Žena je ženi podrška – umeženo protiv rodno zasnovanog nasilja

Nasilje se može desiti svakoj ženi i nije posledica ženinog ponašanja nego sistema patrijarhata u kome muškarci imaju moć, a nasilje nad ženama je način da oni tu moć održe. Najmanje 22 žene od početka 2020. godine u Srbiji ubio je partner ili drugi član porodice, a u još pet slučajeva postoji sumnja da se radi o femicidu. U periodu od 1. januara do 30. juna 2021. godine mediji su izvestili o smrti 17 punoletnih žena: od toga 12 femicida u porodično-partnerskom kontekstu, u 2 slučaja radi se o ubistvima iz materijalne koristi; u 2 slučaja radi se o samoubistvu žene, ali u oba slučaja nadležne institucije još uvek vode istragu odnosno nije moguće utvrditi da li su ove žene trpele nasilje ili je (seksualno) nasilje prethodilo samoubistvu.

Me­ha­ni­zmi rod­ne dis­kri­mi­na­ci­je su utka­ni du­bo­ko u srpsko društvo ko­je je na­sta­lo na tra­di­ci­ji pa­tri­jar­ha­ta, ta­ko da sa­mi ak­te­ri, bi­li oni mu­škar­ci ili že­ne, ni­su u sta­nju da sve te me­ha­ni­zme pre­po­zna­ju. Imamo 2 članice tima koje su bile žrtve nasilja, jedna incesta i silovanja u ranom pubertetu koje je nakon dva i po meseca prijavila policiji. Druga je do skoro živela sa fizičkim i ekonomskim nasilnikom. Godinama je pronalazila razloge zašto da ostane u vezi. One su nam bile pokretačka snaga za pripremu ovog projekta.

Odmah smo dijagnosticirale da većinom žene Šapca nisu umrežene, nisu podstaknute na volonterizam, aktivizam i participaciju u procesima izrade javnih politika. Veliki broj žena nije iniciran da ukrsti žensku stvaralačku produkciju kroz forme i ideje u cilju identifikacije problema, solidarnosti, komunikacije i zagovaranja promena.

Sledeći korak u pripremi projekta je bio da intervjuišemo 10 članica i saradnica Udruženja Svetlost o rodnim pitanjima u cilju razumevanja njihovog viđenja rodnih uloga, učešća žena u procesima donošenja odluka, rodne diskriminacije, rodno zasnovanog nasilja i drugih rodno-usmerenih razmišljanja. Sve ispitanice su odgovorile da živimo u patrihalnoj sredini u kojoj je prisutan normativ da je muškarac glava kuće, da se žene tek ostvare kad postanu majke. 8 od 10 ispitanica smatra da su njihovi stavovi i aktivnosti osporavani samo iz razloga što su žene, što direktno utiče na samopouzdanje. Sve su iznele stav da mali broj žena ima priliku da donosi odluke i da komunicira ženske priče u okvirima javih prostora. Svaka od njih poznaje makar jednu ženu žrtvu rodno zasnovanog nasilja koje i dalje žive sa nasilnicima. Smatraju da obrazovanje o rodnoj ravnopravnosti i rodno osetljivi programi mogu da imaju značajan uticaj na formiranje pozitivnih stavova o rodnoj ravnopravnosti i mogu dovesti do značajnog sprečavanja rodno-zasnovanog nasilja. Sve su izjavile da su pre pandemije živele aktivnim društvenim životom, od susreta sa drugaricama, obaveznog ispijanja kafe do odlazaka na razne sastanke, tribine, kulturne događaje i sl. Stav ispitanica je da žene iz njihovog okruženja rade značajno više kućnih poslova  i više učestvuju u odgajanju dece. Rad od kuće je samo gledajući spolja lepo zamišljen, inače se svodi na žongliranje između poslovnih, roditeljskih i kućnih obaveza.

I ZATO OVAJ PROJEKAT…

Do sada samo okupile grupu od 16 žena koje su prošle obuku i podigle kapacitete da razumeju i komuniciraju na teme rodno-zasnovanog nasilja, društvenog i političkog angažmana žena, rodne diskriminacije na radu, žena u  medijima i feminizma.

Upravo se realizuje društveno-angažovano ispitivanje stavova žena o izazovima koji utiču na njihovo blagostanje i bezbednost. Ovo je način da se mobilišu žene kao anketarke, kao učesnice u istraživanju jer se kroz podatke sagledava stanje što će dovesti do osmišljavanja umreženog i kreativnog delovanja žena u Šapcu. Zadatak koji smo stavili ispred nas je da pokrenemo žensku strukturu koja će se baviti temama od značaja za žene Šapca: ženska ljudska prava, rodna ravnopravnost i promocija nulte tolerancije na rodno zasnovano nasilje.

U narednom periodu pokrećemo grupu za psiho-podršku ženama žrtvama nasilja. Devojke i žene se mogu prijaviti na telefone 069-3884251 Mira, 060-3608807 Selena, i na imejl udruženja nvo.svetlost@gmail.com.

Devojke i žene koje žele da se uključe u žensku mrežu i da svojim angažovanjem utiču na promene i kvalitetniji život u zajednici su dobrodošle da se prijave i učestvuju u susretima žena, u živoj biblioteci, u kreiranju sadržaja za promociju ženskog stvaralaštva u Šapcu.

Exit mobile version