Sajam organske hrane, šesti po redu, u organizaciji Udruženja Evropski centar za ekologiju, održava se danas u Šapcu.
-Naše Udruženje uz podršku Grada organizuje manifestaciju koja ima veliki značaj za sugrađane, potrošače i one oni koji još uvek nisu ušli u taj proces, ali planiraju da se priključe. Izlagači su iz Vojvodine i centralne Srbije, kao i sa teritorije grada. Cilj manifestacije je da se što veći broj ljudi upozna sa ovim načinom proizvodnje i ishrane. Na tezgama je mnogo vitamina, minerala i antioksidanasa i svako će imati priliku da pronađe nešto za sebe- navela je Mina Mijailović iz Evropskog centra za ekologiju.
Napomenula je da su, osim organskih proizvoda, na sajmu i humanitarne tezge raznih organizacija sa istim ciljem, da nekome pomognu. Štandove su imali: Udruženje „Da budemo svi jednaki“, „Ljubav, vera i nada“ i „Kiša“, a organizovana je i humanitarna prodaja knjiga Dušana Makevića.
Sanja Kuzmanović iz Čeneja organskom proizvodnjom se bavi od 2015. godine. Sa 0,8 hektara stigla je do više od dva hektara i 3.200 kvadrata pod organskim proizvodima. Drugi put je na sajmu u Šapcu.
-Nije ni lako, ni mnogo teško, ali to moraš na neki način da voliš to što radiš i to ti u velikoj meri olakšava sve poslove. Ima jako puno posla, ali imamo radnu snagu koja nam pomaže. U toku godine imamo između 30 i 40 vrsta povrća, smenu povrća na istoj površini po dva ili tri puta. S obzirom na to imamo i plasteničku proizvdonju, krećemo krajem zime- početkom proleća već imamo jednu vrstu povrća, zatim letnju, pa onda tek ulazimo u zimu sa trećom vrstom povrća. Stalno imamo neke smene, samim tim i menjanje kultura, jer moramo da poštujemo plodored koji je u organskoj proizvodnji tri godine- objašnjava Kuzmanovićeva.
Sa plasmanom, ističe, nemaju problema i distribuiraju robu prodavnicama u Beogradu i Novom Sadu, kao i na posebno obeleženim pijačnim tezgama. Popularna je i internet, ali i prodaja sa kućnog praga, kada posetioci u pratnji najmlađih sami beru proizvode koje žele da kupe. Organski proizvodi specifični su i po tome što njihova cena, za razlliku od onih u konvencionalnoj proizvodnji, ne pada, već mora da pokrije toškove proizvodnje, tako da se godinama ne menja.
D.Dimitrijević