ПРВИ ЗБОР ГРАЂАНА У ШАПЦУ – ЗАПИСНИК
На Тргу шабачких жртава у понедељак је, у присуству више од хиљаду грађана, одржан први Збор грађана у Шапцу. Тако се и град Јеврема, Луке, Винавера и наших потомака ставио на листу градова у Србији који се, на позив студената, укључио у расправу о актуелним проблемима које власт и локални политичари занемарију а битни су за живот свих грађана.
Зборови грађана представљају облик непосредне демократије и омогућавају становницима локалних заједница да директно учествују у доношењу одлука које их се тичу. Ови зборови су законски регулисани и пружају грађанима платформу за расправу о питањима из надлежности локалне самоуправе, попут комуналних услуга, инфраструктуре, заштите животне средине и других локалних тема.
У последње време, зборови грађана су постали актуелни као средство за изражавање незадовољства и покретање иницијатива и акција на локалном нивоу. Тако је било и у Шапцу.
У помраченој земљи и још помраченијем граду грађани су имали прилику да, у демократској атмосфери, искажу све оно што их тишти и што би волели да промене и ураде у свом граду како би он био бољи и пристојнији за живот.
Модератор овог збора, малада Теодора Радаковић, студенкиња, сјајно се снашла у овој улози и на маестралан начин водила и контролисала дискусије и гласање.
Збор је трајао више од сат времена, усвојено је неколико захтева и предлога који су забележени у записнинику који се уредно водио и који ће бити доступан грађанима.
„Подринске“ су Збор грађана директно преносиле на својој фејсбук страници а пренос и снимак је прегледало више од 50.000 грађана. А с обзиром да је овај догађај изазвао велику пажњу јавноси о чему сведочи и више од 550 лајкова, преко 110 коментара и 40 дељења овај догађај је заслужио да се о њему више пише и да остане забележен.
На самом почетку модераторка, Теодора Радаковић, је објаснила да је збор за грађене исто што је и пленум за студенте и начин да се спроведе директна демократија као и да сви присутни чине збор и имају право гласа, сви грађани су једнаки и имају право да се јаве и прелажу. Она је упознала је присутне да је циљ збора да се грађани идентификују проблеме, поставе захтеви и врши притисак на одговорне да се ти захтеви испуне. Тај притисак може да се врши кроз протесте и акције које се договарају, кроз привлачење медијске пажње и кроз подношење захтева градској управи и другим релевантним установама и скупљењем потписа.
На овом првом Састанку присутни грађани су, гласањем, једногласно усвојили дневни ред, усвојили збор као константно легитимно телo директне демократије и основна правила збора.
Потом је започела дискусија а за дискусију се јавио један грађанин који је сматрао да највећи проблем у граду представља опозиција која не сарађује, која је подељена и која у Скупштини не заступа грађане како би то требало јер не могу ни око једне тачке да се сложе.
На то је реаговала модераторка и скренула пажњу да збор нема никакве везе са опозицијом нити са било којом странком јер је грађански и позвала да се предлажу конкретне акције.
Потом се за реч јавио грађанин који је упозорио на неправилности у бирачким списковима и предложио да се ти спискови ревидирају. Грађани су прихватили овај захтев уз констатацију да је то дуг процес и да ће за то бити потребно време.
Следећи грађанин који се јавио за реч био је Ђорђе Поповић, физиотерапеут. Он је скренуо пажњу на то да је потребна промена Устава и да Србија поново буде земља српског народа и његових грађана.
На овај предлог реаговала је модераторка која је скренула пажњу да збор може да одлучује само о предлозима који су од интереса за град Шабац.
Следећи говорник је, такође, скренуо пажњу да су зборови локалног карактера и да не може да се одлучује о нечем што је на нивоу Републике. Он је затим дао и један конкретан предлог: удружена просвета Србије предложила је заједно са студентима блокаду (Бранковог моста) и мостова и виталних раскрсница широм Србије за 26. март од 15 до 18 часова и позвао грађане Шапца да се прикључе овој акцији и са се блокира мост у Шапцу.
Овај предлог је једногласно усвојен.
Са захтевом се јавио и професор Никола Милићевић који је скренуо пажњу на еколошко загађење града и предложио да се Градској управи упуту захтев да грађанима изнесе право стање загањеђа и да одговарају они коју су довели до загађења. А ако Градска управа то не уради да се осмисли акција којм би се они натерали на то.
За дискусију се пото јавио још један грађанин који је упознао грађане да се подаци о загађењу ваздуха објављују свакодневно и да је, по тим мерењива, ваздух веома загађен па је потребно осмислислити акцију којом би се извршио притисак на загађиваче.
На то се надовезао још један грађанин који је рекао да долази пролеће и престанак ложења па ће се самим тим и загађење ваздуха смањити. Реплику на ово излагање имала је и суграђанка која станује у Масариковој улици која је казала да, лети, ноћу од 12-04 сата, загађење је толико да не може да се дише. Такође и веш који се суши не може после да се испере од смрада који из ваздуха упије тако да треба покренути акцију којим би се утицало на смањење ваздуха. Она је грађане упознала и са чињеницом да постоји још један загађивач „Минт“ који прети да постане озбиљан загађивач.
Још једна суграђанка се јавила за реч и навела да загађење ваздуха нема везе са грејном сезоном, да загађење константно постоји током целе године и да се зато морају осмислити акције уперене на Градску управу која уопште не реагује на ове проблеме, а деца су болесна, не може да се шета градом, да се бави спортом и да сви знају како изгледа живот у овом граду.
За реч се јавила и инспекторка заштите животне средине која је навела да су жагађивачи Elixir, Аксинт и Минт за кога је рекла да је лично радила анализу воде и да се у њој налази прекомерна количина гвожђа и истакла да се око нас налази тровачница и да се загађењу мора стати на пут.
О овој теми за реч се јавио и Дејан који је грађане уознао са радом Минта и да ова фабрика прави велики хаос од воде коју пијемо и да ће, ускоро, због ове фабрике Шабац имати озбиљан проблем са водом јер све испушта у Саву па се може очекивати да се из ове реке више ни риба не може јести.
Још један грађанин се јавио за реч и предложио да треба да се изврши притисак на Комуналну полицију која би изашла на лице места и да, у складу са својим надлежностима, утврди чињенично стање. И да се натера систем да функционише.
Како се више нико није јављао за реч модераторка је дала предлог да се прате мерења загађења ваздуха и да се, ако она буду прекомерна, идентификују загађивачи те да се на неком наредном збору осмисле акције којима би се вршио притисак на загађиваче као и да се затражи ванредна инспекцијска контрола надлежних институција фирмама које су означене као загађивачи.
Овај предлог је стављен на гласање и једногласно усвојен.
Нови предлог имао је и шабачки професор историје који је замолио да сви текстови, записници, обраћања збора буду на ћирилици. Он је свој предлог образложио чињеницом да је ово борба за ослобођење и да оно мора бити свеобухватно у свим сферама живота.
Овај предлог је прихваћен као правило збора и усвојен већином присутних али не и једногласно јер је било и оних који су били против овог предлога као и уздржаних.
За реч се потом јавио Милан Новаковић који је потсетио какве су све проблеме имали грађани који су ишли 15. марта у Београд и предложио да се 28. марта, када се очекује да власт организује митинг у Београду, блокирају све аутобуске станице у Србији као и прелази из Републике Српске у Србију. Овај предлог је протумачен као акција па је остављено да се о њему гласа касније.
Модераторка је прдложила присутним грађанима да усвоје оправдане захтеве студената и да им на тај начин дају подршку за све оно што раде.
Нови захтев поднео је још један грађанин који је предложио да се правди приведу сви они који су починили инциденте на шабачком мосту пре неколико година. Овај захтев су једногласно подржали сви присутни.
За реч се потом јавио грађанин који је рекао да је неко у име грађана Шапца доделио једној особи која то не заслужује кључеве града и прогласио га за почасног грађанина и да је дошло време да се ова одлука повуче. И овај предлог је једногласно усвојен.
Нови захтев имао је и Милан Петровић Микша који је указао на проблем реваншизма у Шабачком позоришту и истако да то што се тамо догодило може да се деси свима и у свакој другој установи. Он је предложио да се сви захтеви које радници Шабачког позоришта имају уврсте и као захтеви збора. А имао је још један захтев проистекао из незадовољства информисањем „Глас Подриња“ и предложио смену директора и главног и одговорног уредника као и да се изврши притисак на објективност у извештавању шабачких медија.
Модераторка је објаснила грађанима да се о другом предлогу не могу изјашњавати јер је „Глас Подриња“ приватни медиј и нико нема права да се меша у њихову уређивачку политику ни да врши притисак на њих.
У вези са првим предлогом јавила се Јелена Иветић, бивша радница Шабачког позоришта која је проглашена технолошким вишком и отпуштена због своје јавне подршке студентима и самовоље вд директорке Александре Делић. Она је упознала грађане са тренутном ситуацијом у овој културној установи и обавестила их да је у недељу, 30. марта, дођу на протест који организују запослени у позоришту и подрже њихове захтеве.
Грађани су потом једногласно усвојили подршку делу колектива Шабачког позоришта и њиховим захтевима.
Тиме се завршило са захтевима и прешло на планирање акција.
Прва акција о којој је разговарано је била да се, као подршка професорима, блокира мост на Сави (некада Нови мост) у времену од 15 до 18 часова. Било је још неколико предлога о блокадама за 28. март када се очекивао најављени скуп новог политичког покрета али је преовладало логично мишљење да се још не зна да ли ће тај скуп бити одржан ни кад ће бити па је то остављено за неки други збор.
Занимљива је била дискусија Јована Ивановића, студента пољопривредног факултета у Београду који је, можда и на најбољи начин објаснио тренутну сутуацију и блокаду 28.03, 4.04. или кад год.
„Ко хоће да иде на тај митинг то је њихова срамота. Они су нама 15. марта блокирали превоз и то је срамота шта се десило, подметање за бомбе и којекакве ствари, али сви аутопутеви су били слободни као и остали путеви. Уместо стварне блокаде путева и живе силе много је већи проблем што постоје многи људи који су уцењени и иду на те срамотне протесте и дају, шатро, подршку власти, него физичка блокада. Морамо да се боримо за те људе уместо да само блокирамао зато што то не значи ништа. Он ће да прогласи да смо ми хулигани, да смо ми овакви и онакви. Наша борба је до сада била мирна и не треба сада то да компромитујемо, да насрћемо и да цртамо себи мету на леђима као хулигани. А, плус, не знам да ли је оваква акција и могуће да се спроведе и да сад само причамо како ћемо да је спроведемо а не знамо ни колико ће људи доћи на ту блокаду.“
Никола Михаиловић из МЗ Камичак сагласио се са Ивановићем: „Мислим да је преамбициозно да у овом моменту одлучимо о акцији таквог обима“.
Збор је завршен усвајанем захтева и предлога за конкретне акције као и договором да се следећи збор одржи на истом месту у понедељак, 31. марта. Изабран је и модератор тог збора а то је Марија која ће у међувремену имати обавезу да обезбеди записничарима.
Тиме је први збор у Шапцу завршен.
Збор у Шапцу 24.3.2025.
ДНЕВНИ РЕД:
Усвајање збора као легитимног тела директне демократије
Усвојен збор као легитимно телo директне демократије гласањем присутних.
Усвајање основних правила збора:
Усвојена основна правила збора директним гласањем присутних.
Коришћење искључиво ћирилице као писмо за сва документа везана за збор. – усвојено
Усвајање основних захтева или прве акције збора/града/општине
Захтеви и акције преложене и изгласане на збору:
Чишћење бирачког списка, ревидирање бирачког списка.
Блокада Савског Моста 26. Марта у периоду 15:00-18:00 као вид подршке просветним радницима.
Вршење притиска на град по питању загађења у граду , провера загађења Минта, Elixira и Аксинта.
Блокирање свих излазака из Шапца 28. Марта на дан најављеног скупа подршке председнику, као контра акцију на отказивање јавног превоза у целој земљи на дан протеста 15. Марта. – одложено за преко Вибер груча
Усвајање студентских захтева једносгласно.
Захтев за привођење одговорних за изазивање инцидената на мосту пре 4 године.
Повлачење звања почасног грађана града Шапца председнику Александру Вучићу.
Усвајање захтева колектива Шабачког позоришта.
Смена главног уредника Гласа Подриња због необјективности у извештањима везаним за дешавања у граду Шапцу. – није изгласано
Недеља 14:00 протест испред позоришта као вид подршке колективу позоришта.
Заказивање следећег збора, избор модератора и записничара
Следећи збор 31.03. 19, 00
Модератор и записничар за следећу збор изабран одлуком већине на збору.
Одјеци
Велики број присутних грађана који су дошли на збор али и велики број прегледа и коментара на снимак објављен на фејсбук страници „Подринских“ јасно показује да за зборове влада велико интересовање. Наравно, велика очекивања да ови зборови могу сад и одмах да исправе све неправилности у нашем животу које су се нагомилале до „неиздржа“ нису реална. Међутим, потпуно је исвесно да ће зборови позитино утицати на свест грађана и да ће их охрабрити и оснажити да схвате да своје проблеме морају решавати сами а не да их препуштају корумпираним политичарима који се одмах по ступању на функције отуђе од народа.
И овај збор у Шапцу показао је да смо дубоко подељено друштво између оних који деценијама нису били кадри да управљају својим животима, препуштајући га у руке политачара који су углавно водили рачуна о својим интересима, и који никако да схвате да долази ново доба емпатије, солидарности, љубави и памети младих људи, средњошколаца и студената, који су показали да знају шта хоће али и да знају пут како да своје идеје остваре.
Првом шабачком збору „у зубе не треба гледати“ ни на било шта што се тог понедељка на њему десило. Грудва је бачена, она се сад котрља и кад тад ће покренути лавину која ће збрисати све негативности и зло које нас је снашло стварајући чист и прочошћен пут којим ћемо се у будућности кретати.
За недељу дана грађани ће поново имати прилику да се састану на Тргу шабачких жртава и да покрену нека нова питања о проблемима чијим решавањем би Шабац био много боље место за живот.
Искуства стечена на првом збору требала би да помогну грађанима да се за тај састанак добро припреме и да на њему предлажу теме, и о њима дискутују, а које су реалне и да предложе начин на који се тај предлог може реализовати.
Можда би било добро да се предлози, пре него што се прикажу на збору претходно „провере“ на друштвеним мрежама. И да се на „предрасправи“ провери има ли смисла тако нешто предлагати. Да се не губи време и енергија грађана.
Рецимо: како натерати градску власт да, напокон, реконструише Дом ЈНА, да га стави у функцију и на корист грађана а не да гледамо како једно сјајно архитектонско знање пропада. На срамоту свих нас који се хвалимо да је Шабац наш!
Иван Ковачевић