Poslušanje je iznad posta i molitve
Na Teodorovu subotu, prvu subotu Časnog posta, 4. marta 2023. godine, Episkop šabački g. Jerotej služio je Svetu Arhijerejsku Liturgiju u manastiru Radovašnica. Preosvećenom Episkopu sasluživali su arhimandrit Nikolaj (Mališić), iguman manastira Radovašnice i sveštenstvo šabačkog arhijerejskog namesništva.
„U subotu prve nedelje posta slavimo uspomenu na Svetog Teodora Tirona i na čudesan događaj koji se desio u četvrtom veku. Sveti Teodor je bio hrišćanin, regrut u rimskoj vojsci, koji je, odbacivši da se pokloni idolskim žrtvama postradao za Hrista čime je udostojen nebeskog venca u Carstvu Božijem. Sveti Teodor nam svedoči kako za našu veru nije bitno na kom smo položaju u društvu i Crkvi, jer to dobijamo kao dar, nego da je pitanje vere vezano za našu slobodu i opredeljenje, što je on posvedočio svojim časnim životom. Sećajući se Svetog Teodora, Crkva nas podseća na događaj iz 4. veka kada je zavladao bogoborni car Julijan Odstupnik, koji je nameravao da Rimsko carstvo iz hrišćanstva vrati u neznaboštvo i idolopoklonstvo. Odrastao među hrišćanima, i sam kršteni hrišćanin, poznajući hrišćanske običaje, naredio je da se u prvu subotu Svete Četrdesetnice, kada hrišćani drže strogi post, sva hrana na pijaci zameni sa hranom koja je pokropljena krvlju idolskih žrtava koje su se prinosile u neznabožačkim hramovima. Na taj način je želeo da oskrnavi hrišćanski post. Gospod šalje svog velikog ugodnika Svetog Teodora Tirona koji se javlja Episkopu grada Carigrada da mu kaže da hrišćani taj dan ne idu na pijacu i kupuju hranu, nego da taj dan skuvaju i jedu žito i tako sačuvaju svoj post.
U spomen na ovaj događaj mi danas kuvamo i jedemo žito, sećajući se Svetog Teodora Tirona i projavljenog Božijeg čuda tog dana. Ovaj događaj nam kazuje da je u hrišćanstvu bitna i forma i suština, jer vidimo da je sam Gospod intervenisao kako hrišćani ne bi prekršili post toga dana. Dakle, treba da postimo kako nam je naša Crkva propisala, jer je poslušanje iznad posta i molitve. Ne treba da sprovodimo svoju volju, jer se u Crkvi spasavamo kao u jednom sigurnom brodu koji plovi kroz more ovog života u mirnu luku – Carstvo Božije, Novi Večni Jerusalim.“
Manastir Radovašnica, posvećen Svetim Arhangelima Mihailu i Gavrilu, nalazi se u istoimenom selu u podnožju planine Cer. Zadužbina je kralja Dragutina. Podelivši sudbinu svoga naroda, manastir je paljen i rušen za vreme Turaka, za vreme Prvog svetskog rata, da bi 1941. godine bio porušen i od strane Nemaca. Nakon Drugog svetskog rata se krenulo u njegovu obnovu, dok je sadašnji oblik dobio pre desetak godina.