Ustavni sud svedeno je odgovorio na podneti zahtev Verana Matića, navodeći da je povodom inicijative za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti odredbe člana 126. stav 1. Zakona o elektronskim medijima, koja je primljena 4. juna 2024. godine, „formiran predmet pod klasifikacionom oznakom IUz-88/2024 i da je postupak u navedenom predmetu u toku.”
Matićev zahtev za pristup informaciji od javnog značaja u vezi sa inicijativom Saveta REM usledio je nakon proteka zakonskog roka i izjave ministra informisanja i telekomunikacija Dejana Ristića da javni poziv skupštinskog Odbora za kulturu i infomisanje za izbor novih članova Saveta REM neće biti raspisan sve dok se ne okonča započeta procedura pred Ustavnim sudom.
Ignorisanje ključnih odredbi Zakona o elektronskim medijima usled podnete inicijative Saveta REM pred Ustavnim sudom predstavlja otvoreno izrugivanje vladajuće elite pravnom poretku i vladavini prava. Odgovornost za nepoštovanje ove zakonske odredbe u najvećoj meri snose predsednica parlamenta i predsednica skupštinskog odbora nadležnog za informisanje, koji na osnovu Zakona o elektronskim medijima još uvek nije objavio javni poziv za predlaganje kandidata za člana Saveta, najranije šest meseci, a najkasnije tri meseca pre prestanka mandata člana Saveta.
U međuvremenu je prekoračen i važeći zakonski rok (najranije šest meseci, a najkasnije tri meseca pre prestanka mandata člana Saveta) u vezi sa pozivom za izbor predstavnika nacionalnih saveta nacionalnih manjina, čiji mandat u Savetu REM ističe 27. decembra ove godine.
Ovakvim pristupom, članstvo Saveta REM će se vremenom osipati uz onemogućavanje ovlašćenih predlagača da imaju svoje izabrane predstavnike po osnovu Zakona o elektronskim medijima, što je još jedan dokaz nepostojanja iskrene političke volje ovdašnje vlasti za medijske reforme.
Izvor: ANEM
Naslovna fotografija Verana Matića: Nebojša Babić