U skladu sa preporukama studenata meštani sela Milićevci juče su održali Zbor meštana na kome su izabrali devet članova novog Saveta mesne zajednice.
Prethodnom Savetu je još pre četiri godine istekao mandat, a nadležni u čačanskoj lokalnoj samoupravi (čitaj lokalnoj vlasti), a to su gradonačelnik, predsednik Skupštine grada i predsednik Saveta MZ nisu organizovali zbor građana za izbor novog Saveta.
Ni sam Savet kome je istekao mandat nije redovno održavao sednice tokom svog zvaničnog mandata, a po isteku mandata nijednom se nije sastao. Tako je, kako se moglo čuti od meštana na juče održanom Zboru, odluku o vraćanju neutrošenih sredstava opredeljenih odlukom Skupštine grada u budžet grada, krajem svake budžetske godine donosio svojevoljno predsednik Saveta MZ kome je istekao mandat u dogovoru sa opštinskim funkcionerima.
U pitanju su iznosi malo veći od dva miliona dinara, sa kojima je moglo da se reši nešto od tekućih komunalnih problema sela, ali problemi se nisu rešavali, a novac se neutrošen vraćao u budžet grada. Što bi se reklo duplo golo, jer namena budžetskog novca je da se njime rešavaju problemi grada i građana, a ne da stoji zarobljen godinama na pozicijama koje se ne realizuju.
A Milićevci su, kao i sva ostala sela u čačanskoj opštini bremeniti brojnim komunalnim problemima: snabdevanje strujom i pijaćom vodom, putna mreža, funkcionisanje osnovne škole sa prva četiri razreda, uređenje groblja …
Put do groblja u Milićevcima
O svemu tome bilo je reči na Zboru, a kuriozitet je da je ovaj jučerašnji zbor meštana prvi u poslednjih dvadeset i više godina. Zanimljivo je i da su Zboru prisustvovali i brojni opozicioni odbornici u Skupštini grada Čačka, koji su pre početka zbora obišli par lokacija i upoznali sa nekim od aktuelnih komunalnih problema. Nakon toga, saslušali su i zabeležili mišljenja i zahteve meštana, kako bi u domenu svojih odborničkih aktivnosti mogli da iniciraju rešavanje problema.
Peulića put u Milićevcima
Nikada do sada nije se desilo, ni u jednoj seoskoj ili gradskoj MZ, da preko dvadeset odbornika prisustvuje nekom zboru građana. Iako su opozicioni odbornici mandate dobili na različitim izbornim listama, nijednog trenutka se nije pomenulo ko sa koje liste dolazi, jer obostrani dogovor meštana i odbornika bio je da nema političkog agitovanja već isključivo razgovor za dobrobit sela, tako da u sali Doma nije bilo nikakvih stranačkih i političkih govora i obeležja.
Izabran je novi Savet MZ koji broji devet članova, od kojih su četiri člana stranački angažovani u SNS-u. To nikome nije smetalo jer je uslov bio da u Savet uđu predstavnici sva četiri seoska rejona voljni da izdvoje vreme da se bave korisnim radom za opšti interes sela.
Nadležnost Saveta MZ
Statut Grada Čačka u članu 123. utvrdio je nadležnost mesnih zajednica koje se odnose na stvaranje boljih uslova života a naročito na: komunalno uređenje i opremanje, uređenje i održavanje naselja, zaštitu i unapređenje životne sredine, razvoj poljoprivrede, obavljanje komunalnih usluga, staranje o socijalnoj zaštiti neobezbeđenih stanovnika, održavanje kulturnih i sportskih manifestacija i druga pitanja od značaja za meštane.
Podsećamo da je nedavno, uvažavajući preporuku studenata, i u Mrčajevcima prvi put u poslednjih desetak godina održan zbor meštana, na kome je takođe dogovoreno da se uskoro održi izbor za članove novog Saveta MZ i konačno počne sa rešavanjem nagomilanih komunalnih problema bez obzira na nerad i opstrukciju aktuelne vlasti u Čačku.