Studenti iz Beograda najavili su da će na skup prvog novembra pešačiti do Novog Sada, njih četiri hiljade. Možda će ih biti i više jer se još nisu oglasili ostali studenti iz Kragujevca, Niša, Novog Pazara kao i iz drugih gradova. Impozantna brojka, to je gotovo pola divizije samo iz Beograda. A pečačiće 80 kilometara, dva dana po 40 kilometara, što je pravi taktički marš i za profesionalne vojnike, možda su samo teži marševi u Legiji stranaca.
Ovo podseća na veliki skup u Beogradu, 15. marta, kada su se ovde sastajale brojne pešačke grupe. Mnogi nikad neće zaboraviti atmosferu na ulicama prestonice tokom ovih susretanja, na primer, pobedonosni trk, poslednjih sto metara, studenata iz Niša. Toliko radosti, ljubavi, volje, htenja, dostojno maratonskih pobednika. I bio je to najveći skup u Srbiji u ovom veku, po Arhivu javnih skupova oko 350.000 učesnika, mada su bili ukinuti vozovi i javni prevoz, međugradski kao i lokalni, beogradski.
Ostala su i brojna pitanja, na primer o „zvučnom topu“, koji je bio uzrok prekidanja ovog skupa u momentu odavanja počasti stradalima na železničkoj stanici u Novom Sadu. Režim je to negirao, ali nedavno su reagovale i Ujedinjene nacije, i to na zahtev oko 600.000 građana koji su potpisali peticiju sa zahtevom za istragu. Sada se to „krčka“ u Osnovnom tužilaštvu, ali nemoguće je sakriti šta se to tada zbilo u Ulici kralja Milana, sa desetinama hiljada građana kao svedocima.
Studenti najavljuju najveći komerativni skup u Novom Sadu, naravno kao i do sada – bez nasilja. Izvesno je da jedino režim najavljuje sukobe, uostalom kao i 15. marta ili za Vidovdan, što bi bilo opravdanje za, na primer, uvođenje vanrednog stanja.
Nakon gotovo godinu dana još nema optužnice za vinovnike pada nadstrešnice, ali je simptomatično da su prve izjave predsednika države kao i nadležnog ministra za građevinarstvo bile da nije bilo rekonstrukcije ovog dela železničke stanice. To je svakako imalo uticaja na tok istrage, koja je u samom početku kasnila tri nedelje, kao i ponašanja tužilaštava koja su na svoj način razvodnila čitav predmet. Ipak, Tužilaštvo za organizovani kriminal ukazuje da je „u igri“ čak 115 miliona koruptivnih dolara. Da se TOK ozbiljno upustio u ovaj predmet pokazuje da je povučeno 17 policijskih inspektora kao i nekoliko inspektora iz Poreske uprave, koji itekako znaju svoj posao.
Posle svega, nakon neispunjenih prvobitnih zahteva studenata kao što je da institucije rade svoj posao – što se pokazalo nemogućim, ostaje zahtev za vanrednim parlamnetarnim izborima. Jasno je da nadležni u ovom slučaju, predsednik države, nema nameru da to čini jer je javno mnjenje okrenulo „ćurak“ protiv njega.
Svakako da će brojnost i poruke sa skupa u Novom Sadu imati uticaja na dalje ponašanje režima. Ako je 15. marta prekinut skup i ostao nedorečen, ovoga puta se to ne sme propustiti. Uostalom, do sada su studenti politički i civilizacijski, solidarnošću i empatijom, probudili veliki deo građana, pre svega ličnim primerom i žrtvom, i svojim koracima premrežili Srbiju.
Dragan Eraković