Jevrem Obrenović je u Šapcu proveo 15 godina, od 1816. do 1831. godine, i svojim delima svrstao se u red znamenitih besmrtnika. Za to vreme gradio je puteve, razvijao trgovinu, Šabac učinio urbanizovanom sredinom i značajnim ekonomskim centrom Srbije. Zahvaljujući njemu Šabac je dobio bolnicu, lekare, apoteku, apotekare, škole, učitelje, muzej – prve u Šapcu ali i u Srbiji. Šabac je zahvajujući Jevremu Obrenoviću postao prvi grad u Srbiji u koji je stigao klavir, savremeni krevet i drugi nameštaj, bečki pribor za jelo, prva stakla na prozorima i fijaker. Za vreme Jevremovog upravljanja u Šapcu su 1820. godine održane prve konjičke trke.
Konjičke trke su se održavale na potezu od Dudare do železničkog mosta sve do 1925. godine, a prvi konjički klub osnovan je 23. aprila 1888. godine i dobio je ime „Kolo jahača knez Mihajlo”, kasnije je promenjen u „Drino-savsko kolo jahača knez Mihajlo”. Prostor prvog šabačkog trkališta nazvan je „Mihajilovac”. Novi hipodrom na prostoru današnjeg naselja Trkalište otvoren je 1927. godine. Još pre Drugog svetskog rata Šabac je imao tribine na Trkalištu po ugledu na engleske hipodrome. Krajem šezdesetih godina hipodrom je izmešten da bi na Trkalištu niklo jedno od najvećih šabačkih naselja. Po brojnosti publike konjičke trke su bez premca u Šapcu, a na hipodromu se okuplja i do pet hiljada gledalaca.
U Šapcu se danas, zahvaljujući konjičkim trkama, održava prvi sportski događaj u svetu. Naime, svakog 1. januara tačno u podne, organizuju se novogodišnje konjičke trke na kojima nekoliko hiljada posetilaca uživa uz kuvano vino i kuvanu rakiju u lepoti galopskog sporta. Šabački hipodrom je, osim Bogatića, jedino mesto na kome se mogu pratiti galopske trke u sulkama. U celoj Srbiji ima oko 150 registrovanih grla, od toga ih je samo u Šapcu oko 90. Šabac je postao i najveći centar za trening trkačkih konja u okruženju.