Projektno sufinasiranje medija
Od ove godine se primenjuje novi Pravilnik o sufinansiranju medijskih sadražaja sa bitnim novinama, ali je upitno koliko će se on primenjivati u medijski opustošenoj Srbiji. Za ovih desetak godina koliko se primenjuje sufinansiranje medijskih sadržaja, a po preporuci Evropske unije da se država izmesti iz vlasništva u medijima, očigledno je da su i postojeća pravila obesmišljena.
Novac je uglavnom odlazio na medije bliske vlastima, komisije su obilovale nekopetentim članovima, projekte su slale i fantomske redakcije. Po novom Pravilniku lokalne samouprave su dužne da konkurs objave do prvog marta, što je do sada često izbegavano. Biografije članova komisija moraju biti javno dostupne, a poštovaće se i stavovi nadzornih organa, Saveta za štampu i REM-a. Tako piše u Pravilniku, ali u praksi je vidno da se osnovni zakoni ne poštuju. Počev od Ustava i Zakona o informisanju, gde su mediji dužni da objektivno, pravovremeno i celovito izveštavaju o najvažnijim pitanjima za društvo.
Za ovo vreme posebno su bili pogođeni lokalni mediji koji su se držali profesije, a kojima su sredstva od sufinansiranja bili jedini izvor prihoda. A po pravilu objektivni novinari nisu bliski vlastima.
U takvoj razorenoj medijskoj konkurenciji dešava se da većinu sredstava dobiju medoji koji se ne pridržavaju profesionalnih normi i Kodeksa novinara. Na primer od tog lokalnog „kolača“ značajna sredstva išla su i „Informeru“, „Srpskom telegrafu“, „Alo“, koji se po nekoliko stotina puta godišnje ogreše o Kodeks novinara ili tačnije o istinu.
Ukupno se godišnje na medijsko sufinansiranje izdvoji oko 1,6 milijadi dinara, od čega oko 350 miliona dinara izdvaja Ministarstvo za informisanje. Pa tako u Šapcu za medijsko sufinansiranje izdvaja se nešto više o 30 miliona dinara, ali taj novca nikako se ne opredeljuje za kritički vredne projekte. Primera radi godinama se ne prihvataju projekti TV Šabac, koja je praktična i ugašena, ili „Podrinskih“. Ali zato je obilato nagrađena TV AS, koja, na primer, nije imala nijedan profesionalan prilog o opoziciji za prethodne izbore. A mediji su dužni da obezbede ravnopravnost medijskog predstavljanja.
Ovoga puta, po Pravilniku, svaki član Komisije bodovaće projekte, i na osnovu ukupnog broja bodova sačiniće se lista medija kojima će biti odobrena sredstva. Bilo bi dobro da se novi Pravilnik poštuje, ali je veliki upitnik kako, jer se i drugi zakoni u Srbiji ne poštuju. Počev od ustavnih ovlašćenja predsednika države do iskazivanja slobodne volje birača.
D.Eraković