Udar na poljoprivrednike u jeku jesenje setve
U moru poskupljenja, poskupelo je i veštačko đubrivo, koje je u jeku poljoprivredne sezone poskupelo setvu za više nego duplo. Poljoprivrednici sve češće odustaju od njegove kupovine, a stručnjaci se plaše da će ovakvo stanje u poljoprivredi drastično umanjiti rod iduće godine.
„Vreme za setvu je idealno, kiša je pala u pravo vreme, sunčano vreme nakon toga je idealno za setvu. Zemljište je odlično obrađeno i kada pričamo o tim uslovima, mogu reći da je idealno“, navodi Milorad Burmazević, poljoprivrednik iz Drenovca, kog smo zatekli na njegovoj njivi u selu Drenovac.
Vreme jeste idealno ali stanje u poljoprivredi daleko je od toga. Ovogodišnja setva, ratare će koštati bar duplo više u odnosu na prethodnu sezonu.
„Ja sam prošle godine, bacao oko 250 kilograma đubriva po hektaru, ove godine sam smanjio na 180, nemam više novca da uložim. Neko ga čujem po selu neće bacati uopšte. Takva situacija odraziće se sigurno na sledeću godinu“, objašnjava Nikola Burmazević, koji je posejao 11 hektara od planiranih 16 koliko će zasejati pšenicom.
Cene u poljoprivrednim apotekama, svakodnevno se menjaju. Dešava se i da samo za jedan dan one skoče i za 10 posto.
„Najviše je poskupelo đubrivo 8-15-15, ono je otišlo za više od duplo. Ja bacam MAP, on je prošle godine bio oko 40 do 50 dinara, sada košta 92 dinara. Gorivo je poskupelo sve je poskupelo, kako će biti za dalje ne znam, teško je“, dodaje Nikola Burmazević.
Oni koji to đubrivo prodaju kažu da ni oni ni malo nisu zadovoljni. Svakodnevnim menjanjem cena, oni zaradu gube, a poljoprivrednici sve manje kupuju.
„Kada je u pitanju veštačko đubrivo, tu su poljoprivrednici u izuzetno nepovoljnoj situaciji. Zatekli su da su đubriva poskupela i do 100 posto. Takve cene u velikoj meri utiču na proizvodnju, a naravno i na trgovce“ kaže Milan Teodorčević, savetodavac u kompaniji „Tomsin“.
A krizi se ne vidi kraj, već su prognoze crne, jesenja setva direktno će se odraziti na poljoprivredu i naredne godine.
„Smanjenje količine đubriva vodi direktno u smanjenje prinosa. Čim se smanji đubrivo koje je nosilac prinosa, odmah se može očekivati njegovo smanjenje. Mislim da će se to odraziti na kompletnu proizvodnju i tržište u Srbiji“, kaže Teodorčević.
U toj Srbiji, seljaku ostaje samo da zaboravi na računicu, a u moru poskupljenja, naišli su i na pad cena, za sada je pojeftinio jedino njihov rad, otišao je u debeli minus.
Stručnjaci zabrinuti
Savetodavac u Poljoprivrednoj stručnoj i savetodavnoj službi u Šapcu, Darko Simić kaže da će ovakve turbulencije u poljoprivredi izazvati veliku nestabilnost.
„Sigurno da će se cena đubriva odraziti na prinos naredne godine. Ove turbulencije sa cenama, koje su se menjale na dnevnom nivou, čini mi se izazvale su šok kod proizvođača. Ti inputi će biti pod znakom pitanja, a ja već imam povratne informacije od poljoprivrednika kada je u pitanju koršćenje veštačkih đubriva. Neki će da koriste, a velika većina i neće“, navodi Darko Simić, savetodavac u Poljoprivrednoj stručnoj i savetodavnoj službi.
Kada poljoprivrednici ne bace dovoljno đubriva, u ionako posnu zemlju u koju se već godinama ne baca stajnjak jer ga nema, mogu se očekivati problemi.
„Zasigurno će se odraziti i na kvalitet i kvantitet roda naredne godine. Ja kao stručno lice moram da savetujem poljoprivrednike da ne ulaze u setvu bez nekog đubrenja po izvršenoj analizi zemljišta. Međutim imam odgovore da će to biti maksimalno redukovano. Biće različito od poljoprivrednog domaćinstva do poljoprivrednog domaćinstva, neko će baciti đubrivo a neko i neće“, objašnjava Darko Simić.
Međutim, ovakva situacija neće uticati na površine koje će biti zasejane u Mačvi. Kako navodi Darko Simić, “poljoprivrednci se vode time kakva je bila ova godina”. Zasigurno će, prema njegovim rečima “u Mačvi biti povećane površine pod strnim žitima”. Međutim kvalitet tog žita i njegova količina pod velikim su znakom pitanja.
Đorđe Mijailović