Sve čačanske nule

Od prošlogodišnjih decembarskih izbora u Srbiji se vodi polemika o fantomskim biračima koji su u biračkim spiskovima upisani na tzv. nultim adresama, tj. ulični brojevi njihovih navodnih kuća /zgrada ukojima stanuju označeni su brojem 0 (nula).

Kako se ispostavilo na takvim adresama obično se nalaze trafo stanice, neki napušteni i ruinirani objekti, prazne livade, ili kuće u kojima po zakonu fizike može biti najviše 5-6 stanara, a prijavljenih je preko 40.

Fantomski glasači dolaze iz nekih drugih gradova i opština, a naq dan glasanja dolaze organizovanim prevozom i po pravilu ne znaju gde se nalazi biračko mesto na kome treba da glasaju, pa ih je lako prepoznati po unezverenosti i lutanju dok ne nađu lokaciju nakojoj treba da glasaju.

Najčešće se radi o aktivistima SNS-a ili o ljudima koji spadaju u kategoriju socijalno ugroženih, a kao naknadu za obavljanje ove „glasačke rabote“ dobijaju besplatan prevoz, sendvič, sok i novac u iznosu od 3.000-6.000 dinara.

U medijskoj galami koja se podigla zbog ovakve izborne krađe, niko od državnih zvaničnika niti funkcionera SNS-a nije dao tumačenje kako smo došli do toga da postoje stambeni objekti sa uličnim brojem nula.

Ovih dana o toj temi dobili smo zvanično tumačenje službenika Gradske uprave u Čačku.

Naime članovima Izborne komisije Grada Čačka  u materijalu za glasanje dostavljeno je  Rešenje Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave kojim se zaključuje deo Jedinstvenog biračkog spiska za područje Grada Čačka, u kome je navedeno da se utvrđuje da je u spisak birača u Čačku upisano ukupno 94.167 građana. Sastavni deo ovog Rešenja je i spisak svih biračkih mesta na teritoriji Čačka, kojih je ukupno 104.

Za svako od biračkih mesta navedeni su broj IJ, adresa, broj upisanih birača i spisak ulica sa uličnim brojevima koji čine teritoriju te izborne jedinice.

I gle čuda, za preko 70% izbornih jedinica za jednu ili više ulica, a naročito po selima, uneta je nula kao ulični broj.

Po Zakonu o registru osnovnih jedinica i Adresnom registru ne postoji mogućnost da je objekat registrovan sa adresom pod brojem ’nula’, što znači da je „stanje biračkog spiska neregularno i da nije po zakonu“.

Zakon i Adresni registar kažu da se ulični brojevi označuju neparnim brojevima počev od broja 1 pa naviše i parnim brojevima od broja 2 pa naviše. Nula se ne pominje kao validna oznaka uličnog broja. .

Kako su se onda u rešenju Ministarstva našle ulične adrese sa nulama.

Objašnjenje opštinskih službenika je da se od pre dve godine primenjuje novi softver koji ne prepoznaje slovne oznake uličnih adresa već samo numeričke, pa se sada u adresama umesto bb (bez broja) pojavljuju nule.

Kako se onda u istom Rešenju kao adresa glasačkog mesta br. 3 Sportski centar Ključ, navodi adresa ulica Ključka bb, a onda se u spisku ulica za tu istu Ključku uliucu navodi broj nula. Pitanje je i kako se kao validni brojevi navode 3-D, 1/A i slično ako softver ne prepoznaje slovne nego samo numeričke oznake.

Čini se da poturanje priče sa nevaljalim softverom ne pije vodu.

Uostalom u Službenom listu Grada Čačka br.8 objavljenom 5. maja ove godine objavljena je Odluka o određivanju biračkih mesta na teritoriji Grada Čačka za glasanje 2. juna 2024. godine i u toj Odluci jasno se vidi u rubrici: Područje koje obuhvata biračko mesto (ulica,kućni broj, selo, zaselak, naselje) nema kućnog broja označenog brojem nula.

Zašto je važno da u opisu teritorija izbornih jedinica ne budu ulični brojevi označeni sa nulom?

Zato što bi to značilo legalizaciju izborne prevare i krađe glasova, jer se sa takvim adresama pojavljuju fantomski birači koji će se na glasanje u Čačku 2. juna dovoditi iz Kraljeva, Kragujevca i ostalih bližih i daljih opština u kojima su lokalni izbori obavljeni u decembru prošle godine.

__

Exit mobile version