Čuveni „Doktor Filgud“ za „Podrinske novine“:
Tokom letnjih dana, omiljene su nam hladne poslastice kao što su hladan gazirani sok sladoled ili voćna salata, Doktor Filgud otkriva koliko je zapravo to sve zdravo za naše telo. Zašto nam se traže bespotrebni slatkiši i šta znači termin „jedem iz dosade“ i kako to sprečiti.
Tokom letnjih vrućina, najčešći problem je neredovna ishrana. Većina nas neretko „ne može da jede po ovoj vrućini“ a zatim kada ogladnimo dolazi do prejedanja. Pitali smo dr Sašu Plećevića poznatijeg kao Dr Filgud kako treba da se ponašamo i koje su njegove preporuke za ishranu tokom leta.
„Nemaju energije jer se nezdravo hrane. Jedu dovoljno ali nezdravo i to dovodi do pada energije. Druga stvar koja dovodi do pada energije je zato što ljudi ne spavaju dovoljno. Treća stvar je na primer zato što ne unose dovoljno tečnosti pa su u dehidrataciji. Četvrta stvar koja dovodi do pada energije je kada nemaju nikakvu fizičku aktivnost. Najvažnija stvar koja dovodi do pada energije je sedeći način života, nedovoljno se kreću, sve to dovodi do pada energije“, navodi Dr Filgud.
„Voće nikako ne može da bude zamena za obrok, voće je užina. Imamo greške tipa kad neko kaže, evo leto je sad ću da smršam, pa pojede deset kilograma lubenice u toku dana. To je tri hiljade kalorija. Naročito u vašem šabačkom kraju, lubenica je mnogo dobra, pa neko pojede deset ili petnaest kilograma lubenice, što jedan muškarac može da pojede za dan a da ne oseti pri tom unese četiri hiljade kalorija a treba dve i po tokom dana. Tako se ugojite za čas. Voće se jede, ali ograničeno, šećer iz voća je zdrav, ali ograničeno“, kaže Dr Filgud.
Najveći problem svih na plus 40 stepeni je kako se rashladiti. Hladan gazirani sok tako osvežava a tek o sladoledu i da ne pričamo. Većini je to omiljena letnja poslastica. Međutim, savet doktora Plećevića za rashlađivanje je verovali ili ne topao čaj bez šećera.
Najčešći problem svih nas leži u njihovom veličanstvu – grickalicama. Dok nam je dosadno, uz gledanje televizije ili listanje društvenih mreža, čips ili grisine su super stvar, ali ne i ako pitate dr Sašu Plećevića. Najčešće grickalice jedemo iz dosade, i taj problem moramo rešiti, objašnjava on.
„Najbolje je da kažete sebi da nećete da jedete iz dosade. Ako je razlog prejedanja iz dosade neka anksioznost ili neraspoloženje onda moramo da utvrdimo razlog toga. Dakle ako jedemo zato što smo neraspoloženi na poslu, ili u svađi sa partnerom ili prijateljima, tu treba pronaći razlog tog jedenja iz dosade. Mada u većini slučajeva, ako jedemo dosta šećera onda nam organizam traži nešto novo stalno“, objašnjava Dr Filgud u razgovoru za „Podrinske novine“.
Đorđe Mijailović