Hoće li ovo društvo u EU, da li ova vlast zaista želi da tamo stignei ako želi hajde i to da iskaže konretno, ane samo prividima institucionalne borbe i scenografijama kojima se samo pretvaramo da bismo nešto hteli, a ne zapravo.
Put u EU je put u svet slobode, u put vladavine prava, slobode medija, demokratije, možda baš zbog toga vi iz vlasti ne želite da tamo stignemo.
Mi u stranci Zajedno smo se i okupili jer tamo želimo da stignemo i imamo konkretne predloge.
Da biste otišli u EU morate da napravite kvalitetne dogovore sa svojim komšijama u regionu i da rešite suštinski problem koji muči ovo društvo, a to je odnos Beograda i Prištine, a mi smo kao stranka zauzeli potpuno jasan stav i dali svoj predlog:
Tražimo široku autonomiju za Zajednicu srpksih opština jer smatramo da takva zajednica pod pokroviteljstvom EU može da dovede do toga da se uspostavi široka automonija za naše građane na KiM po ugledu na savremene evropske prakse.
Tražimo demilitarizaciju Kosova jer ne želimo sukobe i trku u naoružanju u regionu.Da li će to što ćemo mi kupovati ofanzivne dronove nadjačati NATO ili ćemo napravimo dobre dogovre u regionu i EU?
Tražimo da KiM ne može da se ujedini sa Albanijom bez saglasnosti ZSO i Srbije.
Tražimo najviši stepen zaštite i autonomije srpskih crkava i spomenika na KiM.
Tražimo da se zaštiti državna i privatna imovina građana Srbije na KiM.
Ako kroz te razgovore dobijemo perspekrivu za punopravno članstvo u EU, mi verujemo da se menja pozicija Beograda kada je reč o članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama.Verujemo da je to jedna poštena ponuda o kojoj vredi razgovarati.
Ovaj naš plan iznosim već mesecima na svim plenumima, odborima i u medijima, a vlast ćuti.Nemamo s kim da razgovaramo, nemamo prostor za debatu i nismo čuli drugu ponudu, stoga čekamo da vidimo šta su ideje drugih poslaničkih grupa na temu mira na Balkanu kako bismo mogli svi zajedno da razgovaramo.
Hajde gospodo da razgovaramo, curi nam vreme, a mi ne rešavamo ozbiljna bezbednosna pitanja.
Prolazi nam vreme, vreme ne radi za Srbiju.
Pred našom državom i vama na vlasti nalaze se dve ogromne planine koje treba da pređemo zajedno.
Prva planina predstavlja 2/3 građana EU koja u ovom trenutku ne želi proširenje jer su u strahu od pristupa novih država u kojima i dalje tinjaju višedecenijski sukobi, a mi iz stranke Zajedno nudmo rešenje za to.
Kada Zapadni Balkana reši bezbednosne i ekonomske izazove, postaje region za čiji će ulazak građani na referendumima o pristupanju Srbije u EU podržati.
Zato predlažemo da se naprave dogovori za trajni mir u regionu, zajedničko ekonomsko tržište, da se posluje, putuje, radi i stiče bez granica.
Druga velika planina je kako da se uključimo u sistem kolektivne bezbednosti, a da ne uđemo u NATO, zato smo predložili da Srbija na međunarodnoj konferenciji o Zapadnom Balkanu potpiše bilateralne mirovne i bezbednosne sporazume sa državama iz regiona Severnom Makedonijom, BiH, Crnom Gorom..
Rešavanje problema na parče je samo primirje, a ne trajni mir, zato predlažem da konačno rešimo pitanje mira i prosperiteta na čitavom Zapadnom Balkanu.
Predlažem da razgovaramo o predlogu. Možda vi nudite neki bolji, ali ja ga još uvek nisam čuo.
Na ovoj međunarodnu konferencijutreba da se naprave ključni dogovori za ZapadniBalkan u kojima svi mogu nešto dobiti, a niko nije na gubitku.
Ovim tempom nama će biti potrebno da stignemo 40 godina u EU, a BiH 80 godina, ceo životni vek. Dokle da čekamo, koliko još vremena možemo da izgubimo?
Važno je praviti dogovore sa našim komšijama, sa partnerima, sa zemljama Kvinte i sa EU.
Svaki dogovor postignut sa njima, ako je moguće postići, za nas je prihvatljiv jer to znači da smo se dogovorili o celom paketu i trajnom miru.
Kada sam na prošloj sednici o svemu ovome pitao predsednika on mi nije dao odgovor.
Ovo je naš predlog, ali hajde da čujemo vaše predloge, dajte ih na sto pa da razovaramo, jer tome ova Skupština i služi.