-Cilj je uspostavljanje institucionalnih kapaciteta, podizanje kapaciteta nacionalnih institucija i unapređenje kvaliteta zemljišta, posebno na industrijskim lokacijama, gde nam predstoji istraživanje u narednom periodu. Budući da zemljište predstavlja osnov iz kog potiče sve što je čoveku neophodno za život i razvoj, upravo njegovo zagađenje predstavlja veliku pretnju i zato je potrebno vratiti se korenima i omogućiti unapređenje njegovog kvaliteta, samim tim dalji ekonomski razvoj. Veliko nam je zadovoljstvo što imamo priliku da podržimo lokalnu samoupravu u njenim naporima, ali i nastojanja nadležnih institucija koje se bave ovom problematikom da unaprede status zemljišta u Republici Srbiji- podvukao je projekt menadžer Agencije UN.
Gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović je naglasio da je Gradska uprava odlučila da se odgovorno suoči sa dugogodišnjim problemimom zagađenja zemljišta uslovljenim radom hemijske industrije.
-Činjenica je da smo mi na prostoru grada Šapca ranije imali veliki hemijski kompleks i da je on očigledno zagadio zemljište. Zato smo pre dve godine uradili Plan detaljne regulacije za čitav kompleks „Zorka istok“, sa idejom da istražimo kvalitet zemljišta i istorijsko zagađenje. Moramo da brinemo o životnoj sredini, kompanijama koje tu posluju i potencijalnim novim investitorima. Odlučili smo da počnemo da rešavamo dugogodišnje probleme. Siguran sam da iz iskustva koja postoje u uređenim zemljama sveta mi možemo rešiti ovaj problem da bismo ostavili našem potomstvu i deci zdravu životnu sredinu- rekao je Zelenović.
Sastanku su prisustvovali i predstavnici Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Agencije za zaštitu životne sredine, Instituta za zemljište, Instituta za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada, Gradskog zavoda za javno zdravlje iz Beograda, Geološkog zavoda Srbije, Republičkog hidrometeorološkog zavoda i UNEP-a.
D.Dimitrijević
Poseta „Hemofarmu“
Delegacija predvođena projekt menadžerom Agencije UN za životnu sredinu je nakon obilaska lokacija nekadašnje Hemijske industrije „Zorka“, u kojima je prisutan visok nivo zagađenja, obišla kompaniju „Hemofarm“ kao primer pozitivan primer brige o životnoj sredini, nasuprot ekološkom problemu sa druge strane ulice.
-Želimo da vidimo moguća rešenja koja nudi privatan sektor u Srbiji na putu ka evropskim integracijama. Zato je bitno da vidimo tamnu i svetlu stranu stvari, jednu pored druge, da vidimo najsavremeniju tehnologiju i ekološka rešenja. Srećni smo što možemo da istaknemo kompaniju „Hemofarm“ kao primer dobrog poslovanja, jer znamo da je dosta investirala u brigu o zaštiti životne sredine- rekao je Pier Carlo Sandei.
Direktor pogona kompanije u Šapcu Dragan Tošić je istakao da je „Hemofarm“ u pogledu rada na unapređenju zaštite životne sredine značajno ispred drugih privrednih subjekata.
-Prošle godine smo pustili u funkciju postrojenje za prečišćavanje tehnoloških otpadnih voda, čemu je prethodio dugogodišnji rad na pronalaženju adekvatnog tehnološkog rešenja. „Hemofarm“ je u svim aspektima zaštite životne sredine postigao značajne rezultate. Imamo dobru saradnju sa Gradom na tom planu i pouzdan smo partner države kao najveći proizvođač farmaceutskih proizvoda. Verujem da će ova poseta značajno doprineti širenju svesti o potrebi da ovu planetu sačuvamo za neke buduće generacije- naveo je Tošić.