radu, kao i lokalni akcioni plan za mlade. Oba dokumenta su usvojena od strane grada Loznica.
S obzirom da imaju predviđeno obavezno učešće mladih iz udruženja mladih i za mlade, da imaju svoj poslovnik o radu, da se aktivno sastaju tri puta godišnje sa jasnim programom rada, da su učestvovali u kreiranju dokumenata lokalne omladinske politike, savet za mlade grada Loznica spada u prvu grupu razvijenosti lokalnih saveta za mlade – inkluzivni i funkcionalni saveti koji utiču na kreiranje lokalne omladinske politike.
Grad Loznica ima Kancelariju za mlade od 2007. godine, ima i omladinski klub od 2008. U poslednje tri godine grad je izdvajao sredstva za lokalnu omladinsku politiku, ali ne izdvaja sredstva za finansiranje udruženja mladih i za mlade za realizaciju lokalne omladinske politike, navodi se u izveštaju KOMS-a.