U teškim vremenima knjiga je utočište

Biblioteka šabačka beleži povećan broj novih korisnika

Nove okolnosti uslovljene kovidom-19 imale su i neke pozitivne efekte- sugrađani su višak slobodnog vremena upotrebili tragajući za dobrim štivom, te je Biblioteka šabačka zabeležila povećan broj novoučlanjenih korisnika. Kako ističe direktorka te ustanove kulture Jelena Podgorac Jovanović, programi i druženje sa čitaocima stavljeni su na čekanje ili su promenili formu, ali je zato knjiga mnogima bila spas i utočište tokom perioda izolacije.

-O povećanom interesovanju sugrađana za knjigu svedoči broj novoučlanjenih korisnika. Naša primarna delatnost, rad sa korisnicima i knjigom, odnosno briga o fondu i čitaocima, zaista je ove godine, najprestupnije od svih po mnogim stvarima, na najvišem mogućem nivou. Šapčani su prepoznali značaj knjige i u ovim teškim vremenima i to nas sve raduje- naglašava Podgorac Jovanović.

Broj programa je redukovan i sveden na one koji mogu da se realizuju posredstvom interneta. Tako je izložba „Pismo“ prethodne srede otvorena uz uživo prenos putem Fejsbuka, a svi korisnici koji dođu u Biblioteku imaju priliku da je pogledaju naknadno, do 16. decembra, uz poštovanje epidemioloških mera. Dan Mihaila Đurića, 25. novembar, takođe je obeležen, ali na isti način.

-Manifestacija se obeležava petu godinu zaredom u ime velikog čoveka, našeg sugrađanina, akademika. Ove godine je trebalo da nam dođu izuzetni gosti u biblioteku i u Šabačku gimnaziju- profesori doktori Milo Lompar, Časlav Koprivica, Jovica Trkulja. Međutim, zbog cele situacije i nemogućnosti okupljanja, odlučili smo da njihova predavanja koja će biti snimljena postavimo na našu Jutjub stranicu i da na taj način obeležimo Dan Mihaila Đurića u izmenjenim okolnostima. Svakako će se njihovi radovi naći u zborniku koji je u planu sledeće godine, povodom pet godina marljivog rada na ovu temu- objašnjava direktorka Biblioteke šabačke.

Radno vreme te ustanove sa korisnicima je uobičajeno, od sedam do 20, subotom od sedam do 14 sati. Knjige se propisno dezinfikuju i odlažu da odstoje prema svim propisanim merama predviđenim za papirni materijal. U prostorijama pozajmnih odeljenja u jednom trenutku ne sme biti više od pet ljudi, uključujući i zaposlene.

-Našim  sugrađanima, čitaocima, ne smeta da sačekaju svoj red ispred biblioteke. Otvorili smo i čitaonicu periodike, tako da nikada nemamo više od dozvoljenog broja korisnika. Naravno, vodimo računa da, ukoliko je veće interesovanje, ograničimo vreme boravka, kako bismo svima izašli u susret. Trenutno sa tim nemamo problema, ali je u jednom trenutku, tokom letnjeg perioda, kada se obično iz univerzitetskih gradova vrati veći broj studenata, bilo neophodno zakazivanje, kao i pozivi da poruče knjige. Međutim, sad smo se već uhodali i u ovim mesecima koji nisu tako zahtevni, uhvatili smo tempo sa sugrađanima i istovremeno poštujemo sve mere, kako ne bismo nikog doveli u zdravstveni rizik- navodi Podgorac Jovanović.

Ohrabruje to što je knjiga, bez obzira na društvene mreže i druge vidove zabave i stizanja do informacije, u Šapcu i dalje ostala veoma važna i sugrađani joj se uvek vraćaju.

-Posle vanrednog stanja i perioda kada nismo radili sa čitaocima jedino što su nam rekli je da im je mnogo važno da biblioteka radi i da imaju knjige. Mnogo lekara i medicinskih sestara su dolazili i otkrili nam da te knjige i na dežurstvo nose i da im je to jedina razbibriga i uteha u tim satima- zaključuje direktorka Biblioteke šabačke.

Biblioteka šabačka kao jedna od najznačajnijih kulturnih ustanova u gradu svoju društvenu odgovornost potvrđuje priključivanjem raznovrsnim akcijama kako bi skrenula pažnju na mnogobrojne životne  probleme. Tako je u utorak, 17. novembra, obeležila Svetski dan prevremeno rođenih beba obasjana ljubičastom svetlošću, dok je magnolija u dvorištu dobila purpurnu boju kao u rano proleće. Počast „malim divovima“ odala je i odabranom literaturom na ovu temu u posebno osmišljenom kutku i potudila se da što bolje upozna sugrađane sa svim teškoćama koje proživljavaju te porodice.

D.Dimitrijević

Exit mobile version