Prošlo je četiri meseca od parlamentarnih, pokrajinskih, beogradskih i još 65 lokalnih izbora u Srbiji, a da se do danas nije oglasio najnadležniji, Ustavni sud, niti ijedno tužilaštvo nakon brojnih krivičnih prijava za izbornu krađu. To je jedna trećina godine, a pitanje je hoće li se i oglasiti, a jedino je Ustavni sud konstatovao da je predmet primljen, ali nema roka da se o tome izjasni.
S druge strane oglasio je ODIHR, ispisao 25 preporuka za unapređenje izbornog procesa, prethodno je doneta Rezolucija Evropskog parlamenta gde su najbrojane sve izborne malverzacije. Samo sudije Ustavnog suda ćute, prave se nevešti, iako u Ustavu piše da izbori izražavaju slobodnu volju građana, a to sigurno nije bilo.
Postoji bar milion svedoka da su, na primer, u Beograd masovno dovoženi građani iz drugih gradova i država, da se javno nudio mito za glas, čak do devet hiljada dinara, a o medijskoj propagandi i presiji ne treba ni govoriti, koliko je bila očigledna. Kad bi se toliko čekalo u drugim profesijama za neke značajne odluke, onda od te profesije ništa ne bi ni bilo.
Na primer lekari u hitnim slučajevima ili inženjeri da većaju danima kad se sruši most… Ali za sve ovo vreme, a i godinama ranije, sudije Ustavnog suda uredno primaju visoke plate, 300-400.000 dinara mesečno, i to im naravno ulazi u prosek za penzije, ničim zasluženim.
Da se kralo, kralo se, i to na veliko, samo su sada naprednjaci uhvaćeni u krađi. Primera radi i u Šapcu su na lokalnim izborima 2020. krali, čak je i Gradska izborna komisija u prvi mah poništila izbore na svih 100 biračkih mesta, da bi Upravni sud u Novom Sadu poništio izbore na samo 27 birališta. Posle su poništeni izbori na pet biračkih mesta.
Ustavni sud se, naravno, nije odredio, iako su podnete žalbe i prigovori. Nakon svega predsednik države Aleksandar Vučić, kako neki kažu „najbolji student prava“, mirno izjavi da su izbori 17. decembra nikad „pošteniji“.
Isto tvrdi i bivša premijerka a sadašnja predsednica Skupštine, Ana Branabić, i kao da je sadašnji saziv Parlamenta regularan a izvršna vlast, Vlada, legitimna, kao i sazivi u 65 lokalnih samouprava i, takođe, Skupština Vojvodine.
Istek vremena čini svoje, sada su u fokusu izbori za Beograd, prijem Kosova u Evropski savet, Rezolucija o Srebrenici…
Međutim, krađa izbora u većini država je nezamilsliva. U Turskoj, autoritarnoj državi sa 85 miliona stanovnika, niko nije osporio regularnost izbora, slede izbori u Indiji gde će na izbore izaći čak 900 miliona birača, a niko i ne pomišlja da se pokradu izbori.
Ali, Srbija još uvek nije prebolela dečije bolesti demokratije, čak ni prvu prepreku, slobodne izbore, nije savladala.
Dragan Eraković