MEDIJI IZMEĐU GRAĐANA I POLITIKE – govori Aleksandar Dragojević
Među građanima Srbije vlada izrazito nepoverenje u medije. U odnosu na evropski prosek od 39% građana koji veruju vestima, u Srbiji im veruje samo 20%. Uzroke za nepoverenje u medije i nazadovanje u ostvarenju medijskih sloboda možemo pronaći u mnogim domenima medijskog sistema: u regulativi i inertnosti medijskog regulatora, u nemogućnosti javnih servisa da ostvare punu nezavisnost, u manjku medijskog pluralizma, kao i u rastućim pritiscima na medije i novinare.
Na lokalnom nivou prva asocijacija kada se pomene lokalni medij je da se radi o mediju pod kontrolom onoga ko vrši vlast u određenom gradu ili opštini. Najčešće i nažalost to i jeste tako. Pogrešna percepcija da se finansiranje iz budžeta predstavlja kao nečija partijska volja, a ne da su to preusmerena sredstva koja daju građani putem poreza, prireza i ostalih dažbina, iskrivila je sliku o tome šta lokalni medij jeste, odnosno šta bi trebalo da bude. A trebao bi da bude servis svih građana, jer lokale medije, posredno, finansiraju i oni koji nisu glasali za one koji trenutno vrše vlast. To izgleda tako jednostavno a u stvari tako je komplikovano.
A šta građani Šapca misle o tome da li mediji treba da služe političarima ili građanima razgovarali smo sa Aleksandrom Dragojevićem:
Koji događaji (politička ili životna pitanja) imaju prednost u izveštavanju lokalnih medija i zašto?
– U realnom životu, životna pitanja bi imala prednost nad političkim. Nažalost, živimo u vremenima gde je sve politika i politika je iznad svega. Tako i u izveštavanjima medija. Svako životno pitanje ima političku konotaciju.
Koliko su problemi građana prisutni u izveštavanju lokalnih medija?
– Realni problemi građana su veoma malo zastupljeni u svim, pa i lokalnim medijima. Građani najviše problema imaju sa bankarsko-zelenaškim kamatama na kredite, izvršiteljima koji nikome ne polažu račune, malim zaradama…, a o svemu tome se jako malo piše i priča.
Mogu li mediji da pomognu u rešavanju problema građanima?
– Mediji, ako su objektivni, mogu mnogo pomoći u rešavanju problema. Činili su to mnogo puta do sada.
Da li je vidljiv uticaj politike na uređivačku politiku medija i u čemu se on ogleda?
– U Šapcu je vidljiv i veoma veliki uticaj politike na uređivačku politiku medija. Ogleda se u tome što se na našim lokalnim medijima ne može čuti, ili pročitati mišljenje drugačije od onog što je diktirano iz Beograda.
Zastupljenost opozicije u lokalnim medijima?
– Opozicija je u lokalnim medijima zastupljena isključivo u negativnom kontekstu.
Postoji li, u lokalnim medijima, kritičko mišljenje opozicije u odnosu na vlast?
-U lokalnim medijima, ne da ne postoji kritičko, nego ne postoji nikakvo mišljenje opozicije. Uzrok tome se može potražiti, kako u pritisku vlasti, tako i u strahu onih koji bi trebali da uređuju medije.