Ministarstvo proizvodi konfuziju oko biračkog spiska
Budući da je do izbora ostalo manje od pet nedelja, ozbiljno zabrinjava to što pitanja u vezi s biračkim spiskom postaju sve komplikovanija, a da su postupci Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu sve manje transparentni i sve teže razumljivi.
U reakciji na informaciju koju je objavila Crta da je u periodu od 19. decembra 2023. do 30. marta 2024. stanje u biračkom spisku smanjeno za 41 hiljadu birača, Ministarstvo je 12. aprila odgovorilo tvrdnjom da se broj birača u celoj Srbiji smanjio za samo 24 hiljade. Potom je, nakon deset dana (23. aprila 2024), u redovnom tromesečnom preseku broja birača po jedinicama lokalnih samouprava u Srbiji MDULS objavio da u Srbiji ima 23 hiljada birača više nego što ih je bilo 17. decembra prošle godine.
Zahtevamo da Ministarstvo, nadležno da obezbedi tačnost biračkog spiska, javnosti objasni kontradiktornosti u podacima koje objavljuje.
Velike sumnje izaziva i odluka Ministarstva, objavljena u Uputstvu za sprovođenje Zakona o jedinstvenom biračkom spisku 19. aprila, po kojoj će birači moći i na lokalnim izborima da glasaju po mestu boravišta ukoliko je ono na teritoriji istog grada ili opštine u kojoj se izbori održavaju. Ova odluka objavljena je jedino u Službenom glasniku.
To praktično znači da će neko kome je prebivalište u Grockoj, moći da glasa za odbornike Skupštine grada Beograda, na primer, na Starom gradu. Građani Beograda, koji se prijave da glasaju po boravištu, moći će da glasaju za odbornike skupštine Grada iz bilo koje opštine nezavisno od svoje adrese prebivališta, dok će za izbore za odbornike gradske opštine morati da glasaju prema svojoj adresi prebivališta.
Bez ikakvog obrazloženja i bez komunikacije prema javnosti o promeni koju podrazumeva, ta odluka samo doprinosi konfuziji i dovodi u pitanje namere zbog kojih je doneta budući da nije uopšte bila predmet parlamentarnog dijaloga o primeni preporuka ODIHR-a.
Posmatrano u svetlu činjenice o izbornom inženjeringu iz decembra 2023, ovom izmenom se i značajno otežava detektovanje manipulativnih migracija birača.
Uzimajuću u obzir ove promene, Crta poziva MDULS da pod hitno učini transparentnijim javno dostupne podatke o biračkom spisku tako što će osim imena i prezimena birača po biračkim mestima objaviti i podake o imenu roditelja, punoj adresi domaćinstva (uključujući i broj stana) i označiti da li je birač u birački spisak upisan po osnovu prebivališta ili boravišta.