Pečenje rakije u Mačvi
Jesen je vreme veselih mašina, kako u Mačvi nazivaju kazane za pečenje rakije. Većina domaćina danima svoje voćke prerađuje u tradicionalni srpski napitak, a neretko se kazani u dvorištima puše i po celu noć. Kako kažu Mačvanski voćari, najbitnije za dobru rakiju je kvalitetno voće, ali i dobar kazan i umeće kazandžije.
Od ranog jutra, vatra se loži i voće se pretvara u ljutu rakiju. Već oko devet sati, u dvorištu Gačića u Bogatiću potekla je prva rakija. Da bi ovaj napitak bio kvalitetan, potreban je dobar kazan, ali i veština kazandžije, koji decenijama čuvaju porodične tajne.
„Kod nas je rakijski taj grad sa temperaturnim delom, koji ima zadate referentne vrednosti. Kada je rakija toplija od 20 stepeni, oduzima se vrednost a kada je hladnija dodaje se. Ovaj grad nam pokazuje ne orijentacionu vrednost, već realnu vrednost u datom momentu. Kada pričamo o najkvalitetnijoj rakiji, taj opseg se svodi na nekih 40 – 45 stepeni, i tada se ta eterična ulja, koja su razbijena redestilovanom vodom razbijena i daju taj lep izvorni miris voća od kog se pravi rakija“, navodi Zoran Gačić iz „Gačića Magaze“.
A kad se sve završi, svoje mesto za zimnicu u podrumu svako ima, žene prave ajvar a muškarci rakiju, dok unuci uče i nasleđuju porodičnu tradiciju. Broj staklenih tegli i flaša se broji stotinama. Najneobičnije rakije koje se peku u „Gačića magazi“ svakako jesu rakija od trnjina, bobica koje rastu u formi žbuna i kao voćka su zaboravljene i retko se koriste.
Đ.Mijailović