Do današnjih dana jedna od najvećih istorijskih pobeda srpskog naroda
Uz sećanje na događanja pred, i na sam slavni boj, avgusta 1806.godine, tradicionalno, Mišarske svečanosti najavljene su na Ilindan, pod okriljem istorijskih hrastova u Trbušcu
Tradiciju neguje Zadužbinsko društvo Prvi srpski ustanak Mišar, u Trbušcu najveće zasluge profesora Marka Todorovića; u ponedeljak, uz meštane Trbušca i Mišara, goste iz Šapca, prisutni su bili i predstavnici opštine Vladimirci i grada Šapca. Svaki susret, svako obraćanje sa jasnom porukom da su Istorijski hrastovi – sveto mesto.
-Mišarska bitka je mnogo značila za srpski narod, za celu Evropu. I za naredni period obaveza je veća podrška i pojedinaca, i mesne zajednice Trbušac i opštine Vladimirci, da ovaj naš prostor, kao jedinstven istorijski, kulturni i sportski kompleks još bolje i uredimo, dogradimo i održavamo. Da naši Istorijski hrastovi budu i naše mesto okupljanja i naše lečilište, da iskoristimo potencijale koje imamo, da što više naše dece, ali i dece iz cele Srbije ovde dođe“ – istakao je akademik, prof.dr Marko Todorović, pozdravljajući goste svečanosti na Vodicama.
Poruke slavnog Mišarskog boja, pre svega o slozi i zajedništvu, koji su srpske ustanike vodili ka zajedničkom cilju, težnja i želja za slobodom – za koju se daruju i životi, sveprisutne su, i univerzalne i sežu do današnjih dana …
„Potrudićemo se da u naredom periodu ovaj kompleks bude bar malo bolje sređen“, rekao je zamenik predsednika opštine Vladmirci Milorad Milinković, naglašavajući da Mišar i Istorijski hrastovi u Trbušcu zaslužuju i te kako poštovanje današnjih generacija.
-Obeležavamo 215 godina od čuvene Mišarske bitke, kada su srpski junaci krenuli u borbu za oslobođenje naše lepe Srbije. A sećanje i samo obeležavanje bitni su kako za nas starije, posebno za naše mlađe naraštaje, koji treba da baštine i da se diče srpskom prošlošću. Neka je slava i hvala svim palim junacima, od Kosova do današnjih dana“ – poručio je Milinković.
Mišarske svečanosti se nastavljaju 12.avgusta, kada će u Galeriji u Mišaru, u 18 časova, biti otvorena retrospektivna izložba radova Mišarske likovne kolonije (1999 – 2021). Centralna svečanost, uz državnu ceremoniju, je 13.avgusta, kod Spomenika Karađorđu i mišarskim junacima (sa početkom u 9 časova i 45 minuta). Kulturno-umetničko društvo „Abrašević“, od 19 časova, u porti Hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u Mišaru, održaće koncert. Drugi INTEF – Internacionalni teatarski festival, biće održan od 14. do 19.avgusta u Domu kulture u Mišaru.
„Kada se Karađorđeva vojska zaustavila u Trbušcu, pop Pantelija pod ovim hrastovima zakleo je vojsku, blagosiljao oružje, održao opelo srpskim junacima koji će izginuti u bici na Mišaru u avgustu 1806.godine“, zapisano je na spomen ploči kod Istorijskih hrastova. „Na, uz Cersku bitku, nesumnjivo najznačajniji događaj iz istorije šabačkog kraja“ i sa porukom „da je naša obaveza, od izuzetnog značaja i za nas same – da se sećamo ovog događaja, i da negujemo uspomenu na njega“, podsetio je nizom detalja istoričar Dejan Živanović. Naglasio je da se „Boj na Mišaru u udžbenicima istorije i školskim programima ne izučava dovoljno i da je od izuzetnog značaja što je, pre svega zahvaljujući Zadužbinskom društvu Prvi srpski ustanak Mišar, urađen jedan veliki deo posla istraživanja ovog boja. To je doprinos ne samo lokalnoj istoriji, gradu Šapcu , opštini Vladimirci, nego čitavom ovom kraju, ali i mnogo širi posao, koji se odnosi na čitavu našu državu…“ „Od otpora protiv turskih dahija 1804, u Boju na Mišaru težnje srpskog naroda prerasle su i išle ka potpunoj slobodi i nezavisnosti tadašnjeg Beogradskog pašaluka“… „Nije nimalo bilo lako 1806.godine stati naspram turske vojske koja je bila nekoliko puta nadmoćnija… Procene su da je bilo oko 40.000 turskih vojnika, naspram 7.000 Karađorđevih ustanika…“ „Ustanici, na čelu sa Karađorđem pobedili su u jednoj od najznačajnijih bitaka cele srpske istorije“.
-Ja se iskreno nadam da će nakon 215 godina od Boja na Mišaru naša generacija nastaviti da neguje sećanje na jedan izuzetno značajan događaj, i da će grad Šabac i opština Vladimirci, na neki način zajednički uspeti da Stazu mišarskih junaka , uz više lokacija, povežu i stave u jedinstvenu turističku ponudu, dostupnu ne samo žiteljima ovog kraja, nego cele Srbije“, naglasio je Živanović.
U umetničkom delu programa, Milutin Gvozdenović, guslar i književnik, pesmom Boj na Mišaru, pozdravio je okupljene pod istorijskim hrastovima. Voždovu molitvu, iz Mišarskih elegija Krstivoja Ilića govorio je glumac Dušan Simić, a članovi folklorne sekcije Biblioteke „Diša Atić“ iz Vladimiraca, čiji je umetnički rukovodilac Emilija Ostojić, izveli su Igre iz Mačve i Vlaške igre. Ako ne pre, novi susret pod Istorijskim hrastovima, sa posvetom za trajno velikom Mišaru, zakazan je za Ilindan iduće godine.
Tekst: Ceca Ljubić
Fotografije: Dušan Simić