“Srbija na zapadu“ je serijal emisija u kojima su publikovane priče iz različitih delova Srbije, pre svega zapadne, a bave se temama o kojima se malo govori u javnom životu i takozvanim mejnstrim medijima. Za ovim pričama “tragaju“ novinari lokalnih nezavisnih medija i produkcijskih grupa okupljenih u neformalnoj koaliciji “Zajednički glas ZA slobodu medija“. (VIDEO možete pogledati na dnu ove stranice)
U ovoj epizodi videćete priču o Slaviši Stojiću iz novovaroškog sela Radoinja koji vodi vodi borbu protiv Elektromreže Srbije.
Slaviša je kuću napravio na svom imanju, za nju ima sve potrebne dozvole, a kada je počeo sa izgradnjom iz Elektrodistribucije mu je rečeno da objekat mora biti na dozvoljenoj i bezbednoj udaljenosti od postojećeg 110 hiljada kilovoltnog dalekovoda. Tako je i uradio. Osam godina kasnije Opština Nova Varoš dala je saglasnost Elektromreži Srbije da preko imanja Stojića razvede provodnike još jednog takvog dalekovoda. Problem je u tome što je novi dalekovod na mnogo manjoj udaljenosti od njegove kuće što ugrožava život i zdravlje njegove porodice. Tada kreće borba običnog čoveka protiv sile.
U drugoj priči građani Bajine Bašte govore o svojoj desetogodišnjoj borbi da se gradska deponija ukloni iz centra grada.
Desetine njihovih dopisa, molbi, peticija gradskoj vlasti – nisu ovaj problem pomerili sa mrtve tačke. Pitaju se šta im je dalje činiti da zaustave ovu ekološku katastrofu i čvrsto veruju da podrška medija može “prodrmati“ nadležne da krenu sa rešavanjem ovog decenijskog problema.
U trećoj priči stručnjaci govore o tome sta je regenerativna poljoprovreda.
Da li će plug za oranje zemlje koji vuku volovi, konji ili traktori koji su simboli tradicionalne poljoprivrede otići u zaborav? Da li je regenerativna poljoprivreda šansa za očuvanje zemljišta i životne sredine ili samo još jedna obaveza iz Zelene agende – saznaćete u ovom segmentu emisije.
I na kraju donosimo priču koja nosi nadu i optimizam.
Naime, kada smo pre par decenija pitali decu i tinejdžere ko su im uzori, njihov odgovor je najčešće glasio: učiteljica, lekar, pilot, glumica… A onda se nešto promenilo. Pojavila se virtuelna stvarnost. Nove generacije se sve više okreću televiziji, a kasnije i internetu. Oni postaju mesta gde se traže nova saznanja, ali i novi uzori. Porodica, škola i neposredno okruženje polako, ali sigurno gube uticaj na život mladih ljudi. Njihovu ulogu preuzimaju ličnosti sa malih ekrana. A na ekranima voditelji bez kredibiliteta, foto modeli, starlete, influenseri, kriminalci iz rijaliti programa… Umesto inteligencije i obrazovanja pažnja je usmerena na slavu, moć, novac, atraktivan izgled… Međutim, doček košarkaša u Čačku, nakon osvajanja srebrne medalje na svetskom prvenstvu, gde su hiljade mladih ovacijama pozdravili svoje sportske idole uliva bar zrno nade da se nešto menja u poimanju društvenih vrednosti među mladima ove generacije.