OŠ „Laza K. Lazarević“ – Obrazovanje u doba korone
Pandemija i borba sa koronavirusom koja, i u našoj zemlji, traje više od godinu dana izazvala je velike promene u našim životima. Kažu, sve se «okrenulo naglavačke» a normalizacija života nije ni na vidiku. U celoj ovoj zdravstvenoj zbrci mnogi stručnjaci smatraju da je obrazovanje, ako izuzmemo zdravstvo, podnelo veliki teret sa nesagledivim posledicama. A kako funkcioniše škola u vreme pandemije razgovaramo sa rukovodstvom Osnovne škole “Laza K. Lazarević“ Šabac: direktorom Milanom Blagojevićem i pomoćnicima Nikolom Tanasićem i Svetislavom Predićem.
Kako se sa ovim problemom borite u vašoj školi?
Aktuelna, nažalost, nimalo lepa tema o kojoj slušamo i sa kojom se borimo već više od godinu dana jeste pandemija koja je prouzrokovana širenjem virusa korona. U skladu sa preporukama, savetima i uputstvima od strane Ministarstva prosvete i Kriznog štaba škola funkcioniše na takav način da se trudi da obezbedi sve epidemiološke uslove kako bi sačuvala zdravlje svojih učenika i svih zaposlenih. U vezi sa navedenim poštuju se i primenjuju sve epidemiološke mere, a dobra saradnja, podrška i razumevanje među zaposlenima jeste preduslov da pobedimo pomenuti nemili virus i vratimo se u redovne tokove bez maski, distance i drugih zabrana. Ovo je, zapravo, zadatak svih nas!
Novosti iz naše škole u vreme pandemije april 2021.:
Trenutno je u toku upis i testiranje dece u prvi razred Osnovne škole „Laza K. Lazarević”, Šabac koji je počeo 1. aprila i traje do 31. maja 2021. godine. Novina od ove godine je kada je upis prvaka u pitanju da roditelji jednim dolaskom u školu završavaju i upis i testiranje učenika kod pedagoga i psihologa, ono što roditeljima budućih prvaka posebno olakšava upis jeste da nije potrebno dostavljati nikakvu dokumentaciju, (izvod iz matične knjige rođenih, lekarsko uverenje, potvrdu o obavljenom predškolskom programu) jer se ona povlači službeno elektronskim putem. Zakazivanje upisa i testiranja se može obaviti putem aplikacije za eZakazivanje termina za upis i testiranje deteta u OŠ koja je dostupna za roditelje na linku: https://euprava.gov.rs/ .
Ukoliko roditelj ne želi da putem eUprave zakaže termin upisa i testiranja, može se, kao i do sada, obratiti školi putem upitnika na sajtu škole, http://www.oslaza.edu.rs/upis-1-razred.html telefonom ili lično doći u školu uz poštovanje svih preporučenih epidemioloških mera.
Do sada je blizu sto roditelja zakazalo za svoje prvake upis i testiranje učenika u Lazinu školu. Očekivanja su da do kraja roka predviđenog za upis i testiranje u školu za narednu školsku godinu bude upisano oko 180 prvaka, od čega 110 prvaka u matičnoj školi i 70 prvaka u izdvojenim odeljenjima Jevremovac, Varna, Pocerski Metković, Grušić, Desić, Slatina i Maovi.
Da li i u kojoj meri ovaj način školovanja utiče na kvalitet nastave?
Školovanje u doba pandemije donelo je mnogo promena, a sa njima nastupili su različiti izazovi i prateći problemi. U skladu sa detaljnim uputstvima izdatim od strane Ministarstva, a koji su dati kao pomoć i podrška, realizuje se vaspitno-obrazovni rad. Svakako da pomenuti način školovanja i te kako utiče na kvalitet nastave i to iz više uglova. Časovi su skraćeni, deca su podeljena u grupe što podrazumeva da se oni u školi ne sreću i ne druže, a manjkavost onlajn nastave prisutna je bez obzira na to u kojoj meri su učenici uključeni u istu.
Sa kojim problemima se susreću i nastavnici i učenici?
Nastavnici su u obavezi da nastavu za jednu grupu realizuju u školi, dok za drugu grupu, koja tog dana prati onlajn, postavlja materijale uz detaljna objašnjenja, a pošto je takav vid objašnjenja, bez žive reči, često nejasan učenicima, onda je neophodno istu lekciju predavati ponovo u školi, jer je svima u interesu usvajanje znanja, a ne dosledno praćenje planova i zadovoljavanje forme. Učenici i nastavnici drugog ciklusa nastavu trenutno pohađaju onlajn, u realnom vremenu prema utvrđenom rasporedu časova gde čas traje 45 minuta, pa se žale i jedni i drugi na dugo sedenje pored laptopa i računara, tehničkih problema sa internetom, kamerom, zvukom, neurednom prisustovanju učenika onlajn časovima, fizički prisutni a rade nešto drugo (igraju igrice, gledaju film…), zatim nemogućnost dolaska u školu i druženja, manje vremena za slobodne aktivnosti i slično.
Novosti iz naše škole u vreme pandemije april 2021.:
U školi se pored upisa prvaka intezivno radi na završetku projektne dokumentacije za izradu kotlarnice i grejanja u IO Grušić, rekonstrukcije/ sanacije krova, fasade, gromobrana, oluka škole u IO Varna, ograđivanje školskog dvorišta u IO Slatina, proširivanje video-nadzora i alarma u IO Jevremovac, pripremi za objavljivanje javne nabavke za sanaciju podova u svim učionicama matične škole, kao i završetku letnje učionice i uređenja ulaza za učenike i dvorišta škole.
Škola učestvuje u projektu “Partnerstvo za pravedno kvalitetno obrazovanje”, koji realizuju CIP – Centar za interaktivnu pedagogiju u saradnji sa Dečijom fondacijom Pestaloci uz podršku Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja; kao partnerska škola sa OŠ“ Vuk Karadžić“ i OŠ“ Nikolaj Velimirović“ projekat traje od januara 2020. godine do decembra 2022. godine, kao i projektu „Škole za 21. vek“ ovaj projekat je ambiciozni trogodišnji obrazovni program koji je osmislila i sprovodi organizacija British Council, a finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva. Cilj ovog programa, koji se realizuje u partnerstvu s nadležnim obrazovnim institucijama zemalja učesnica je da milion učenika uzrasta 10-15 godina stekne veštine kritičkog mišljenja i rešavanja problema. Pored sticanja veština kritičkog mišljenja i rešavanja problema, deca će usvojiti praktične veštine programiranja i imati priliku za usavršavanje svojih veština kroz programiranje fizičkih uređaja (eng. physical computing).
U okviru ovog programa, naša škola je dobila 60 mikrobit uređaja – džepnih računara na kojima deca mogu da programiraju i koriste ih za rešavanje svakodnevnih problema iz raznih školskih predmeta.
Kako se u vašoj školi borite sa objektivnim ocenjivanjem učenika?
Ocenjivanje ne bi trebalo da predstavlja borbu, već jedan presek koji će pokazati u kojoj su meri usvojene adekvatna znanja koja treba da se vrednuju. No, u uslovima pandemije, i ocenjivanje je otežano, posebno kada su učenici samo onlajn, što govori u prilog tome da je često vrlo teško naći adekvatan način kada je ocenjivanje u pitanju, a opet biti dovoljno tolerantan na izgovore ili realno stanje kada se učenici žale da ne mogu da pristupe zbog slabog interneta ili drugih tehničih razloga. Naravno, u našoj školi ocenjivanje se vrši u skladu sa Pravilnikom, poštuje se formativno ocenjivanje koje dovodi do sumativne ocene i na takav način se trudimo da ocenjivanje bude što objektivnije i u skladu sa postignućima.