Tužilaštva kao saučesnici

Nove pretnje novinarima

U jeku novogodišnjih i božičnih praznika stigle su nove pretnje novinarima, užasnije i opasnije od prethodnih. Nenadu Kulačinu i Marku Vidojkoviću preti se mašinom za mlevenje mesa, po uzoru na ubistva bande Veljka Belivuka, a da tužilaštvo ne reaguje.

Nenad Kulačin živi u Šapcu dok je Vidojković po preporuci Međunarodnog PEN centra dislociran zbog ozbiljnosti upućenih pretnji.

Na sve to tužilaštvo je smatralo da, na primer, pretnje gradonačelnika Aleksandra Šapića „da će im srce iščupati“ nisu ozbiljne, a gradonačelnik nije čak ni opomenut da se to ne radi u civilizovanom društvu. U prestonici je osvanulo nekoliko stotina grafita podmuklo insinirajući da pad nadstrešnice u Novom Sadu ljudski ne dotiče Zorana Kesića, istrgnutom rečenicom iz konteksta. Zapravo je Zoran Kesić umnogome obelodanio uzroke i vinovnike zločina na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Ni tu se tužilaštvo nije našlo da istraži ovaj slučaj crtanja mete na čelo novinara, a sve je urađeno po šablonu, i za to su potrebni i brojni izvršioci.

U predvečerje najvećeg hrišćanskog praznika, Božića, koji poziva na mir i ljubav, u Novom Sadu osvanule su nalepnice sa slikom kostura i omčom za vešanje pod „radnim nazivom“ – „Sudba novinara“. U potpisu stoji Zentrop, „zajednica srpskih revolucionarnih nacionalista“. Ove nalepnice su polepljene na saobraćajne znake i semafore, što ne može baš da se uradi mimo brojnih kamera i svedoka. Potrebno je samo malo dobre volje da se istraži ko to i zašto čini.

U prilog nerazumnom zanemarivanju pretnji novinarima je da još uvek nema epiloga za brutalni napad direktora „Srpskog telegrafa“ Nikole Lađevićam na novinara „Radara“ Vuka Cvijića. I to usred belog dana, u centru Beograda, a da još tužilaštvo ćuti, a prođe pola godine. Spirala pretnji na novinare se širi, jer neproduzimanjem konkrtnih zakonskih mera ovi napadi se praktično ohrabruju.

Nakon verbalnih pretnji pitanje dana kada će doći i do fizičkih nasrtaja na poslenike javne reči, a ne treba mnogo podsećanja da ovde nisu razrešena ni ubistva Dade Vujasinović, Milana Pantića kao i Slavka Ćuruvije. Novinarstvo i novinari, oni koji časno i profesionalno obavljaju svoju dužnost, su svest i savest jednog društva. Nažalost, ovde u Srbiji su bez zaštite onih koji su plaćeni da se bore protiv nasilja i kriminala.

D.Eraković

Exit mobile version