Drugi talas protesta protiv kopanja litijuma
U pondeljak su održani protesti protiv kopanja litijuma u Valjevu, Ivanjici i Prijepolju. U Valjevu po drugi put, i opet je bio masovan odziv građana, ali značajan broj protestanata bio je i u manjim mestima, kao u Ivanjici i Prijepolju. Slika je ista kao i na više od 40 protesta u prethodnom talasu, i ono što ohrabruje su deca, čitave porodice, a to je već borba za egzistenciju, normalan život i budućnost.
U međuvremenu režim je, pre svega predsedik države Aleksandar Vučić, učinio dodatni pritisak hapšenjem i privođenjem 40 građana i aktivista ekološkog protesta. Među njima i trudnicu, članicu DS priveli su na aerodromu, i brojne druge građane sa opasnom optužnicom podrivanje ustavnog uređenja gde su zaprećene dugogodišnje zatvorske kazne.
Ali, kako predočavaju ugledni pravnici za te optužbe potrebni su i ozbiljni dokazi, namere i logistika, a toga u ovom slučaju nema, sem nekih poruka i parola na mobilnim telefonima. S druge strane predsednk tobože svih građana Srbije otišao je i korak dalje tvrdnjom da su stotine miliona evra došle iz inostranstva, preko NVO, za njegovo rušenje. Pri tom pominje i strane agenture, i to onih zemalja sa kojima i on lično izuzetno dobro sarađuje.
Protest protiv kopanja litijuma okupio je, prema nekim procenama, većinu stanovništva, 55 odsto, dok je 25 odsto „za“. A ako se već predsednik toliko zalaže za Rio Tinto, on onda time gubi poverenje građana.
Za ovih 12 godina naprednjački režim je pokazao kakve su mu namere, sa brojnim nesagledivim posledicama. Od rušenja u Savamali, Beograda na vodi, ustupanje Bora i Majdanpeka za besomučno rudarenje bakra kao i plodnih oranica u Zrenjaninu za Linglong, gradnju puteva po dvostruko ili trostruko većim cenama uz simptomatino ugrađivanje tajkuna bliksim režimu, ne manje važno i kako je to Kosovo izgubljeno…
Povike na „strane plaćenike i domaće izdajnike“ izrečene su u samoodbrani, ali je osnovno pitanje ko je zapravo strani plaćenik i domaći izdajnik. U tome treba pratiti i NZS, put novca, pa videti koliko je tu „koliko dobar“. A nije ih malo, od „bizismena Veselinovića i Radoičića, ministra Vulina, ministra Gašića, bivšeg ministra Stefanovića, brojnih kumova…
Interesantno pri tom da tužilaštva promptno rade kada su u pitanju građani, protivnici režima na protetsima, a koliko su nemi i inertni za pojave očitog kriminala, ili na primer, formiranja paravojne formacije u Banjskoj. BIA se bavi privođenjem i saslušanjima građana, kao nosiocima suvereniteta, koji svoju volju iskazuju incijativama ili izborom svojih predstavnika, a vozovi kriminala prolaze.
U svemu tome ne mali saučesnik je i najviši sud, onaj Ustavni, koji ni da zucne o tom ko to krši Ustav, na primer predsednik države gde su jasno naznačena njegova ovlašćenja i dužnosti. Nije se još oglasio ni za pokradene izbore, a morao bi, jer od toga počinje i izvršna vlast, koja je u srpskom slučaju uzurpirala i zakonodavnu i sudsku.
U ovim okolnostim pokazalo se da je centar otpora u malom pocerskom selu Gornjim Nedeljicama, ali, režim ne hapsi i ne saslušava njih nego one malo udaljenije ekološke aktiviste. No, već je najavljen drugi veliki protest u Beogradu, ovog puta ispred RTS, sa zahtevom da se objektivno izveštava i ukaže na bespravna hapšenja ekoloških aktivista.
Mnogo toga je u igri, ali podseća i na bunu protvi dahija, i da se „Srbija umirit ne može“, a nikako zastrašivanjem i represijom.
Dragan Eraković