Šabac ima ženski vaterpolo klub

Nataša Managa, trenerkinja

I dalje, čini se, postoji neka podela sportova na one kojima se devojčice, žene mogu i ne mogu baviti. Odnosno, postoji neka prećutna podela na muške i ženske sportove. Ono što je možda manje poznato je da u Šapcu postoji tim, ženski u „muškom“ sportu, koji razbija sve predrasude, niže uspehe i trudi se da bude svakim danom sve bolji. Šabac ima neverovatne vaterpolistkinje u mlađim kategorijama, a od ove godine grad će predstavljati i seniorski tim. Ženski vaterpolo klub osnovan je 2016. godine, iznedrio je dve reprezentativke, a za sve ovo zaslužna je Nataša Managa, trenerkinja.

Nataša je završila Fakultet za sport i fizičko vaspitanje. U mladosti se bavila odbojkom, ali se ipak usmeravala za trenerku plivanja. Svesna da će do posla u školi teško doći, obratila se svom profesoru koji joj je predložio da počne da radi kao trenerkinja plivanja za šta poseduje dodatnu diplomu. Kada su se spojili Vaterpolo klubovi „Sava“ i „Šabac“, Nataša je počela da radi sa vaterpolistima i tada počinje njena vaterpolo priča. „Podrinske“ vam prenose priču o ženskom Vaterpolo klubu „Šabac“ i razgovor sa Natašom Managom, trenerkinjom.

 

Kako je biti žensko u vaterpolu, sportu za koji još uvek postoje predrasude da je „muški sport“?

Kako su reagovale devojčice na predlog da počnu da se bave vaterpolom?

Nataša Managa, trenerkinja ženskog VK „Šabac“: – Glavna predrasuda je da svi vaterpoliste vidimo kao ogromne ljude sa velikim ramenima. Automatski ljudi misle da se to prebacuje na devojke, a to nije tačno ni za muškarce. Ti, ako si predodređen genetski da budeš veliki, ti ćeš biti veliki. Sport može samo malo da te uobliči. Isto tako i kod devojaka. Zašto treba da se bave vaterpolo? Upoznaće sport za koji kao nacija već posedujemo izražen talenat i prepoznatljiv uspeh u svetu, stvoriti nova prijateljstva i steći neprocenjivo iskustvo. Iskustvo koje je korisno u svim aspektima života. A sve to kroz igru i zdrav pristup učenju i radu.

Zašto je dobro da se devojčice bave vaterpolom?

Ženski Vaterpolo klub ide na takmičenja i organizuje ih kao domaćin, a uspesi ne izostaju. Koji uspeh tvog tima bi izdvojila kao najznačajniji?

 

Seniorska liga je tu, kako su do sada funkcionisale devojčice koje su stasale za nju, a nisu mogle da se takmiče ispred svog matičnog kluba zbog malog broja vaterpolistkinja?

Šabac je iznedrio i reprezentativke u ovom sportu. Na kojim važnim takmičenjima su nastupale i šta je ono što su im pripreme sa reprezentacijom, ali i sam vaterpolo doneli?

 

Sa kojim još problemima se suočava ženski Vaterpolo klub, pored predrasuda?

Isidora Kovačević

Exit mobile version