Ručno rađene igračke bolje od kupovnih

Amigurumi tehnika rukama Katarine Vukosavljević:

Da li ste nekada razmišljali da svom detetu sami napravite igračke, koje će zavoleti i od kojih se neće odvajati? Tako je jedna Katarina, trudničko bolovanje iskoristila da nauči novu tehniku pletenja igračaka koja se zove amigurumi. Sada, ona unikatne igračke pravi mnogim prijateljima a njena deca od njih se ne odvajaju. Njen sin, Luka nema još godinu dana, a njegove omiljene igračke su one koje mu mama napravi.

„Uglavnom su deca oduševljena, vole ih baš. Imam nekoliko prijatelja čijoj deci sam dala igračku, kažu mi da se ne odvajaju od njih, gde oni tu i lutkica. Jedino što ne mogu da ih u vrtić ponesu, to im još uvek nije dozvoljeno. Vole ih, zanimljive su im, verovatno zato što su šarene. Privlače deci pažnju više nego neke obične, kupovne“, kaže Katarina Vukosavljević.

Katarina je dane na bolovanju iskoristila na kreativan način, danas ona pravi najrazličitije igračke koje deca mogu samo u mašti da zamisle.

„Bila sam trudna, bila sam na trudničkom bolovanju i tražila sam neku zanimaciju da prođe zima brže. Videla sam od jedne drugarice da plete ove igračke i čisto iz radoznalosti sam je pitala da mi pokaže kako se prave. Ona mi je objasnila, koji konac da uzmem i kako da krene i tako sam i ja počela“, objašnjava Katarina.

Ručno pravljene igračke imaju dušu, uvek su draže od kupovnih, ali da bi oživela crtane junake ponekad su potrebni dani rada.

„Nije previše teško, lako se nauči ali treba vremena. Dosta vremena oduzme, pogotovu za neke veće igračke. Za ovu veliku kravicu mi je trebalo preko tri dana, dok na primer za zeku ili jaje mi treba svega nekoliko sati“, zaključuje Katarina.

Amigurumi tehnika potiče iz Japana i za ovakve kreacije, potrebna je samo igla, konac i malo volje i kreativnosti.

Đ. Mijailović

 

Exit mobile version