Litijumski galimatijas
Brzopotezni manevar potpisivanja u petak, 19. jula, u Palati Srbija, mnoge je iznenadio zbog efikasnosti režima, koji na primer, tek posle mnogih godina za tri dana rešava klimatizaciju u GAK.
Prvo je pripremljen teren sa Ustvanim sudom, koji, gle čuda, vrlo hitno zaseda i rešava spornu uredbu Vlade Srbije, a pola godine ni makac o krađi izbora. U svemu najčudnije, a paradoksalno najočevidnije, što autoritarni režim Aleksandra Vučića priznaje ingerencije strane države, tj. Nemačke, koja je garant ekoloških uslova iskopavanja litijuma.
Nekada se znalo šta je JUS, Jugoslovenski standard, i tadašnja država je garantovala za njega. Ovde i sada, država razorenih institucija ne može ništa da garantuje. Počev od osnovnih ustavnih principa, podele vlasti, Skupština koja mesecima ne zaseda i ne izjašnjava se o najvažnijim pitanjima za građane, a šta tek reći za podanički odnos tužilaštava, Ombudsmana, REM-a… a tu je i najnoviji izbor Fiskalnog saveta.
Jasno je da je mnogo toga učinjeno sa predumišljajem, jer tokom izbora pitanje iskopavanja litijuma u Jadru je stavljeno pod tepih, kao gotova stvar, naravno jer se znatan broj građana protivi tome, a onda predsednik Vučić kao naknadnu pamet koristi da se odbrani od tog „šuster mata“ koga su delom pripremile strane službe da Srbija naglo ne „uleti“ u razvoj.
Pomalo retorsko pitanje šta to može Nemačka da garantuje van svojih granica, kad ni Evropska unija ne može da garantuje vladavinu prava i ostalih standarda kojih bi Srbija trbalo da se pridržava kao kandidat za članstvo, a ujedno i kao korisnik brojnih donacija i drugih benefita. Nekako Evropska unija žmuri iz praktičnih, interesnih razloga na krađu izbora, progon novinara i slobodomislećih delatnika, silnu korupciju i vladavinu kriminala, neispunjavanje osnovnih ekoloških normi…
Naravno, što se tiče Kosova i Metohije, Francusko-nemačkog plana, Srbija je tamo razvlašćena. Prvo institucije, sudovi, policija, zdravstvo, školstvo, pa onda tablice i dinar – toga više nema na Kosovu i Metohiji.
Međutim, događanja oko iskopavanja litijuma su duboko prisutna u ovoj Srbiji, jer nije samo u pitanju Jadar, već i druge oblasti, i ne samo litijum, već se priča o nekih pedesetak rudnika. A nije da donose blagodet, počev od primera Bora i Majdanpeka, već i oni rudnici dijamanata i zlata u Kongu ili Sijera Leoneu, koji donose većini siromaštvo.
Upravo je protest u Valjevu pokazao da se građani ne mire sa odlukama režima, i da čak ni čvrsta partijska disciplina ovde ne važi. Na ulicam Valjeva nije se pitalo ko je iz koje stranke, a bilo je građana više nego ikad ranije.
Dragan Eraković