Već viđeno, opet se događa u Čačku

Tako to biva kad nadležni ne rade posao zakoji primaju budžetske plate. Ili da budemo tačniji rade, ali selektivno.

Kada vam u posetu dođe poreski inspektor i pronađe makar dinar-dva da niste uneli u kasu, a naplatili ste mušteriji, sledi katanac na rad trafike, kafane, prodajnog objekta … šta god bilo u pitanju … na 15 ili više dana i astronomska kazna.

Osim.

Osim ako ste u SNS-u nešto i neko, pa makar i sendvičar koji puni autobuse za mitinge.

Ili ako ste SNS direktor kakvog javnog preduzeća ili javne ustanove. Recimo TOČ-a (Turistička organizacija)  u Čačku.

Pisali smo prethodnih godina o tome kako TOČ organizuje koncerte na Gradskom trgu. Istorija se ponavlja.

I ove godine, kako stoji u obrazloženju rebalansa budžeta Grada Čačka navedeno je da iz budžeta grada mora da se dodatno odvoje sredstva i za ovu javnu ustanovu, jer zaposleni i direktor nisu zaradili dovoljno da mogu da isplate platu. I onda evo subvencije iz gradske kase.

A onda posle nepunih mesec dana ovi što ne mogu sebi ni za plate da zarade raspisuju javnu nabavku, po pregovaračkom postupku bez javnog objavljivanja, u kojoj navode da „imaju potrebu da organizuju manifestaciju „Vukasove dane“.

TOČ ima potrebu da organizuje koncert kroz pregovarački postupak bez javne objave

Ta muzička manifestacija je valjda važna za razvoj turizma u Čačku, pa je zbog toga organizuje TOČ a ne Kulturni centar, ili Centar za negovanje tradicije, gde rade neki što budžetske plate primaju da organizuju muzičke manifestacije.

I onda menadžment TOČ-a vispreno saznaje da u Srbiji postoji samo jedna menadžerska agencija koja ekskluzivo zastupa izvođačka i autorska prava svih estradnih umetnika koje „ima potrebu da angažuje“ za „Vukasove dane“, a u pitanju su Ana Bekuta, Danilo Živković, Ivana Tasić, Katarina Bogdanović, Milena Lazarević Popović Vladimir Panović i ostali neimenovani solisti.

Ta jedna jedina menadžerska agencija nije u Beogradu ili Novom Sadu ili nekom drugom muzičkom centru. Ne biste nikada pogodili, ta agencija je u Bačkoj Palanci na adresi Ulica Šumska br. 27 i zove se: Agencija Zorana Buha PR Artissimo.

Zahvaljujući sposobnostima direktora TOČ-a Vojina Jakovljevića, onog što ne može da obezbedi plate zaposlenima, ali ima potrebu da organizuje koncerte o trošku građana Čačka, pronađena je ta agencija u nekoj vojvođanskoj zabiti, ali avaj agencija privremeno zakatančila poslovanje.

Valjda Ana Bekuta i ostali nisu više traženi kao nekada, pa Buha rešila da smanji troškove i da privremeno prekine objavljanje delatnosti. Sva sreća još se ni paučina nije uhvatila na ulaznim vratima stigao je poziv iz Čačka da se stupi u pregovore po javnoj nabavci bez javnog objavljivanja o angažovanju Buhinih ekskluzivaca.

Eto ponovo dopisivanja sa APR-om da „bisokop ponovo radi“ i tako stigosmo do „Vukasovih dana“ za sve pare. Kažu da je, bez dinara, pevao i novoimenovani počasni građanin Čačka Miroslav Ilić, a možda i nije ko će ga znati.

I šta je tu sad već viđeno, a ponovo u Čačku.

Pa već smo prethodnih godina videli ovakvo estradno menadžerisanje i ugovaranje koncerata u organizaciji TOČ-a. Agencija, obično iz neke vukojebine i za koju niko nikad nije čuo, koja jedina zastupa one koje TOČ angažuje, se i budi iz mrtvila koje je upisano u APR-u, pregovara sa TOČ-om bez javne objave javne nabavke, obavi se novčana trange-frange transakcija i agencija opet u APR-u upiše privremeni zastoj u delatnosti.

Tu negde u tih desetak dana, između tog privremenog buđenja i ponovnog padanja u duboki san estradne agencije sa ekskluzivnim zastupanjem pevača i pevaljki koje angažuje TOČ, od 20.000 do 50.000 evra iz gradskog budžeta pređe u privatne džepove.

A PDV, šta to beše PDV i koga briga za PDV, kad poreska inspekcija kontroliše selektivno, kako i rekosmo na početku teksta, samo one što im se pazar ne slaže za dinar-dva, a ne aktiviste vladajuće stranke.

______

Exit mobile version