Kuda ide srpsko novinarstvo?!
Malo je primera da gotovo čitava jedna redakcija, u ovom slučaju nedeljnika sa 88 godina tradicije, podnese otkaz, i nastavi svoj profesionalni put na nekom drugom mestu. Najfrapantnije što ni najznačajniji srpski mediji, iako pod kapom režima, ovo nisu udostojili potrebne novinarske pažnje. Nije to samo pitanje profesionalne solidarnosti, već jednog stava u društvu i životu.
A NIN je bio kroz sve ove decenije svakako vrlo ugledna redakcija, sa novinarima koji su punim imenom i prezimenom ukazivali na najvažnije teme i dileme jugoslovenskog i srpskog društva. Samo u skorije vreme na stranicama ovog nedeljnika objavljivane su informacije koje bi u demokrtskim državama dovele barem do pada vlade.
Na primer za tekstove o rušenju u Savamali i Beogradu na vodi, u prvo vreme doneta je čak osuđujuća presuda, a radilo se o kriminalnom aktu organizovanom na najvišem nivou. Ili, o aferi Krušik dugo se ćutalo da bi šira javnost saznala da uzbunjivač Aleksandar Obradović čami u zatvoru, i ko zna kada bi bio pušten. Pa onda priče o Jovanjici, najvećoj plantaži marihuane u Evropi, i, na primer, objavljen je jedan zvanični službeni dokument inspektora Slobodana Milenkovića da mu je nuđen mito od visokih policijskih funkcionera.
Primera radi u Švedskoj je ostvaku podnela ministarka zato što je greškom kupila poklon koristeći službenu karticu umesto privatne. I tako u nedogled na ovoj srpskoj sceni nepočinstava, bez prava i pravde. Novinarstvo u Srbiji srozano je na najniže grane, mnogi profesionalni mediji su ugašeni, oni drugi potkupljeni, ali je ovo i odbrana dotojanstva profesije.
Kad se jedan ovakav nedeljnik da na poklon, kao čokolada, a vlasnica ignoriše čitavu redakciju pola godine, onda tu nema ni profesije ni ljudskog dostojanstva. Redakcija NIN prelazi u okrilje Junajted medija, bez ikakvh uslova da menjaju koncepciju, a slično je bilo i sa dnevnim listom „Danas“. Ovaj list osnovan je 1998. godine, učinili su to novinari koji su najpre oterani iz „Borbe“ pa „Naše borbe“, i stvorili novinu za primer profesiji.
Uostalom, to je i najkažnjavaniji list u vreme tadašnjag ministra informisanja Aleksandra Vučića.
Novinarstva će biti ukoliko ima onih dostojnih posvećenika ovoj profesiji. Ni manje ni više, a sve ostalo je već viđeno u Srbiji. Da li su to nosači mikrfona, otvoreni propagandisti režima, to je tako evidentno, jer o osnovama novinarstva uče se i đaci od petog razreda osnovne škole.
Tu je izbor jednostavan: ili jeste ili nije novinarstvo.
D.Eraković