U Šabačkoj gimnaziji je u petak, 17. maja, održana promocija knjige Siniše Mozetića pod nazivom „I dalje“… Prisutnima se prvo obratila Marijana Isaković, direktorka Šabačke gimnazije. Zbirku pesama i autora je predstavila Katarina Bugarčić, profesorka srpskog jezika i književnosti, u saradnji sa Stankom el Rabadi, takođe profesorkom srpskog jezika, a pesme su čitali učenici ove škole Teodora Petrović, Andrea Todorović, Dušan Babić i Viktor Petković, gitara, kao i nekadašnji gimnazijalac Marko Mozetić.
– Siniša Mozetić je bio dugogodišnji profesor matematike u Šabačkoj gimnaziji. Čitajući njegove knjige, a sada ih već ima pet, nisam mogla a da se ne zapitam da li je profesor Mozetić racionalni matematičar, strogi profesor kojeg pamtimo po zadacima koje je nazivao lepim i netrivijalnim, iako nama, đacima, uopšte nisu izgledali tako, možda je i pritajeni filozof kojeg đaci pamte po interesantnim stavovima, dilemama, pričama i promišljanjima, ili je profesor zapravo pesnik. Verovatno je najtačniji odgovor na ovu moju dilemu – sve to i još mnogo više. Profesor Mozetić, kada se upuštao u pisanje, isprva se držao onog racionalnog principa i kao rezultat su nastale knjige „Naučite sudoku“ i „Može li jedno pitanje, profesore“. Ta knjiga predstavlja neobičan spoj matematike, filozofije, književnosti i muzike i već se dalo naslutiti da će u jednom trenutku ono iracionalno, imaginarno uzeti primat. Profesor je objavio tri zbirke pesama: „U potrazi za pesmom“, „I dalje u potrazi za pesmom“. Knjiga kojom se danas bavimo je treća zbirka pesama i nosi naziv „Idalje“… Čini se da traganje za rečima, izrazom, smislom ne prestaje. Ako se pitamo šta da očekujemo od ove knjige i kakve su pesme pred nama, čini mi se da ću to najbolje objasniti koristeći reči, parafrazirajući stih, Crnjanskog – one su bezbrižne, lake i nežne. Ove pesme nisu pretenciozne, one ne govore o sudbinskim, velikim temama. One su slike, crtice, isečci iz života i to slike onih malih lepota i životnih radosti koje životu daju punoću i smisao. Autor je još jednom pokazao da ne zna samo sa brojevima, nego je veoma vešt i sa rečima. On ima izuzetan osećaj za ritam, za detalj i sposobnost da sa malo reči prenese emociju i značenje – rekla je Katarina Bugarčić na početku razgovora.
Profesore, kakva je potraga u koju ste se upustili, ima li joj kraja ili je lepota u njenoj beskonačnosti, kakva je ta pesma za kojom tragate?
– Tragam za onim što nam je zajedničko, lepim koje delimo u trenutku, za onim što nam je ponekad duboko skriveno u duši. Beskonačnost onoga za čim tragam zajedno sa čitaocima, implicira i beskonačnost samog traganja. Tragam za pesmom koja je iskrena, nenametljiva, nepretenciozna, pesmom običnih reči i zamislivih dešavanja. Koja slavi lepote prirode, života i ljubavi. U kojoj će se, pročita li je, prepoznati neznanac.
Da li je poezija danas izgubila svoj smisao?
– Na ovo pitanje svakako postoje različiti odgovori, posmatano iz raznih, jednakomogućih uglova. Valjan odgovor možda bi mogli dati za to mnogo pozvaniji od mene. Moj je da nam je poezija oduvek bila, pa i danas nam je, imanentna, neodvojiva od smisla samog života, braneći ga, podržavajući i tumačeći ga sa manje ili više uspeha – naglasio je autor.
Svi zainteresovani čitaoci potragu za pesmom i razgovor sa autorom mogu nastaviti 29. maja u Biblioteci šabačkoj, gde će biti održan drugi deo promocije. Tom prilikom biće predstavljena zbirka pesama „I dalje“, ali i nove, neobjavljene pesme iz ciklusa „Kapi“.