Zatrti i pomisao kritike

Udarci po slobodnim medijima

Za uobičajene civilizacijske norme nezamisliv je postupak koji se vodi protiv redakcije KRIK-a zato što je objavljen spisak imovinske karte i postupaka koji je vodila sudija Apelacionog suda Dušanka Đorđević. Sudija koja bi morala da zna osnovne postulate u pravosuđu zatražila je čak zatvorske kazne kao i zabranu obavljanja novinarstva, i to kao krivično delo.

No, malo je čudno da su svi ti podaci bili javni, pored ostalog i o procesima koje je vodila, a jedan od najznačajnjih je i oslobađajuća presuda u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije… Ali, pet stanova u elitnim delovima Beograda nije mala stvar. Na primer bilo bi dobro i da nadležne službe, poreska ili Agencija protiv korupcije, kažu ima li tu šta sporno. Jer neko ko živi od državne plate ne može se obogatiti, izuzev ako nema nekog nasleđa ili dobitka na lutiriji.

Podsećanja radi u dužem vremenskom periodu posle Drugog svetskog rata ovde nije bilo bogatih ljudi, a čudno zvuči da se jedno vreme vodila i kampanja „Imaš kuću, vrati stan“. Ma kako sve ovo rogobatno zvučalo sa srpskim pravosuđem nije se igrati, jer su u poslednje vreme novinari baš bili na udaru. Marko Vidojković kažnjen je sa 70.000 dinara plus sudski troškovi zbog navodne uvrede Aleksandra Šapića.  S druge strane tom istom Aleksandru Šapiću sudinica nije našla ništa preteće jer se navodno šalio „da će Vidojkoviću i Kulačinu iščupati srce“, ili još nema naznaka o suđenju Milanu Lađeviću, direktora „Srpskog telegrafa“, zato što je udario Vuka Cvijića u samom centru Beograda.

Za novinare itekako je bolan udarac i kad ih novčano kazne, jer su ovde plate, mahom u slobodnim medijima, skromne, a utiče i na samu profesiju. Primera radi srpsko novinarstvo još se nije oporavilo od vremena tadašnjeg ministra informisanja Aleksandra Vučića, i drakonskh kazni. Bilo ih je 69, a samo list „Danas“ kažnjen je 19 puta sa po 300.000 dinara. Bilo je naravno i drastičnijih slučajeva, na primer ubistvo Slavka Ćuruvije, a prethodno je bio zabranjen „Dnevni telegraf“ i „Evropljanin“, takođe zabranjen je bio i „Danas“… Tu je i paljenje kuće novinara Milana Jovanovića u Grockoj, gde je i životno bio ugrožen kao i njegova suprug.

Retki su svetli primeri, kao što je bila oslobađajuća presuda za NIN, kada su pisali o „fanotmima“ iz Savalamale. U svemu ovome malo se zna o lokalnim medijima, a gušeni su na svakom koraku, počev od izigravanja konkursa za medijske sadržaje, do otvorenih pretnji. Tako su „Podrinske“ kažnjene zbog jednog nefakturisanog račna, a poreski inspektor je nedeljama tražio da za nešto optuži list.

D.Eraković

Exit mobile version