U dvorištu Biblioteke u utorak je organizovano druženje sa decom kao deo projekta „Rođeni za čitanje“, a u okviru obeležavanja Dečije nedelje. Cilj programa je popularizacija knjige i čitanja, a uspešno se realizuje već nekoliko godina u Biblioteci šabačkoj. Namenjen je bebama od rođenja do treće godine života, a namera je da se kod roditelja jača saznanje o sposobnostima njihovog mališana da pozitivno reaguje na podražaje stvorene čitanjem i pričanjem priča. U našem okruženju i u mnogim zemljama sveta programi ranog čitanja uspešno se sprovode više od 20 godina.
-Skoro deset godina Biblioteka se druži sa najmlađim čitaocima od rođenja do treće godine i čitavoj Srbiji smo poznati po našoj radionici „Rođeni za čitanje“ iz koje su proistekle i „Rođeni za crtanje“ i „Rođeni za muziku“. U okviru Dečije nedelje iskoristili smo divan dan i naše lepo dvorište da pozovemo mališane i da obeležimo značajan dan za njih. Mnogo je lep slogan ove godine „Dete je dete, da ga volite i razumete“ velikog pesnika Ljubivoja Ršumovića, a mi taj natpis čuvamo u Dečijem odeljenju. Volimo da decu podržavamo tokom cele godine, a u ovoj nedelji posebno. Zanimljivo je da nam se naša draga saradnica Milica Alimpić Ilić pridružila i vodi radionicu „Rođeni za crtanje“, tako da se, uz knjige i crteže, roditelji i deca, koji su željni ovakvih druženja, kao i mi u Biblioteci, druže ovo popodne. Naše zadovoljstvo je ogromno, jer nam ova godina baš i nije dozvolila ovakve vrste okupljanja- navela je Aleksandra Erdevički Tomić iz Biblioteke.
Kako je objasnila Milica Alimpić Ilić, za decu je višestruko značajno da učestvuju u takvim radionicama.
-Pošto je Dečija nedelja, odlučili smo da je najpraktičnije da mališani ocrtaju svoje šakice i da napravimo „drvo prijateljstva“, tako da se spoji prijateljstvo, kreativnost i dečija mašta. Što dete više crta, ono razvija motoriku, kasnije mu to omogućava lakše pisanje, brže čitanje i razvoj drugih sposobnosti, mašte kroz igru. Smatram da je crtanje vrlo bitno za decu i njihovo lepo i bezbrižno odrastanje. Bili su veoma vredni, maštoviti, koristili razne boje, kreirali su veselo „drvence prijateljstva“- naglasila je likovna umetnica Alimpić Ilić.
Dečija nedelja se tradicionalno obeležava u prvoj sedmici oktobra, u cilju skretanja pažnje javnosti na decu i mlade, njihove potrebe i prava u porodici, društvu i lokalnoj zajednici, na prava da odrastaju u što boljim uslovima, na jednake šanse za razvoj i ostvarenje svih svojih potencijala.
D.Dimitrijević