Srbija je teška zemlja za novinare

Kako nas drugi vde

„U Srbiji je proglašena neka vrsta lova na novinare, kao sezona lova. I što je više nekažnjenih napada, novinari su sve izloženiji nasilju“, ocenio je nedavno u intervjuu za „Radio Slobodna evropa“ (RSE) predstavnik međunarodne organizacije „Reporteri bez granica“ Pavel Salaj (Szalai).

Prema najnovijem godišnjem izveštaju „Reportera bez granica“ iz maja ove godine, medijske slobode u Srbiji dostigle su najniži nivo od kreiranja Svetskog indeksa slobode medija u poslednje 22 godine.

Srbija je, ove godine, po Svetskom indeksu slobode medija rangirana najgore od kada postoji rangiranje, dakle od 2002. godine. Zauzima 98. mesto od 180 zemalja i smatra se, prema „Reporterima bez granica“, kao teška zemlja za novinare a do skora je važila kao problematična.

U Srbiji postoji klima veoma snažnog neprijateljstva prema novinarima i ovo je jedan od najtežih perioda za novinare u Srbiji u ovom veku.

„Reporteri bez granica mnogo godina unazad pozivaju političare i zvaničnike da jasno osude napade na novinare. I veoma je važno da su političari poput (predsednice Skupštine) Ane Brnabić ili ministara, čak i predsednik (Srbije Aleksandar Vučić) poslali jasan signal da je neprihvatljivo napadati novinara. Ali oni, nažalost, rade suprotno i redovno vrše političke napade na novinare.

Na taj način crtaju mete na leđima novinara. I onda se ovim novinarima preti – kazao je Salaj.

Mediji pod kontrolom vlade, takođe, igraju veoma važnu ulogu u pojačavanju političkih izjava i prenošenju poruke široj javnosti i oni su na usluzi vladajućoj stranci.

U preporuci „Reportera bez granica“ traženo je od nadležnih u oblasti medija da sprovode zakon u odnosu na provladine TV kanale, koji nisu nezavisni mediji ali Organ nadležan za monitoring ih najčešće ne smatra odgovornim za nepoštovanje zakonskih obaveza.

 „Nasilje nad novinarima je veoma ozbiljno, ne samo zato što cilja na pojedinca, već i zato što šalje jezivu poruku drugim novinarima, tako da može imati efekat autocenzure.

Ali, to nije jedini problem u Srbiji. Postoji problem neefikasne i politički pristrasne medijske regulative. Postoji problem netransparentnog vlasništva medija i intervencija vlasnika medija u uređivačku nezavisnost. I generalno, veliki broj napada na novinare nije sankcionisan.

Dakle, ono što mora da se uradi jeste da se reformiše medijsko zakonodavstvo kako bi se tužilaštvu i policiji obezbedila dovoljna sredstva za efikasno procesuiranje ovih napada.

U Srbiji je potrebno nezavisno sudstvo, koja će donositi presude brzo i nezavisno. I potrebna je politička klasa koja će shvatiti da sloboda štampe nije samo stvar grupe novinara, već je na dobrobit celog društva, što trenutno nije slučaj – smatra Salaj“.

Naslovna fotografija Pavel Szalai, fotografija iz lične arhive

Exit mobile version