Novinari u poseti Kompaniji „Elixir Zorke“
Kompanija za proizvodnju mineralnih đubriva „Elixir Zorka“ u bila je domaćin novinarima sa terirorije grada Šapca, kako bi im pokazali na koji način posluje, čime se bavi, koje mere su preduzeli i koje će preduzeti u cilju zaštite životne sredine. Tokom posete kompaniji, medijski radnici obišli su lokacije: merno-regulacione stanice za merenje i prijem prirodnog gasa, energanu, Eko lagera i filtera.
- Za mokre filtere kompanija „Elixir Zorka“ izdvojila je, u poslednje tri godine, značajna sredstva, odnosno preko tri i po miliona evra. Investicije su planirane kako za ovu tako i za sledeću godinu. Biće ugrađeni mokri filteri: predispirač i ispirač granulatora – rekao je dr Nemanja Tošković, doktor hemijskog inženjerstva.
Tošković naglašava da su emisije koje se mere na emiteru kompanije i na emiterima Zavoda za javno zdravlje Šabac, daleko ispod graničnih vrednosti koje su zakonom propisane.
- Prošle godine „Elixir Zorka“ je bila u remontu, i uprkos prekidu proizvodnje mineralnih đubriva kompanija je dobila pritužbe građana na kvalitet vazduha u Šapcu. To nas dovodi do zaključka da u gradu postoje drugi izvori zagađenja. Želim da naglasim da je naša kompanija spremna da finansira monitoring ambijentalnog vazduha kako bi se indetifikovali zagađivači. Takođe, pozivam sva ekološka udružena, aktiviste i zabrinute građane da dođu i uvere se da mi nismo zagađivač kakvim nas predstavljaju. Vrata kompanije su otvorena za saradnju i dijalog, kako bismo zajedno identifikovali zagađivače i postavili jasne ciljeve koji bi za rezultat imali postizanje što čistijeg i kvalitetnijeg vazduha u Šapcu – istakao je Tošković.
Godišnje kroz merno-regulacionu stanicu za merenje i prijem prirodnog gasa prođe 5.000.000 metara gasa. Prirodni gas se spaljuje u energani kako bi se dobio topli vazduh koji je neophodan za proces proizvodnje, pri tehnološkoj operaciji sušenja mineralnog đubriva.
- Spaljivanjem prirodnog gasa dobijamo i vodenu paru koju koristimo takođe u proizvodnji mineralnih đubriva kao i za dogrevanje tehnoloških celina u postrojenju – objasnio je Tošković.
Isidora Kovačević