Zaboravljena reč

Čini mi se da, nepotrebno, živimo u vremenu i svetu prevelike neskromnosti. Uzaludan je pokušaj da se time negira ne baš mnogo svetla stvarnost. Hvalisanje pojedinačnim, svojim ili tuđim, stvarnim ili izmišljenim uspesima, postaje obrazac i navika u ponašanju onih koje svakodnevno gledamo i slušamo. Vrh piramide srpske aktuelne samopohvale svakako krasi tvrdnja da smo nekakav “nebeski narod”. Sve i da jesmo, mislim da je potenciranje te “izuzetnosti” veoma pogrešno.

Na temu poslednje rečenice, jedno sećanje.

Promovišući objavljenu knjigu “Naučite sudoku”, 2008. godine smo, smatrajući da je sudoku nastao u Japanu, u Šabac pozvali tadašnjeg ambasadora Japana u Srbiji. Gospodin Tadaši Nagai nam je tom prilikom skromno rekao da sudoku nije njihov izum, nego je u Japanu samo doteran i prefinjen. I takav izvezen u svet, kao jedan od japanskih modernih  fenomena. To prvo je mogao i da prećuti, ali nije.

Takođe, ono što je najlepše, govoreći o svom narodu (koga smo u razgovoru opravdano hvalili i veličali), naglasio je da Japanci svoju omladinu ne uče da su moćan, nebeski narod. Uče ih kako treba puno učenja i rada na putu i do najmanjeg uspeha!

Dobro se sećam tog odlučnog stava o valjanom vaspitavanju omladine. Da li je i koliko je skromnost vrlina, koju su osvedočeno promovisali vaspitači mladih ljudi u dalekoj Zemlji izlazećeg sunca, što verujem čine i danas, razmislite sami. Uvek sam branio stav da jeste.

U prilog druženja, odbrane i zalaganja za, možda nije na odmet razmisliti o nekoliko duhovitih, mudrih i emotivnih razmišljanja o reči i pojmu koji smo tako olako zaboravili.

Ovo poslednje, razmišljanje našeg balkanskog Elvisa Prislija, nekako mi je najdraže.

Ma koliko vam delovalo naivno i nestvarno, dobri ljudi!

Exit mobile version