Umerenost je ključ uspešnog treninga za rekreativce

Marina Jevtić, vlasnica Fitnes studija „Kiko M“

Redovna, ali umerena fizička aktivnost, dobra je predispozicija za dugovečnost. Da bi se to postiglo, potrebno je na ispravan način odabrati trening za sebe i prilagoditi ga svojim mogućnostima i godinama. Vlasnica Fitnes studija „Kiko M“ (ulica Vojvode Janka Stojićevića 99) Marina Jevtić kaže da se rekreativno bavljenje fizičkom aktivnošću razlikuje od profesionalnog po samom konceptu, intenzitetu treninga, ali i broju ponavljanja.

-To je ta razlika, rekreativac ne može da radi isto što i profesionalac, jer nam nije isti cilj. Naravno da nam je bitan fizički izgled, pogotovo sada u vremenu u kom živimo. Nažalost, svi smo pod velikim stresom i najbitnije nam je upravo naše psihičko i zdravstveno stanje, pa  vežbanje treba da bude na listi prioriteta, prvenstveno zbog zdravlja i načina života. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje na nedeljenom nivou za uzrast od 18 do 64 godine bar 150 do 300 minuta umerene aerobne aktivnosti ili najmanje 70  do 150 minuta snažnih aerobnih vežbi nedeljno. To smanjuje rizik od rane smrti, bolesti srca, hipertenzije, karcinoma, dijabetesa tipa 2- navodi Marina Jevtić.

Ona je svoje vežbače rasporedila u tri različite vrste: personalni, grupni treninzi (fitnes miks- za osobe od 15 godina i starije) i ples, namenjen deci od četiri do 15 godina.

-Personalni trening je zasnovan na želji vežbača, prilagođen je njegovim potrebama i željama. Zavisi od toga da li gubimo kilažu, da li imamo neki zdravstveni problem kao što je kifoza, skolioza, ili jednostavno samo hoćemo da ojačamo naše telo. Na grupnim treninzima su zastupljene i aerobne, kao i vežbe snage, izdržljivosti. Kad je lepo vreme, vodim devojke i žene u šumu, imamo i kardio treninge. Trudim se da celo telo aktiviramo. Naravno, na jednom treningu se baziramo na nogama, drugi put je fokus na stomaku, treći put na leđima i onda to malo produžimo, nekad radimo i kružne treninge, trening po stanicama. Trudim se da ženama bude zanimljivo, jer niko ne voli kad je jednolično. Cilj je da bude interesantno, da ne bude teško, a da, opet, ima efekta- naglašava ona.

Kako kaže, nije nutricionista, ali se trudi da savetuje vežbače da se zdravo hrane, ponekad razmenjuju i neke recepte na zajedničkog grupi na društvenoj mreži.

-Stalno im naglašavam da moraju da pripaze na ishranu, jer treninzi bez adekvatnog načina ishrane ne mogu dati željene rezultate. Poslednja grupa, deca od četiri do 15 godina, podeljena su na najmlađi, srednji i najstariji uzrast i bavimo se komercijalnim plesom. S najmlađom gurpicom se trudim da kroz igru i plešemo, da uče plesne korake, naravno, imamo i koreografije. Jedan deo treninga nam je predviđen za zagrevanje- poligončići, vežbe kroz igru i drugi deo nam je zasnovan na samom plesu, gde pravimo koreografije s kojima su deca išla na takmičenja i osvajala i medalje. Sa starijim grupicama uvodni deo je malo kraći, više se fokusiramo na ples, deo gde učimo koreografije, pokrete. Druženje uvek upotpunimo radionicama na kojima pravimo zdrave slatkiše. Trudim se da i njima predstavim zdrav život na što lepši način, da to nije nikakva obaveza, nego da to može da bude nešto sasvim lepo, a zdravo- podvlači Jevtićeva.

Posle pauze zbog korone plesna organizacija „5678“ organizovala je u Beogradu u hotelu „Hilton“ takmičenje gde je najmlađa grupa osvojila prvo, srednja treće i najstarija drugo mesto. Prethodno, takođe su osvajali medalje na brojnim takmičenjima i to im je motiv više da daju sve od sebe na treninzima. Kada je reč o motivaciji, upravo je ona kod vežbača različita, a od nje umnogome zavisi koliko će neko istrajati u treninzima.

-Iz mog iskustva, žene koje su počinjale da treniraju isključivo kako bi poboljšale fizički izgled, najmanje su se zadržale, jer su očekvale preko noći da će da postanu ona figura koju viđaju na Instagramu. Međutim, žene koje su došle iz zdravstvenih razloga, da se bolje osećaju, najduže su se zadržale. Ne treba očekivati brze rezultate. Sve, naravno, zavisi od toga koliko se one daju na treningu, ali sve što je brzo ne valja. I mršavljenje mora postepeno da se odvija. Ne može za mesec dana da se izgubi deset kilograma, ili može, ali će se sve to mnogo brže vratiti. Potrebno je da zdravlje stavimo na prvo mesto i to razmišljanje šta će im u tom smislu vežbanje doneti, a društvene mreže bi trebalo da ostave po strani, jer sve što vidimo tamo je 80 posto lažno predstavljeno. Umerenost je ključna i kada dođu na treninge, naglašavam da ne treba preterivati. Početnik i neko ko ide dve godine ne mogu raditi isto. Samo treba slušati svoje telo i raditi koliko nama prija, jer u slučaju prevelikog forsiranja može da dođe do povrede- objašnjava.

Podseća da je neizostavno pre početka bavljenja bilo kojom fizičkom aktivnošću obaviti zdravstveni pregled, pa i kardiološki, ukoliko planiramo inenzivnije treninge ili sumnjamo da u tom smislu postoji problem.

-Važno je da vežbač bude iskren prema treneru ako postoji bilo kakav zdravstveni problem, a to je sada najčešće slučaj, nažalost, jer postoje vežbe koje ne bi trebalo da se rade. Za bilo koju povredu treba reći treneru kako bismo znali kako da postupamo. Zato stalno naglašavam  da neko ko ima bilo koji zdravstveni problem treba da ide na personalni, a ne na grupni trening, jer meni je nezgodno da se posvetim toj jednoj osobi za koju znam da ima problem, a da istovremeno zbog toga trpi cela grupa. Mnogo puta i mene ljudi pitaju za savet kada imaju neke tegobe, ali trener nije doktor. Mi možemo da naslutimo problem, ali za dijagnozu je zadužen lekar, a trener je tu za vežbe. Na treninge treba krenuti zdrav, a onda postepeno pojačavati intenzitet i vreme treninga- naglašava Jevtićeva.

Kako kaže, treniranje tri puta nedeljno je sasvim dovoljno za rekreativce, jer, kao što nije dobro ne biti fizički aktivan, podjednako je loše kada se u fizičkoj aktivnosti preteruje. Dokaz za to su i sami profesionalci koji često imaju povrede, ali to je loša strana njihovog posla i zato se, na kraju krajeva, razlikuju od rekreativaca. Kluč je u umerenosti i ona je ta koja dugoročno daje najbolje rezultate, zaključuje.

Dragana Dimitrijević

Exit mobile version