U javnim institucijama grada Šapca promenilo se rukovodstvo, ono što se nije promenilo su ljudi i mentalitet. Sudeći po društvenim mrežama jasno se može videti da se o higijeni grada ne vodi računa – „bandere“ su izlepljene, ulice se retko peru, pseća „kaka“ razmazana po trotoarima, đubreta – gde god se okreneš. I stalno se pojavljuju komentari: „Nikad ovako nije bilo, vidi kakvi su ljudi“. Jeste, i do građana je, samo do sada to nisu primećivali. Vredni radnici JKP-a „Stari grad – Šabac“ nisu dali prilike da se razmišlja o tome. Sada je više radnika, a manje se čisti, sudeći po dokumentaciji do koje su „Podrinske“ došle i po fotografijama koje se svakodnevno pojavljuju.
Ko je sve dobio „visoke“ funkcije?
Vršilac dužnosti diretora JKP-a „Stari grad – Šabac“, Nikola Begović, kako kažu naši izvori: NE ISPUNjAVA ZAKONSKE USLOVE ZA IMENOVANjE NA MESTO DIREKTORA (u skladu sa članom 25. Zakona o javnim preduzećima; fotografija broj 1), jer nema tri godine radnog iskustva na poslovima koji su povezani sa poslovima javnog preduzeća (čl. 25, stav 4), ne poznaje oblast korporativnog prava, niti ima radno iskustvo u organizovanju i vođenju poslova. Kako kažu naši izvori iz Preduzeća, ono što ne znaju je njegova stručna sprema, jer Begović nije dostavio ni radnu knjižicu niti bilo kakav dokaz o stečenoj stručnoj spremi. Nakon objave ovog teksta, „Podrinske“ će tražiti od Skupštine grada Šapca, dokaz kojim je v.d. direktora ispunio zakonske uslove, jer nam do sada, vlast u gradu, ni na jedan mejl nije odgovorila zvanično, te smo rešili prvo da objavimo, zatim da tražimo dokumenta.
Dolaskom na radno mesto, Begović je, kako kažu izvori poznati redakciji „Podrinskih“, počeo ubrzano da zapošljava kadrove Srpske napredne stranke, za koje ističu da su svi sa sumnjivo stečenim obrazovanjem, te da su preplavljeni diplomama Megatrenda, Union „Nikola Tesla“, kao i fakultetom koji se nalazi u ulici Prote Smiljanića.
Među prvima je, kažu naši izvori, primljena Hadži Mlica Ranković, koja je postavljena na mesto šefice pijace. Dalje se navodi da su uz nju primljeni konobari, trgovci i poslastičari – njih tačno 19-oro: svi na određeno vreme i bez saglasnosti Vlade Republike Srbije. Izvori tvrde da je ovo urađeno na isti način na koji je bila postavljena Snežana Đokić, što su odbornici Srpske napredne stranke kritikovali na svakom zasedanju Skupštine grada, dok su bili opozicija. Na taj način, potražnja za zarade u JKP „Stari grad“ porasla je za oko dva miliona dinara mesečno.
Kako bi bilo jasnije:
-potraživanja u februaru mesecu 2020. za lica angažovana preko agencije bila su 8.244.935,71
-potraživanja u decembru mesecu 2020.z a lica angažovana preko agencije bila su 76.980.318,35
Na određeno vreme, u radni odnos u JKP „Stari grad“ primljen je, kako navode naši izvori: izvesni Mirko, na mesto rukovodioca tehničkog sektora. Kako smo dobili informacije od nezadovoljnih radnika: „Mirko nije znao koji će fakultet da završi, pa se pojavio sa pogrešnom diplom“, te se morala menjati sistematizacija – koja podrazumeva da se umesto završenih tehničkih fakulteta sada traže fakulteti svih smerova (fotografija broj 2).
Menjala se sistematizacija ponovo, zbog, kako kažu naši izvori, Ivice Živkovića zvanog Živac, kako bi se lice sa srednjom stručom spremom moglo postaviti na mesto pomoćnika direktora. Osim ove Odluke (koja je zavedena pod istim brojem kao i Odluka za izvesnog Mirka – 749 od 5. 2. 2021. godine), bio je problem i u Zakonu o javnim preduzećima, pa su ukinuta mesta „pomoćnik direktor“ i „zamenik direktora“, a uvedeno je mesto „izvršnog direktor“, što je izmenom Statuta prihvaćeno. Izvori kažu, Ivica se morao vratiti na mala vrata u preduzeća iz kog je isteran 2006. godine. (fotografija broj 3)
Šta kaže Ministarstvo finansija?
Sem istaknutih kadrova Srpske napredne stranke u Šapcu, zaposlenih, na određeno vreme, angažovano je još 75 lica preko agencije „Skadarlija“, što, kako kažu naši izvori (a dokazuje i fotografija broj 4), Javno komunalno preduzeće „Stari grad“ košta između sedam i osam miliona dinara na mesečnom nivou. Ovo ne bi trebalo da bude prevelik problem, ali su probijena sredstva planirana programom i rebalansom programa poslovanja JKP-a. Da razjasnimo, za poslove agencijskog zapošljavanja predviđeno je 60 miliona na godišnjem nivou, a plaćeno preko 80 miliona (fotografija broj 5).
JKP „ Stari grad“ obratilo se Ministarstvu finansja sa zahtevom za tumačenje člana 27. Zakona o budžetskom sistemu, odnosno, postavilo je pitanje: Da li se ograničenje od 10% odnosi na lica angažovana preko agencije za privremeno zapošljavanje? Ministarstvo finasija razmatralo je ovaj zahtev novog rukovodstva JKP-a iz Šapca, i poslalo odgovor da ne može biti veći broj angažovanih lica od 10% ukupnog broja zaposlenih na neodređeno vreme, osim uz saglasnost tela Vlade, na predlog nadležnog organa, uz prethodno pribavljeno mišljenje Ministarstva finasija. (fotografija broj 6)
V.d. direktora otpisuje dug?
Kako kažu izvori „Podrinskih novina“, osim nezakonitog zapošljavanja, zbog čega je u kontroli pre mesec dana bila i budžetska inspektorka Dragica Trninić, v.d direktora je sam otpisao 22 miliona dinara duga (fotografija broj 7, prilog načelnica finansija broj 614 od 2.2.2021. godine).
Službeni automobil u private vrhe?
Odeljenje policijske uprave zaduženo za sprečavanje korupcije, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, pre mesec dana je, kako navode izvori „Podrinskih“, započelo istragu zbog korišćenja službenog vozila u privatne svrhe. Naime, prema rečima naših izvora: v.d. direktora JKP „Stari grad“ koristio je službeno vozilo van radnog vremena i u privatne svrhe.
- Zakon o javnom informisanju propisuje da novinar nije dužan da otkrije izvor.
- Po članu 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima – novinari nisu dužni da otkriju izvor samo zato što za to postoji zakonom previđen osnov.
- Prema sudskoj praksi Evropskog suda za ljudska prava, pravo novinara da ne otkrivaju svoje izvore nije samo privilegija koja se odobrava ili oduzima u zavisnnosti od zakonitosti ili nezakonitosti njihovih izvora, već predstavlja sastavni deo prava na informisanje, prema kojem se mora odnositi sa velikom pažnjom. Bez delotvorne zaštite da izvori mogu da budu odvraćeni od toga da pružaju pomoć štampi da javnost informiše o stvarima koje su od javnog interesa. Kao rezultat toga, vitalna uloga štampe kao javnog čuvara može da bude oslabljena. Svako mešanje u pravo na zaštitu novinarskih izvora (pretresi na radnom mestu ili u domovima novinara, zaplena novinarskog materijala, nalozi za otkrivanje informacija itd.) koje bi moglo da dovede do njihove identifikacije mora biti podržano delotvornim zakonskim procesnim mehanizmima zaštite srazmernim značaju načela koje je u pitanju. S obzirom na važnost zaštite novinarskih izvora za slobodu štampe u demokratskom društvu i potencijalno odvraćajući efekat koji naredba za otkrivanje izvora ima na ostvarivanje te slobode, takva mera ne može biti u skladu sa članom 10.
Isidora Kovačević