Jedan „Zorkin“ penzioner: Borivoje Nikolić
- Mogao sam sa svojom porodicom da odem avionom do Splita a posle trajektom na Hvar, a da se to gotovo i ne oseti na primanja. Imali smo i dodatne pogodnosti za one na težim radnim mestima, pa smo boravili i u hotelu visoke B kategorije, u Kuparima, gde su se stranci čudili otkud to mi odbijamo najskuplja jela. Pa jednostavno – „Zorka“ platila! Ili, na zimovanju u Zakopanima sa sto nemačkih maraka mogli smo da unajmimo taksistu da bude uvek spreman za nas, a to bilo kao njihova inženjerska plata. Postoji priča da se malo radilo, ali „Zorka“ je proizvodila dva miliona tona robe, pa su za njene potrebe organizovani specijalni vozovi, a dnevno se distribuiralo i po šesto-sedamsto vagova u smeni radnika Transporta. „Zorka“ je trošila više struje nego ceo grad, a naravno i mnogo toga uložila. Tako je nikao velelepni sportski centar, od milošte nazvan „Milanelo“, sa bazenom, igralištima za tenis, veliki i mali fudbal, odbojku, sportskom halom… što je danas misaona imenica i za Beograd. Radilo se i zarađivalo, ali su se i knjige masovno kupovale, a redovno se kupovala i štampa, sa setom ali i ponosom se priseća Nikolić tog doba. Poštovao se radnik, pogotovo oni stariji, ali i druge profesije. Kad se najavi poseta novinara fabričkog lista „Zorka“, ceo pogon se glancao. Sam Nikolić izašao je na naslovnoj strani ondašnjeg „Komunista“ za Prvi maj. Ili, kad se organizje prvomajski uranak, onda na njega idu hiljade „Zorkaša“, naravno i brojni drugi Šapčani.
Međutim, već krajem osamdesetih, kada su izbili radnički nemiri, video se kraj tome blagostanju. Ubrzo došli su i ratovi, hiperinflacija, opšte nestašice, raspad Jugoslavije… Tako je i „Zorka“ polako nestajala. Neki pogoni su ugašeni, kao Obojena metalurgija, rudnici… a „Zaštita bilja“ doživela je nezavidnu sudbinu da je kupi neprovereni privatnik i da ponižava radnike da mu okopavaju i vade krompir… Na kraju je otišla u stečaj.
Nakon toga angažovao se u SPO, ali i u Hrišćanskoj pravoslavoj narodnoj zajednici. Ova organizacija, pored toga što je očuvala Slavu grada Šapca – Druge Trojice, imala je i svoj humanitarni karakter. Tako je Nikolić, zajedno sa sveštenikom Milanom Pantelićem, inicirao i organizovao put u Bujanovac 2001, gde su pripadnicima šabačke policije doneti vredni pokloni. Posebna priča bila je humanitrana pomoć za izbeglice u manastiru Prohor Pčinjski, godinu dana kasnije. Nikolić se kad god je mogao učestvovao i u dobrovoljnom davanju krvi, oko pedeset puta. Kako kaže, važno je imati neki svoj cilj i misiju, jer penzija nije za spavanje i odmor, već za neke aktivnosti koje ranije nismo upražnjavali ili nismo imali vremena za to. Nažalost, zbog slabog vida, prinuđen je da koristi lupu prilikom čitanja, ali u svakom slučaju predlaže vredna dela da se čitaju, a, naravno, i više puta. Ako umetnici svoja dela stvaraju godinama, nemoguće je da mi to usvojimo za nekoliko dana. Sam veoma dobro poznaje pojedina književna dela, naizust govori „Svakidašnju jadikovku“ Tina Ujevića, ili „Lament nad Begradom“… Posebno je dirnut delom Milutina Bojića, koji je, iako mlad, ostavio vidan trag u srpskoj književnosti. Naravno tu su i svetski pisci, Tolstoj, Bulgakov, Dikens, Dostojevski… Kao važno penzionersko opredeljenje naglašava druženje, pogotovo sa svojim školskim drugovima, jer „školski drug je svojevrsna neprolazna institucija“ i merilo vrednosti i životnog puta.
D.E.
Foto:Borivoje Nikolić, desno, zajedno sa Miloradom Stankovićem, školskim drugom iz „Milevine“
Projekat “Penzija nije kraja života već novi početak” je sufinansiran iz Budžeta
Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Organa koji je dodelio sredstva.