Sve privredne subjekte u istočnoj radnoj zoni u Šapcu priključiti na javno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Saopštenje Evropske zelene partije

Pomor ribe u Cerskom obodnom kanalu u neposrednoj blizini Istočne radne zone u Šapcu izazvan izlivanjem otpadnih industrijskih voda razotkrio je činjenicu da svoje otpadne vode, bez obzira da li obavljaju njihov prethodni tretman, pojedine kompanije i dalje ne izlivaju u javno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i na taj način egzistiraju kao potencijalni ekološki faktor rizika. Postavlja se pitanje da li su građani koji plaćaju ovu uslugu kroz uvećane račune i očekuju zdraviju životnu sredinu diskriminisani u odnosu na kompanije koje imaju mogućnost da se priključe na postrojenje, a nisu to učinile. Da li je moguće da neke od njih godinama posluju na način koji predstavlja kockanje sa zaštitom životne sredine? Postavlja se i pitanje koji inspekcijski organi su tim kompanijama dozvolili obavljanje delatnosti bez primene svih mera za sprečavanje eventualnih ekoloških akcidenata. Kao i pitanje kako su dozvole dobile kompanije koje posluju u delovima Istočne radne zone gde uopšte ne postoji kanalizacija, a zna se da njihovi proizvodni procesi produkuju štetne otpadne vode, kao što je to slučaj sa čuvenim izlivanjem otpadnih voda u lagunu na obali Save za koje krivci još uvek nisu poznati.

Dok čekamo konačni izveštaj ekološke inspekcije koje hemikalije i iz kog postrojenja su prouzrokovale pomor ribe, obaveštavamo javnost o zvaničnim podacima dobijenim iz JKP “Vodovod” Šabac koji nas informišu koje su kompanije u Istočnoj radnoj zoni priključene na javno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, a koje, iz bilo kog razloga, nisu. Na osnovu ovih podataka koje vidite u dokumentu koji prilažemo, od inspekcijskog organa zaduženog za proveru ispunjenosti uslova za dobijanje dozvole za obavljanje delatnosti zatražićemo informacije o svakom slučaju pojedinačno i o tome obavestiti javnost.

Evropska zelena partija želi da se poštuju svi zakonski propisi iz oblasti zaštite životne sredine i iskoriste sve mogućnosti u prevenciji ekološki štetnih događaja. Zato ćemo nastaviti da sarađujemo sa inspekcijskim organima, kompanijama i nadležnim javnim preduzećima i institucijama, prikupljamo informacije i predlažemo strategije kako bi svi privredni subjekti dobili priliku da na pravilan način zbrinjavanju svoje otpadne vode, štite životnu sredinu i posluju po principima održivog razvoja i cirkularne ekonomije. Želimo da istaknemo svetao primer kompanije Hemofarm AD Vršac i njihovog pogona u Šapcu koji poseduje i spostveno prečišćavanje otpadnih voda kojim ostvaruje uštede u energiji i sirovinama i priključen je na javni sistem prečišćavanja otpadnih voda.

 

Exit mobile version