Tako to biva kad nadležni ne rade posao zakoji primaju budžetske plate. Ili da budemo tačniji rade, ali selektivno.
Kada vam u posetu dođe poreski inspektor i pronađe makar dinar-dva da niste uneli u kasu, a naplatili ste mušteriji, sledi katanac na rad trafike, kafane, prodajnog objekta … šta god bilo u pitanju … na 15 ili više dana i astronomska kazna.
Osim.
Osim ako ste u SNS-u nešto i neko, pa makar i sendvičar koji puni autobuse za mitinge.
Ili ako ste SNS direktor kakvog javnog preduzeća ili javne ustanove. Recimo TOČ-a (Turistička organizacija) u Čačku.
Pisali smo prethodnih godina o tome kako TOČ organizuje koncerte na Gradskom trgu. Istorija se ponavlja.
A onda posle nepunih mesec dana ovi što ne mogu sebi ni za plate da zarade raspisuju javnu nabavku, po pregovaračkom postupku bez javnog objavljivanja, u kojoj navode da „imaju potrebu da organizuju manifestaciju „Vukasove dane“.
Ta muzička manifestacija je valjda važna za razvoj turizma u Čačku, pa je zbog toga organizuje TOČ a ne Kulturni centar, ili Centar za negovanje tradicije, gde rade neki što budžetske plate primaju da organizuju muzičke manifestacije.
I onda menadžment TOČ-a vispreno saznaje da u Srbiji postoji samo jedna menadžerska agencija koja ekskluzivo zastupa izvođačka i autorska prava svih estradnih umetnika koje „ima potrebu da angažuje“ za „Vukasove dane“, a u pitanju su Ana Bekuta, Danilo Živković, Ivana Tasić, Katarina Bogdanović, Milena Lazarević Popović Vladimir Panović i ostali neimenovani solisti.
Ta jedna jedina menadžerska agencija nije u Beogradu ili Novom Sadu ili nekom drugom muzičkom centru. Ne biste nikada pogodili, ta agencija je u Bačkoj Palanci na adresi Ulica Šumska br. 27 i zove se: Agencija Zorana Buha PR Artissimo.
Zahvaljujući sposobnostima direktora TOČ-a Vojina Jakovljevića, onog što ne može da obezbedi plate zaposlenima, ali ima potrebu da organizuje koncerte o trošku građana Čačka, pronađena je ta agencija u nekoj vojvođanskoj zabiti, ali avaj agencija privremeno zakatančila poslovanje.
Eto ponovo dopisivanja sa APR-om da „bisokop ponovo radi“ i tako stigosmo do „Vukasovih dana“ za sve pare. Kažu da je, bez dinara, pevao i novoimenovani počasni građanin Čačka Miroslav Ilić, a možda i nije ko će ga znati.
I šta je tu sad već viđeno, a ponovo u Čačku.
Pa već smo prethodnih godina videli ovakvo estradno menadžerisanje i ugovaranje koncerata u organizaciji TOČ-a. Agencija, obično iz neke vukojebine i za koju niko nikad nije čuo, koja jedina zastupa one koje TOČ angažuje, se i budi iz mrtvila koje je upisano u APR-u, pregovara sa TOČ-om bez javne objave javne nabavke, obavi se novčana trange-frange transakcija i agencija opet u APR-u upiše privremeni zastoj u delatnosti.
Tu negde u tih desetak dana, između tog privremenog buđenja i ponovnog padanja u duboki san estradne agencije sa ekskluzivnim zastupanjem pevača i pevaljki koje angažuje TOČ, od 20.000 do 50.000 evra iz gradskog budžeta pređe u privatne džepove.
A PDV, šta to beše PDV i koga briga za PDV, kad poreska inspekcija kontroliše selektivno, kako i rekosmo na početku teksta, samo one što im se pazar ne slaže za dinar-dva, a ne aktiviste vladajuće stranke.
______